Wiele osób nie wie, czy biegać rano, czy wieczorem? Która opcja jest najlepsza? Ty również masz masę wątpliwości? Przeczytaj nasz artykuł, dlatego że znajdziesz tam wiele wskazówek, które pomogą wybrać odpowiednią porę do uprawiania tej aktywności fizycznej. Sprawdź koniecznie o jakiej porze dnia biegać!
Jakie znaczenie ma pora biegania?
Bieganie w naszym planie treningowym może być rano, jak i wieczorem. Dużo zależy tu od naszych możliwości czasowych (praca, obowiązki, o której godzinie wstajemy i chodzimy spać), a także od samego celu, jaki poprzez trening chcemy osiągnąć. Na przykład:
- bieganie rano przyspiesza metabolizm, wobec tego będzie idealnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej i zbędnych kilogramów
- bieganie wieczorem pozwala na lepszy sen, dobre dotlenienie organizmu, a także na redukcję hormonu stresu. Cudownie relaksuje!
Nie da się ukryć, że bieganie o każdej porze dnia daje nam pewne korzyści. Dlaczego? Dzięki niemu poprawiamy kondycję, wydolność, jak i zwiększamy wytrzymałość mięśniową. Nasze stawy także zyskują, bo są wzmacniane. Poza tym ciśnienie krwi się normuje, do tego spalamy kalorie co z kolei pozytywnie wpływa na wygląd sylwetki.
Zawodowcy, jak i niektórzy amatorzy biegają nawet dwa razy dziennie, a więc zarówno wieczorem, a także rano. To jednak wymagająca opcja tylko dla ambitnych, którzy nie mają większych problemów z regeneracją oraz z organizacją czasu.
Zalety i wady biegania rano
Wczesne godzinny poranne są ulubioną porą dnia, tak zwanych rannych ptaszków. Masa osób decyduje się na bieganie rano, a więc rozpoczyna swój dzień od aktywności fizycznej. To ma zarówno plusy, jak i minusy. Do zalet można zaliczyć to, że:
- zyskujemy energetycznego kopa, a więc rozpoczynamy dzień z nową energią i masą endorfin
- zapewniamy sobie luz psychiczny
- pobudzamy organizm
- przyspieszamy metabolizm
- jesteśmy wypoczęci i mamy więcej chęci do działania, niż po pracy i licznych obowiązkach, więc trening przychodzi łatwiej
- godziny poranne pozwalają na bieganie na czczo, a wiele osób preferuje takie rozwiązanie
- usprawniamy pracę mózgu
- uczymy się dyscypliny
- ścieżki biegowe nie są zatłoczone
- powietrze nie jest aż tak mocno zanieczyszczone.
Wadami z pewnością będzie fakt iż:
- musimy rano wstać wcześniej, aby ze wszystkim zdążyć
- bieganie na czczo osłabia, poza tym może prowadzić do omdlenia
- w godzinach porannych ryzyko kontuzji wzrasta, bowiem ciało nie miało szansy na pełne rozruszanie
- rano ryzyko utraty mięśniowej jest większe z racji tego, że na czczo organizm korzysta z nagromadzonych rezerw, w tym z masy mięśniowej.
Wady i zalety biegania wieczorem
Również bieganie wieczorem, a więc w późniejszych godzinach ma swoje plusy oraz minusy. Warto je poznać nim zdecydujesz się na trening o tej porze dnia. Atutem jest to, że bieganie wieczorem:
- obniża poziom stresu, dzięki temu likwidujemy wszelkie napięcia, normujemy ciśnienie krwi, do tego dotleniamy organizm i się dodatkowo relaksujemy
- daje upust negatywnym emocjom, które kumulowały się w nas przez cały dzień
- pozwala nam na wartościowszy sen, dlatego że redukcja poziomu stresu nas wycisza, co więcej jakość snu jest lepsza – śpimy mocniej, bo jesteśmy wyciszeni
- nie każdy rano ma czas na aktywność fizyczną, a w późniejszych godzinach znajduje go więcej, na przykład po pracy i załatwieniu wszystkich obowiązków.
Nie można także zapominać o tym, że są wady biegania późno. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że:
- niektórym po późnej aktywności fizycznej trudno się wyciszyć, wobec tego sen może być utrudniony, zwłaszcza gdy stawiamy na mocny wysiłek
- późna pora może zmniejszać efektywność biegania, bo mamy mniej energii niż rano, poza tym wysiłek jest dużo trudniejszy
- ruch na ścieżkach biegowych jest większy, zwłaszcza w weekendy gdy ludzie mają więcej wolnego czasu na aktywności fizyczne
- nasz strój sportowy musy być wyposażony w odblaski, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo na trasie biegowej
- wieczorem poziom zanieczyszczeń w powietrzu jest wyższy niż rano co może wpływać niekorzystnie na oddychanie.
Biegać rano czy wieczorem?
Tak naprawdę bieganie rano, czy wieczorem jest to sprawa indywidualna. Wszystko zależy od Ciebie. Warto spróbować obu rozwiązań i zdecydować, która opcja sprawdza się lepiej. Każdy ma własny zegar biologiczny i od niego wiele rzeczy zależy. Ranne ptaszki nie będą miały problemów z porannym wstawaniem, za to nocne marki już dużo ciężej to zniosą.
Rano biegasz i od razu masz masę siły oraz energii, mało tego rozpoczynasz dzień od endorfin, więc uśmiech z Twojej twarzy nie schodzi. Natomiast wieczorem możesz się zresetować po ciężkim dniu licznych obowiązków oraz wyzwań. Wyrzucasz z siebie cały stres i negatywne odczucia.
Naukowcy ustalili, że najlepszą porą na treningi są godziny 10-12, albo 16-18. Wobec tego tak naprawdę ani pora poranna ani tym bardziej ta późnym wieczorem nie jest według nich dobrym pomysłem, aby ćwiczyć. Mimo wszystko najlepiej kierować się tu swoimi potrzebami, a także możliwościami organizmu.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.