kobieta sprawdza na zegarku ile krokow zrobila

10 tysięcy kroków – ile to kalorii? Efekty zdrowotne

W ostatnim czasie robienie dużej ilości kroków jest niezwykle popularne. Nie da się ukryć, że taka forma aktywności fizycznej nie jest trudna, a może naprawdę wiele zmienić. Ile kalorii pozwala spalić 10 tysięcy kroków? Jakie efekty, dzięki temu można uzyskać? Sprawdź koniecznie nasz artykuł, bo tam znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

Wyzwanie 10 000 kroków dziennie – czy warto je robić?

Istnieje sporo sportowych wyzwań, które biją rekordy popularności w sieci. Robienie 10 tysięcy kroków dziennie to prawdziwy hit, który ma sporą grupę fanów. To świetny patent na poprawę kondycji fizycznej, jak i na zadbanie o swoje zdrowie oraz o psychikę. To zadanie nie wymaga za wiele wysiłku, bowiem nabijać kroki można poprzez prozaiczne czynności, takie jak chociażby zamiana winy na schody, czy jazdy autem na spacer. Wyzwanie 10 000 kroków dziennie pozwala nam zmienić tryb życia na bardziej aktywny, do tego stać się bardziej sprawnym fizycznie.

Wyzwanie 10 tysięcy kroków jest w zasadzie przeznaczone dla każdego zdrowego człowieka o ile nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania. W obecnym zabieganym świecie sporo osób nie ma tak naprawdę okazji spędzać zbyt wiele czasu na łonie natury, a spacerowanie pozwala nam wyjść z przysłowiowych czterech ścian. Dodatkowym bonusem jest to, że dzięki temu uda się zaoszczędzić sporo pieniędzy na przejazdach, gdy zamiast autobusu postawisz na pieszą wędrówkę. Trudno się przekonać do zmian, choć one są niezbędne, gdy zależy Ci na poprawie zdrowia, czy zadbaniu o sylwetkę.

wyzwanie dziesieciu tysiecy krokow

Ile to jest 10 tysięcy kroków? Przeliczamy na kilometry

Liczba 10 tysięcy kroków brzmi groźnie i wydaje się ogromnie duża, wręcz niemożliwa do osiągnięcia. Trzeba jednak pamiętać, że liczy się tu każdy nawet najmniejszy ruch, a więc spacer do sklepu, czy chociażby poruszanie się po kuchni lub po biurze w pracy. Czasami można się naprawdę zdziwić ile kroków robimy na co dzień, gdy tego nie liczymy.

  Bieganie interwałowe - jak biegać interwały?

Liczba 10 tysięcy kroków to będzie miej więcej 5-8 kilometrów pokonywanych każdego dnia. Zajmie nam to około 1,5 godziny, a nawet i więcej. Dużo zależy od tempa, czy od poziomu trudności trasy. Co kluczowe, dystans można pokonać od razu, a więc jednorazowo, jak i podzielić na kilka mniejszych odcinków. Każdy wariant ma bardzo podobne działanie na nasz organizm. Pamiętaj, że przy siedzącym trybie życia musisz mieć sporo czasu, za to u aktywnych osób będzie dużo łatwiej osiągnąć wymarzony próg.

10000 kroków – ile kalorii pozwala spalić?

Wyzwanie 10 tysięcy kroków ma za zadanie przede wszystkim nas rozruszać, a spalanie kalorii jest tylko pewnego rodzaju bonusem. To jaki wynik uzyskasz zależy w dużej mierze od tempa poruszania się, Twojej masy mięśniowej, wagi ciała i jeszcze od wielu innych czynników.  To jasno pokazuje, że nie każdy będzie w stanie osiągnąć identyczną wartość nawet robiąc to samo. Średni wynik spalonych kalorii wynosi około 400-500 kcal. To ani dużo ani mało, a podobny efekt pozwala osiągnąć, na przykład godzinny trening zumby, czy siatkówki plażowej. Tylko zachowanie deficytu kalorycznego oraz stosowanie jeszcze innych treningów pozwala skutecznie wysmuklić ciało.

Chcesz szczegółowo ustalić ile możesz stracić kalorii w czasie pokonywania 10 000 kroków? Wartość spalonych kalorii pozwoli Ci obliczyć następujące równanie matematyczne:

spalone kalorie = 0,0175 * MET * waga (podana w kilogramach) * liczba minut

MET inaczej to ekwiwalent metaboliczny. Co to takiego? Jest to jednostka miary stosowana do oceny intensywności wysiłku fizycznego. Jeden MET odpowiada przeciętnemu wydatkowi energetycznemu w efekcie pozostawania w pozycji siedzącej.  Pamiętaj, że bez wyliczenia tej wartości nie będzie w stanie uzyskać ilości spalonych kalorii!

mezczyzna spaceruje

Jak monitorować ilość zrobionych kroków?

Monitorowanie 10 tysięcy kroków to świetna motywacja do działania. Doskonale wiemy ile mamy zrobić w ciągu doby, ponadto ile ewentualnie pozostało do ukończenia wyzwania. Ręczne obliczenia są niemożliwe, ponieważ trudno będzie zsumować tak wysoki wynik, dlatego też trzeba sobie to uprościć. Jak? Nie da się ukryć, że nowoczesne technologie ułatwiają nam codzienne życie, a także uprawianie sportów. Aplikacje na telefon to dobry pomysł, bo niektóre zapisują nasze postępy, do tego ten sprzęt mamy zawsze ze sobą, więc nie pominiemy niczego. Podobnie działa nowoczesny zegarek, który jest niekiedy zsynchronizowany ze smartfonem. Krokomierze to kolejny przydatny sprzęt, podobnie jak opaski na rękę. Na rynku dostępnych jest sporo narzędzi, dzięki którym będziemy w stanie śledzić, a nawet zapisywać i sumować pokonane kroki w przeciągu miesiąca lub jeszcze dłuższego okresu czasu.

  Jak chronić głowę podczas biegania?

Czy można schudnąć robiąc 10 tysięcy kroków dziennie?

Same spacerowanie i nabijanie kroków nie wpłynie specjalnie na nasze ciało jeśli chodzi o jego wygląd, a przede wszystkim redukcję tkanki tłuszczowej. Spalenie 400-500 kcal to stosunkowo niewiele, a mimo to warto się zdecydować na tę formę ruchu. Dlaczego? Wyrobisz w sobie zdrowy nawyk, zaczniesz się więcej ruszać i podkręcisz metabolizm.  To będzie tylko pewnego rodzaju uzupełnienie dobrze zbilansowanej diety, koniecznie tej o obniżonej wartości kalorii. Zastosowanie deficytu to idealna opcja przy pracy nad redukcją masy ciała. Przyjmujemy w ciągu doby około 300-500 kalorii mniej niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie. Im więcej kalorii spalimy tym lepiej dla naszego procesu chudnięcia, więc dużo spaceruj. Wyzwanie 10 tysięcy kroków to będzie dodatek do treningów oraz dobrze zbilansowanego menu, a nie czynnik decydujący w procesie odchudzania.

Tylko odpowiednia dawka ruchu i zdrowy sposób żywienia pozwala nam skutecznie zredukować masę ciała i ją utrzymać, a więc uniknąć efektu jo-jo. Im więcej aktywności fizycznej w Twoim życiu tym lepiej zarówno dla sylwetki, jak i dla naszego zdrowia.

para robi dziesiec tysiecy krokow

Efekty zdrowotne robienia 10 tysięcy kroków dzienne

Wyzwanie 10 tysięcy kroków ma wiele fanów, nic dziwnego, dlatego że wnosi wiele dobrego do naszego życia. Niby to nic specjalnego, a jednak nie pozostaje bez znaczenia dla naszego organizmu. Jakie efekty daje ten typ treningu? Pozytywów jest bardzo dużo, przede wszystkim, w ten sposób:

  • poprawiamy metabolizm
  • wyrównujemy poziom glukozy
  • obniżamy ciśnienie krwi
  • wzmacniamy stawy i kości
  • zmniejszamy stres oraz napięcie
  • poprawiamy funkcje intelektualne
  • dotleniamy organizm
  • dbamy o swój aparat ruchu
  • rozluźniamy mięśnie
  • odciążamy kręgosłup
  • zyskujemy lepszy nastrój
  • odpoczywamy psychicznie.

Wyzwanie 10 tysięcy kroków jak widać ma wiele prozdrowotnych właściwości. To wszystko powoduje, że sylwetka się zmienia na plus, tak samo jak nasze samopoczucie i stan zdrowia. Co da się zauważyć gołym okiem? Masz więcej energii, bo to pewnego rodzaju pobudzenie, a to za sprawą wytworzonych endorfin, czyli hormonów szczęścia. Takie wyzwanie pomoże nam po całym dniu pracy siedzącej „rozprostować kości”. Dodatkowo zyskujesz motywację, aby więcej się ruszać, poza tym możesz przebywać na świeżym powietrzu i korzystać z uroków natury. Zapewniamy, że odpoczniesz psychicznie i naładujesz „baterie”. To także pomaga nam „wyjść do ludzi”, a nawet nawiązywać nowe znajomości. Spacerowanie każdego dnia to trik, dzięki któremu wyrobisz w sobie dobry nawyk i to bez specjalnych wyrzeczeń. Robienie po drodze zakupów, czy wyjście z psem – masz masę okazji, aby nabijać kroki.

  Jak oddychać podczas biegania? Najważniejsze zasady

Pamiętaj, że na samym początku pokonywanie 10 tysięcy kroków będzie trudne, zwłaszcza gdy prowadzisz siedzący tryb życia i nie uprawiasz żadnych sportów. Zacznij wyzwanie od niższego pułapu, dzięki temu nie zniechęcisz się zbyt szybko, a organizm będzie miał szansę przyzwyczaić się do wzmożonego wysiłku. Stopniowo każdego dnia wydłużaj sobie spacery, a więc ilość pokonywanych kroków aż osiągniesz wymagany próg. Po kilku tygodniach suma 10 000 kroków nie będzie stanowić najmniejszego problemu.

Dodaj komentarz