kobieta biega na biezni w stroju fitness

Bieżnia do biegania – czy warto ją mieć i jaką wybrać do domu?


Bieganie w ostatnim czasie jest niebywale popularne. Zła pogoda za oknem wielu jednak zniechęca do uprawiania tego rodzaju aktywności. Bieżnia do biegania  w domu będzie zatem dla takich osób idealnym rozwiązaniem. Jaką wybrać? Sprawdź nasze kompendium wiedzy o tym sprzęcie!


Bieżnia – czy warto ją mieć?

Bieżnia do domu to przydatny sprzęt, ponieważ pozwala nam ćwiczyć o dowolnej porze bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Bez wychodzenia jesteśmy w stanie trenować, na przykład jednocześnie oglądając serial, czy film. Poza tym bieżnia ma wiele dodatkowych funkcji, oczywiście w zależności od modelu. Niektóre produkty pozwalają nam monitorować i rejestrować nasze postępy na bieżąco. Co więcej możemy dowolnie ustalać trasę, między innymi zrobić bieg pod górkę. Dzięki temu urozmaicimy jogging i zwiększymy stopień trudności dopasowując go do naszych potrzeb.

Czym kierować się przy wyborze bieżni?

Jeśli myślisz o nabyciu bieżni do domu musisz pod uwagę wziąć masę kwestii, nie tylko cenę. Poniżej są wyszczególnione parametry, które są istotne:

  • moc silnika – dotyczy bieżni elektrycznej. Im większa wartość KM tym lepiej napędzany sprzęt. Mała moc nadaje się raczej do chodzenia i truchtu niż biegania. Optymalna wartość to 2 KM.
  • Rozmiar – im więcej centymetrów wzrostu ma biegacz tym dłuższy powinien być pas biegowy.
  • Maksymalne obciążenie – sprawdź koniecznie ile wynosi maksymalny udźwig. Nośność jest różna w zależności od modelu. To głównie 100 kg, 120 kg, 150 kg i 200 kg.
  • Nachylenie – dotyczy bieżni elektrycznej. Możemy dowolnie regulować ten parametr, najczęściej od 3 do 40 stopni.
  • Prędkość – to wartość do jakiej możemy się rozpędzić. To może być od 5 do 20 kilometrów na godzinę.
  • Funkcje komputera – niezbędny detal przy modelu elektrycznym. Pozwala nam sterować poszczególnymi opcjami sprzętu, a nawet kontrolować swoje wyniki.
  Termoaktywne legginsy do biegania PRZEKIEROWANE

Bieżnie dobierz do swoich indywidualnych preferencji. Najlepiej porównać kilka modeli różnych marek i sprawdzić dokładnie wszystkie parametry. Tylko tak uda nam się kupić odpowiednio skrojony sprzęt do naszych potrzeb.

bieznia

Jaka bieżnia do domu?

W domu możemy umieścić kilka rodzajów bieżni. Poniżej znajdziesz najlepsze modele:

  • bieżnia mechaniczna – koło zamachowe napędza pas biegowy. Cena jest niska, ale mamy niewiele funkcji. Do tego początkujący mogą mieć spory problem z tym sprzętem.
  • Bieżnia elektryczna – ma pas biegowy, który jest napędzany za pomocą silnika. Możemy zmieniać programy pod kątem zarówno nachylenia i intensywności, jak i prędkości. To pozwala nam urozmaicić codzienny trening. Co więcej wiele produktów tego rodzaju posiada funkcję spalania tłuszczu, a nawet interwałów. Ale to chyba najdroższy z dostępnych na rynku wariantów bieżni.
  • Bieżnia ciśnieniowa – specjalna kapsuła generuje podciśnienie, które przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej
  • bieżnia antygrawitacyjna – to bardzo nowoczesny model o wysokiej cenie, za to znacząco odciąża nasz organizm w trakcie ćwiczeń. To doskonała opcja dla osób po kontuzji, czy długodystansowców.

Wybór tej najlepszej bieżni do domu jest uzależnione od wymagań oraz zasobności portfela.

Bieżnia elektryczna, czy magnetyczna – którą wybrać?

Bieżnia magnetyczna jest tańsza niż elektryczna, ale ma zdecydowanie mniej dodatkowych funkcji, a więc i możliwości. Sprzęt napędzany silnikiem daje nam większy komfort, bo nie musimy samodzielnie poruszać maszyny do działania. W przypadku magnetycznej konieczne jest wykorzystanie siły naszych nóg, by rozpędzić, a także zatrzymać koło zamachowe.

bieznie na silowni
Bieżnie elektryczne na siłowni

Poznaj zalety i wady bieżni do biegania

Jak już wspominaliśmy bieżnia pozwala nam na trening w dowolnym momencie. Wobec tego oszczędzamy czas, na przykład na dotarcie do parku, czy innego miejsca w sytuacji gdy w pobliżu domu nie mamy warunków do uprawiania joggingu. Dodatkowym plusem jest to, że sprzęt zapewnia nam kilka poziomów trudności, a oprogramowanie daje nam kontrolę nad wynikami. Co ciekawe bieżnia jest zdrowsza dla naszych stawów niż klasyczne bieganie, na przykład po nierównej nawierzchni.

  Bieżnia magnetyczna czy elektryczna - którą wybrać i czym się kierować?

Niestety, ale bieżnia zajmuje sporo przestrzeni w mieszkaniu, a zatem metraż, jakim dysponujemy musi nam pozwalać na jej zakup. Dla wielu fanów sportu trening na takim sprzęcie jest monotonny, do tego brakuje im świeżego powietrza oraz zmiany krajobrazu. Po zakończonych ćwiczeniach pamiętaj o wyłączeniu bieżni, bo może ona być niebezpieczna dla zwierząt, czy dla małych dzieci. Zdecydowanie dla sporej części minusem będzie wysoka cena sprzętu.

Ile kosztuje bieżnia?

Na rynku znajdziemy kilkanaście modeli bieżni, dlatego w zależności od wersji cena będzie się nieco różnić. Bieżnia mechaniczna jest tańszą opcją niż ta elektryczna. Poza tym na wartość wpływają również inne aspekty, takie jak rozmiar, moc silnika bądź maksymalne obciążenie. Jeśli sprzęt posiada dodatkowe funkcje to koszt zdecydowanie wzrasta. Musimy być przygotowani na dość duży wydatek, bo w granicach 1500-8000 złotych. Na szczęście wiele firm ma promocje, więc uda nam się zaoszczędzić nawet 40%, dlatego warto porównywać oferty w kilku sklepach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *