uśmiechnięta wysportowana kobieta w czapcew biegnie po chodniku

Jak chronić głowę podczas biegania?


Bieganie jest jedną z najbardziej popularnych form ruchu wśród osób praktykujących aktywność fizyczną. Regularne bieganie pozwala poprawić swoją kondycję i ogólny stan zdrowia. Należy jednak pamiętać, by odpowiednio się do tego przygotować i chronić rejony ciała narażone na wyziębienie, a do tych zalicza się zwłaszcza głowa. W jaki sposób ją osłonić?


Dlaczego ochrona głowy podczas biegania jest tak ważna?

Choć wydawać by się mogło, że czapka będzie potrzebna jedynie w sezonie zimowym, to w praktyce sprawdza się w każdy chłodniejszy czy wietrzny dzień. Zwłaszcza, że wiele osób biega w godzinach porannych lub wieczornych, gdy nawet w ciepłe dni potrafi się już zrobić chłodno i nieprzyjemnie. Głowa to jedna z części ciała, które są najbardziej narażone na niskie temperatury czy silny wiatr lub wilgotne powietrze.

Wybierając nakrycie głowy osłonimy ją zatem przed wpływem czynników zewnętrznych, a jeśli czapka będzie odpowiednio dobrana to w żaden sposób nie wpłynie na sam komfort biegania. Tym samym można się uchronić przed zgubnymi skutkami zawiania, jakimi mogą być dotkliwe bóle w okolicy skroni i uszu czy też przeziębienie.


Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na ten element odzieży na pewno trzeba zwrócić uwagę by były to czapki sportowe, gdyż nakrycia głowy dostępne w zwykłych sklepach czy butikach nie sprawdzą się podczas biegania. Wybierając czapki sportowe mamy pewność, że będą dobrze przylegały do głowy, nie będą się przesuwały i przeszkadzały w trakcie biegu, gdyż są zaprojektowane specjalnie do tego celu. Należy zwrócić także uwagę na to jaki model wybieramy.

Część z nich jest uniwersalnych, lecz w wielu przypadkach mamy do czynienia z modelami dziecięcymi czy specjalnie dla kobiet. Poza samym wyglądem mogą odbiegać też parametrami, choćby takimi jak elastyczność. Z uwagi na popularność tego sportu na rynku znajdziemy mnóstwo wariantów, na różnym pułapie cenowym, więc dobrze jest założyć sobie pewien budżet i poszukiwania ograniczyć do tego limitu cenowego.

  Jogging - codzienny rytm dnia

Jakie jeszcze kryteria obrać?

Wybierając czapki sportowe należy zwrócić uwagę na jej przeznaczenie, a co za tym idzie grubość – na cieplejsze pory roku można nabyć cieńsze modele, które nie będą zbytnio grzały głowy, a osłonią ją przed wiatrem i delikatnie niższymi temperaturami. Sama tkanina powinna być cienka i elastyczna, bez dodatkowych warstw.

Wbrew pozorom także tu istotny jest fason – dostępne są na przykład modele stworzone z myślą o osobach z dłuższymi włosami, w których znajdzie się wycięcie na związane z tyłu włosy. Wreszcie można dobrać je pod kątem estetycznym, gdyż czapki do biegania dostępne są obecnie w wielu wariantach kolorystycznych.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *