Zimowe popołudnie, przejadłeś się w Święta, twoje sumienie męczą noworoczne postanowienia lub po prostu myślisz o tym, żeby się poruszać. Patrzysz przez okno, ale pogoda nie rozpieszcza. Nawet jeśli w około głośno o globalnym ociepleniu, a śniegu brak, kto miałby ochotę biegać w pluchę czy deszcz.
Dodatkowo wcześnie robi się ciemno, a bieganie po zmroku nie należy do najprzyjemniejszych. W takim momencie możesz albo ubrać się w wystarczająco ciepłe i wodoodporne ubrania i założyć odblaski, albo zrezygnować z biegania „pod chmurką” i postawić na wysiłek w domowym zaciszu. Jeśli wybierzesz drugą opcję idealnym pomysłem będzie zakup bieżni elektrycznej.
Zalety posiadania bieżni w domu
Zaletami tego rozwiązania jest zdecydowanie dowolność, jesteś panem własnego czasu. Możesz biegać rano, popołudniu, wieczorem lub w każdej innej wolnej chwili pomiędzy przygotowaniem posiłku, a odebraniem dzieci ze szkoły. Nie musisz kupować karnetu na siłownię czy do fitness klubu.
Nie musisz wychodzić z domu i tracić czasu na dojazd do klubu, co w godzinach szczytu może okazać się sporą oszczędnością czasu. Do zalet należy zaliczyć też fakt, że bieżnia elektryczna jest dość uniwersalnym sprzętem, z którego korzystać może każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania. Będzie ona odpowiednia zarówno dla osób, które chcą dopiero zbudować formę i wybiorą szybszy marsz oraz dla sportowców, którzy postawią na szybki bieg, interwały lub poranne cardio.
Trening na bieżni w domu, czyli jak ćwiczyć
Jeśli kupiłeś już bieżnię i chcesz zacząć trenować, najlepiej zacznij od planu. Należy opracować założenia i plan treningu, czyli najogólniej mówiąc przemyśleć to, co chcesz osiągnąć. Dla jednych celem będzie utrata wagi, a dla innych poprawa czy utrzymanie kondycji przed sezonem letnim. Jeśli jesteś osobą początkującą zacznij powoli. Najrozsądniejszym rozwiązaniem na początek będzie szybszy marsz, który powinien trwać około 20 minut. Nie przetrenowuj się, przyzwyczaj swój organizm do wysiłku. Jeśli zaczniesz zbyt mocno, szybko stracisz zapał do ćwiczeń. Czas i intensywność należy stopniowo zwiększać, przechodząc od marszu do wolniejszego biegu. Ćwicz zawsze tak, żeby widzieć progres, a szybko osiągniesz założone na starcie cele. Jeśli jesteś doświadczonym biegaczem, a bieganie outdoor’owe i trening na bieżni nie są Ci obce, staraj się urozmaicać swój trening. Możesz robić szybkie i intensywne treningi lub interwały. Pożądany efekt przyniesie też urozmaicenie treningu jednostajnym, ale długodystansowym wysiłkiem, co znacznie poprawi Twoją kondycję i przygotuje do wiosenno-letniego sezonu.
Niezależnie od poziomu jaki reprezentujesz zadbaj o to, by twój plan treningowy był właściwie skomponowany. Zacznij od rozgrzewki, która powinna stanowić około 10% czasu treningowego, pozwoli to przygotować organizm do większego wysiłku i uchronić twoje ciało przed kontuzjami. Kolejną częścią będzie właściwy trening, czyli około 80% czasu. Tutaj postaw na efekt, ćwicz szybciej i mocniej. Końcowa faza treningu do wyciszenie, wykorzystaj go, aby uspokoić organizm i spowolnić tętno.
Niezależnie od tego czy biegasz na domowej bieżni czy po uliczkach parku, biegaj z pasją. Twoje osiągnięcia zależą jedynie od Ciebie.