Jak wybrać dobre i tanie buty do biegania?


Wybór obuwia sportowego, szczególnie tego do biegania, nie jest łatwą sprawą. Sklepowe półki pękają w szwach od kolorowych, pięknych i zachęcających do kupna butów. Jednak pamiętaj, że to nie powinno być powodem, dla którego je wybrałeś! Obuwie sportowe powinno być dobrane do dyscypliny, którą uprawiasz, od rodzaju stopy i wielu innych czynników, o których przeczytasz w dzisiejszym wpisie!

Dodatkowo warto wspomnieć, że na jakość nie wpływa tylko cena, design i materiały, ważna jest wygoda i solidność! Dobrze dobrane buty zapewnią nam komfortowy trening, zmniejszają ryzyko kontuzji i poprawiają naszą sprawność.


Na początek zbadaj swoją stopę!

Każdy z biegających wie, że wykształcenie u siebie stylu biegowego nie jest łatwym zadaniem. To tak jak dobranie odpowiedniego rodzaju buta do stopy. Wiesz, w jaki sposób Twoja stopa układa się na podłożu? Jeśli nie – wypróbuj test wodny. Jak wygląda?

Wystarczy zanurzyć stopę w misce z wodą lub po prostu ją zwilżyć. Następnie wystarczy ją odcisnąć na kawałku gazety i sprawdzić, czy:

a) Twoja stopa zostawiła kształt na całej powierzchni – jeśli tak, przeczytaj o nadronacji,
b) Na papierze dostrzegasz odcisk przodu stopy z odciskiem pięty – brawo! Jesteś posiadaczem prawidłowej budowy stopy!
c) Twoja stopa jest „oderwana” od odcisku pięty – przeczytaj o nadsupinacji.


Później przemyśl, gdzie będziesz biegać

Oprócz kształtu stopy powinniśmy rozważyć rodzaj powierzchni, po jakiej będziemy biegać. Jeśli naszym celem będą twarde powierzchnie, powinniśmy zaopatrzyć się w elastyczne modele, które doskonale będą amortyzowały wstrząsy. Co więcej, taki rodzaj buta musi być lekki i może mieć gładką podeszwę. Jeśli jednak będziemy obierać trasy leśne, polne ścieżki, czy kamienie i pasek, wybierajmy buty z mocnym bieżnikiem i wzmacnianymi stopami tzw. buty terenowe. Taki rodzaj buta będzie chronił nasze stopy przed przeszkodami, które w nadmiernej ilości występują na naturalnych szlakach.

  Jogging a bieganie - czym się różni?


Co z rozmiarem buta, kupować na „czuja”?

Pamiętaj, że dobre dobrany but to wygoda w czystej postaci. Wybierając idealny model dla siebie, powinniśmy pamiętać, że but nie może zbyt ściskać naszej stopy. Duży palec u stopy musi mieć swobodę ruchu. Absolutnym minimum, w przypadku butów biegowych, jest wybieranie buta o 0,5 cm luźniejszego. To zapewni nam doskonały komfort.

Kupując buty, najlepiej robić to wieczorem, kiedy po całym dniu Twoje stopy są zmęczone i ciut większe. Nałóż na nią skarpetkę biegową, która zapewni dodatkową ochronę i zminimalizuję ryzyko przegrzania. Jeśli but będzie leżał jak ten na Kopciuszku, z pewnością bieganie sprawi Ci niesamowitą radość.


Na co zwracać uwagę przed zakupem butów do biegania?

Oprócz dopasowania ich według powyższych rad powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • marka – powinna być sprawdzona. Jeśli nie miałeś butów danej marki, a mieli je Twoi znajomi – zrób rozeznanie. Buty do biegania powinny być starannie i profesjonalnie wykonane,
  • amortyzacja – buty nie powinny przeszkadzać w naturalnym ruchu stopy, powinny go wspierać. Powinny zapewniać amortyzację wstrząsów podczas lądowania na ziemi, a jej poziom powinien odpowiadać naszemu doświadczeniu,
  • lekkość – obuwie biegowe musi być, bez dwóch zdań, lekkie. Nie powinno obciążać nas ani stawów. Dodatkowym atutem będzie przewiewność, którą zapewniają siateczkowe materiały na cholewkach. Podczas biegu stopa nadmiernie się poci, co powoduje dalszy dyskomfort.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym biegaczem, czy może już od lat pędzisz z wiatrem we włosach, pamiętaj, że buty sportowe, to najważniejszy element wyposażenia sportowca. Do wyboru warto podejść z głową. Dlatego po profesjonalne obuwie do biegania zajrzyj na stronę sklepiguana.pl, gdzie znajdziesz wszystko, czego szukasz. Służymy pomocą, wejdź już dziś i przekonaj się!

  Bieżnia magnetyczna czy elektryczna - którą wybrać i czym się kierować?

źródło zdjęć: sklepiguana.pl, elbrus

 

6 thoughts on “Jak wybrać dobre i tanie buty do biegania?

  1. Niby nic nowego, ale ciekawie przedstawione. Właśnie zbieram się żeby wymienić swoje już dość zużyte Adidasy (to był bardzo dobry wybór) na coś nowego, więc będę miał Twoje rady w pamięci 🙂

  2. Kiedy mogłam biegać, to po buty wybrałam się po prostu do sklepu dla biegaczy, gdzie sprzedawca zmierzył i zbadał moją stopę i na tej podstawie zaproponował odpowiednie dla mnie obuwiem. Rzeczywiście dobrane były genialnie i nie mogłam na nic narzekać.

Dodaj komentarz