Bieganie to jedna z najpopularniejszych dyscyplin w ostatnich latach, która z każdym sezonem zwiększa grono swoich zwolenników. Nic w tym dziwnego, bowiem jest to sport, który nie wymaga dużych nakładów finansowych czy specjalnego przygotowania, a dodatkowo pomaga zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o swoje zdrowie.
Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?
Osoby początkujące, które chcą spróbować swoich sił w bieganiu, powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze: należy znaleźć sobie takie miejsce do biegania, którego nawierzchnia nie będzie nadmiernie obciążała stawów np. ścieżki leśne lub bieżnia lekkoatletyczna. Po drugie: przed bieganiem potrzebna jest porządna rozgrzewka, która przygotuje mięśnie i stawy do wysiłku, inaczej zwiększa się ryzyko powstania kontuzji. Po trzecie: przed bieganiem warto zjeść lekkostrawny posiłek, który dostarczy odpowiedniej ilości kalorii i pozwoli cieszyć się efektywnym treningiem.
Gdzie biegać?
Rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem, warto skorzystać z portali społecznościowych, na których można poszukać grup biegaczy trenujących w naszym regionie. Oni z pewnością podpowiedzą ciekawe trasy i doradzą, gdzie udać się na pierwszy trening. Bardzo dobre nawierzchnie do biegania znajdziemy w dużych miastach, które najczęściej rozciągają się w miejskich parkach. Natomiast dla osób, którym przeszkadzają nie zawsze idealne warunki atmosferyczne, poleca się bieżnię mechaniczną, dostępną np. w strefie fitness na siłowniach.
W co się zaopatrzyć?
Dla biegacza zdecydowanie najważniejsze jest obuwie. To ono jedyne ma styczność z nawierzchnią i odpowiada za przenoszenie drgań na układ kostno-stawowy. Z tego powodu przy jego wyborze należy przede wszystkim kierować się odpowiednim dopasowaniem do stopy, amortyzacją, elastycznością, lekkością i przewiewnością. Dodatkowo obuwie powinno być dostosowane do podłoża, po jakim zamierzamy biegać, naszych celów i oczekiwania względem treningów.
Na co uważać?
Bieganie, jak każda inna dyscyplina sportu, może wiązać się z kontuzjami i urazami. Najczęściej są one wynikiem przeciążenia układu ruchu i dotyczą kończyn dolnych. Do najpopularniejszych zalicza się tu:
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- zespół pasma biodrowo-piszczelowego,
- tzw. kolano biegacza.
Oprócz tego wyróżnia się zwichnięcia i skręcenia stawów, a także złamania, które mogą skutkować unieruchomieniem kończyny, a następnie długotrwałą rehabilitacją.
Jak sobie radzić z bólem w przypadku kontuzji?
Zdecydowanie najczęstszym problemem, z którym zmagają się sportowcy, jest ból towarzyszący kontuzji. W takim przypadku leczenie zwykle odbywa się przy pomocy środków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które są zalecane do objawowego zwalczania bólu w układzie mięśniowym i kostno-stawowym. Dlatego w takich sytuacjach doskonale sprawdzą się tabletki zawierające deksketoprofen, który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych i dzięki zdolności do hamowania aktywności enzymów z grupy COX-1 i COX-2 skutecznie trafia w źródło bólu.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.