Bieganie jest to popularna forma relaksu, jak i dobry trening, gdy chcemy popracować nad sylwetką. Czy pomoże wyrobić mięśnie brzucha? Czy dzięki bieganiu możemy osiągnąć upragniony „kaloryfer”? Sprawdź koniecznie nasz tekst, ponieważ znajdziesz tam odpowiedzi na te i na inne pytania!
Najpierw spal tłuszcz!
Niestety, ale zanim pojawią się upragnione, zarysowane mięśnie brzucha musimy najpierw spalić zbędną tkankę tłuszczową. Im mniej jej będzie, tym lepszy wynik uda się uzyskać. W zależności od poziomu musimy poświęcić na to kilka tygodni, albo miesięcy. Na szczęście bieganie pozwala nam spalić masę kalorii, a pozbycie się tkanki tłuszczowej z okolic brzucha będzie w tym wypadku pewnego rodzaju skutkiem ubocznym.
Kiedy zaczniemy treningi biegowe i będą regularne to już po kilku tygodniach da się zauważyć, że nadmiar kilogramów spada, a wraz z nimi redukuje się tkanka tłuszczowa.
Bieganie a mięśnie brzucha – czy pomaga je wyrobić?
Co ważne, bieganie jest w stanie wyrzeźbić i odsłonić mięśnie brzucha, ale w żaden sposób ich nie napompuje. Wobec tego, gdy zależy nam na osiągnięciu bardziej złożonego „kaloryfera” musimy zadbać dodatkowo o dobrze skomponowaną dietę, a także o wprowadzenie innej aktywności fizyczne, na przykład dodaj trening siłowy.
Rodzaje biegu i ich wpływ na brzuch
Bieganie na brzuch powinno być urozmaicone, dzięki temu wyniki będą dużo lepsze. Co zrobić? W tym wypadku praca mięśni brzucha powinna być bardzo intensywna. Najlepszym rozwiązaniem okaże się przede wszystkim:
- sprint
W czasie sprintu dochodzi do maksymalnego spięcia mięśni brzucha. Takie skurcze powodują, że nasze udo ciągnięte jest do przodu, poprzez to nasz krok jest dłuższy. To sprawia, że im szybciej biegamy, tym nasze mięśnie brzucha stają się mocniejsze.
- bieganie po górach
Bieg w górach zapewnia duże zmęczenie, ale co najważniejsze umożliwia wyrobienie mocnych mięśni brzucha. Dobrą alternatywą będzie wykorzystanie wzniesień oraz mniejszych górek.
- bieganie z obciążeniem
Tu wykorzystuje się kamizelkę, albo obciążniki na nogi. Z tym pierwszym sprzętem wykonujemy, tak zwane przebieżki, a zatem to krótkie odcinki z zachowaniem odpowiedniej techniki, a także rytmu. Bieganie z obciążeniem to opcja zdynamizowana. Poziom trudności jest zdecydowanie wyższy niż, gdy tylko bazujemy na własnym ciężarze ciała.
- bieganie po piasku
Nierówne podłoże sprawia, że stawianie stopy aktywuje do pracy inne rejony mięśni brzucha. Opór pozytywnie wpływa na nasze ciało, a dokładnie na jego wyrzeźbienie.
- bieganie po schodach
Typ biegania po schodach przypomina nieco ten po górach.
- klasyczne bieganie
- bieganie łączone
W tym wariancie wykorzystujemy różne techniki biegania wraz z ćwiczeniami na brzuch. Może się pojawić 20 brzuszków i przebieżka 100 metrowa, zakończona wolnym truchtem. Powtarzamy cały układ ponownie, choć najlepiej wykonać 5 razy. Mogą pojawić się tu także brzuszki z rowerkiem, unoszenie kolan na poręczach, czy brzuszki na piłce.
Jakie efekty daje bieganie na brzuch?
Bieganie, a mięśnie brzucha to świetny duet, bowiem ta dyscyplina sportowa pozwala nam:
- przyspieszyć utratę wagi, co korzystnie wpływa na wygląd całej sylwetki
- palić sporo kalorii, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na intensywniejszy sprint
- wyrzeźbić mięśnie brzucha
- zyskać prawidłową postawę ciała i równowagę, bowiem silne mięśnie brzucha oraz pośladków mocno na to wpływają.
Dodatkowo zyskujesz:
- wyciszenie, które poprawia jakość snu
- odmłodzenie i lepszą kondycję skóry z racji pobudzenia krążenia oraz pozbycia się nadmiaru wody z organizmu
- jędrniejszą skórę
- dobre dotlenienie organizmu
- lepszą koncentrację.
Bieganie za brzuch to dobra opcja, gdy chcemy uwydatnić mięśnie skośne tej części ciała. Zapewniamy, że taki trening sprawi, iż talia będzie zaakcentowana, a wystające boczki zostaną zredukowane. Ta forma aktywności fizycznej działa podobnie do robienia brzuszków, ale daje zdecydowanie lepsze wyniki. Skośne mięśnie brzucha przy regularnym bieganiu będą bardzo widoczne, to fakt.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.