uśmiechnięta wysportowana kobieta w czapcew biegnie po chodniku

Jak chronić głowę podczas biegania?

Artykuł zaktualizowany


Bieganie jest jedną z najbardziej popularnych form ruchu wśród osób praktykujących aktywność fizyczną. Regularne bieganie pozwala poprawić swoją kondycję i ogólny stan zdrowia. Należy jednak pamiętać, by odpowiednio się do tego przygotować i chronić rejony ciała narażone na wyziębienie, a do tych zalicza się zwłaszcza głowa. W jaki sposób ją osłonić?


Dlaczego ochrona głowy podczas biegania jest tak ważna?

Choć wydawać by się mogło, że czapka będzie potrzebna jedynie w sezonie zimowym, to w praktyce sprawdza się w każdy chłodniejszy czy wietrzny dzień. Zwłaszcza, że wiele osób biega w godzinach porannych lub wieczornych, gdy nawet w ciepłe dni potrafi się już zrobić chłodno i nieprzyjemnie. Głowa to jedna z części ciała, które są najbardziej narażone na niskie temperatury czy silny wiatr lub wilgotne powietrze.

Koniecznie przeczytaj  Co zjeść przed bieganiem? Najlepsze posiłki przed joggingiem

Wybierając nakrycie głowy osłonimy ją zatem przed wpływem czynników zewnętrznych, a jeśli czapka będzie odpowiednio dobrana to w żaden sposób nie wpłynie na sam komfort biegania. Tym samym można się uchronić przed zgubnymi skutkami zawiania, jakimi mogą być dotkliwe bóle w okolicy skroni i uszu czy też przeziębienie.


Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na ten element odzieży na pewno trzeba zwrócić uwagę by były to czapki sportowe, gdyż nakrycia głowy dostępne w zwykłych sklepach czy butikach nie sprawdzą się podczas biegania. Wybierając czapki sportowe mamy pewność, że będą dobrze przylegały do głowy, nie będą się przesuwały i przeszkadzały w trakcie biegu, gdyż są zaprojektowane specjalnie do tego celu. Należy zwrócić także uwagę na to jaki model wybieramy.

Koniecznie przeczytaj  Jakie efekty daje bieganie?

Część z nich jest uniwersalnych, lecz w wielu przypadkach mamy do czynienia z modelami dziecięcymi czy specjalnie dla kobiet. Poza samym wyglądem mogą odbiegać też parametrami, choćby takimi jak elastyczność. Z uwagi na popularność tego sportu na rynku znajdziemy mnóstwo wariantów, na różnym pułapie cenowym, więc dobrze jest założyć sobie pewien budżet i poszukiwania ograniczyć do tego limitu cenowego.


Jakie jeszcze kryteria obrać?

Wybierając czapki sportowe należy zwrócić uwagę na jej przeznaczenie, a co za tym idzie grubość – na cieplejsze pory roku można nabyć cieńsze modele, które nie będą zbytnio grzały głowy, a osłonią ją przed wiatrem i delikatnie niższymi temperaturami. Sama tkanina powinna być cienka i elastyczna, bez dodatkowych warstw.

Koniecznie przeczytaj  Bieżnia magnetyczna czy elektryczna - którą wybrać i czym się kierować?

Wbrew pozorom także tu istotny jest fason – dostępne są na przykład modele stworzone z myślą o osobach z dłuższymi włosami, w których znajdzie się wycięcie na związane z tyłu włosy. Wreszcie można dobrać je pod kątem estetycznym, gdyż czapki do biegania dostępne są obecnie w wielu wariantach kolorystycznych.


 

Oceń ten artykuł!
[Ocena: Średnia: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *