Zegarek do biegania – jak wybrać odpowiedni model?


Współczesny zegarek nie służy tylko do odczytywania godziny. Większość nowoczesnych zegarków posiada funkcje takie jak: GPS, określenia wysokości, stoper, pomiar tętna a nawet potrafią określić czas w jakim stopa styka się z podłożem.


Jaki zegarek do biegania wybrać?

Podstawowe modele zegarków do pomiaru tętna i ilości okrążeń możemy kupić za kwotę w okolicach 150-200 zł. Z kolei zegarki z szeroka funkcjonalnością to wydatek rzędu 700 zł wzwyż.

Dobór odpowiedniego zegarka zależy od zasobności portfela i oczekiwań względem jego funkcji.


GPS w zegarku sportowym?

Wysokie modele zegarków biegowych łączą się z satelitą i korzystają z GPS-u ( Global Positioning System). Dzięki tej funkcji mamy pewność, że nawet po bardzo długim biegu zostaniemy doprowadzeni na miejsce jego rozpoczęcia. System GPS nie jest doskonały, błąd pomiarowy wynosi około 2%, czyli w biegu na 10 km będzie to 200 metrów. Koszt najwyższych modeli to około 1800 zł.


Tani zegarek do biegania

Na początek przygody z bieganiem lub nieregularności treningów najlepiej zakupić zwyczajny zegarek ze stoperem np. Bluelite Olimpic, wydatek od 50 do 100 zł.  Kolejny zegarek powinien już zawierać pulsometr np. Sigma Sport PC 15, około 150 zł.

Wraz z postępami warto wyposażać się w zegarki z wyższej półki, taki sprzęt pomoże nam dostosować tętno i wysiłek proporcjonalnie do dystansu.


Profesjonalne zegarki do biegania

High-endowymi modelami zegarków charakteryzującymi się szeroką funkcjonalnością i wysoką jakością są zegarki Garmin i Polar.

Wysokie modele tych firm posiadają takie funkcje jak: GPS, licznik kalorii, pomiar nachylenia terenu, pomiar tętna i licznik prędkości. Dodatkowo są wodoodporne i wstrząsoodporne. Umożliwia rejestrację parametrów treningowych zgodnie z potrzebami. Zegarki tego typu informują nas dzięki systemowi wibracji o zmianach tętna i prędkości biegu.

  Test Coopera - co to jest? Interpretacja wyników i normy testu

Niektóre modele ( np. Forerunner 620 HRM) posiada również funkcję określania rytmu biegu, wysokości odbicia i czas kontaktu stopy z podłożem. Ponadto zegarek wyposażony jest w funkcję asystenta odpoczynku. Na podstawie tętna oblicza czas potrzebny nam na regenerację do następnego treningu i informuję nas o gotowości organizmu do ćwiczeń.


Zabierz zegarek na zawody biegowe

Zegarek z wbudowanym GPS-em określa nam dystans przebyty i jaki jest jeszcze przed nami. Pozwala nam to dostosować tempo biegu do pozostałego dystansu i odpowiedniego rozłożenia sił, daje to poczucie bezpieczeństwa i swobody.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *