trener personalny

Trener personalny – specjalista od zdrowego stylu życia


Aktywność fizyczna powinna być stałym elementem życia. To właśnie ruch, połączony ze zdrową, dobrze zbilansowaną dietą oraz higienicznym trybem życia pomaga zachować zdrowie, dobre samopoczucie i ładną sylwetkę. Aktywność fizyczna wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, zapobiega występowaniu groźnych chorób.


Coraz więcej osób zaczyna rozumieć, że ruch jest niezbędny do długiego życia w dobrej kondycji. Ludzie zaczynają spacerować, biegać, ćwiczyć w domu lub na siłowni. To bardzo korzystny trend, ale należy pamiętać, że ćwiczyć należy z rozwagą, przykładając dużą uwagę do techniki.

Źle wykonywane ćwiczenia mogą być przyczyną kontuzji i pogorszenia stanu zdrowia. Aby temu zapobiec, warto skorzystać z pomocy trenera personalnego, który podpowie jak ćwiczyć, odpowiednio zmotywuje oraz podsunie pomysły na zdrowe posiłki.

Zobacz dlaczego warto ćwiczyć z trenerem personalnym.

Czy warto trenować z trenerem personalnym?

Wiele osób wraca do aktywności fizycznej po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach przerwy. W takim wypadku należy uważać i powoli przyzwyczajać organizm do wysiłku i nowego stylu życia.

Osoby zaczynające swoją przygodę ze sportem nie zawsze wiedzą, w jaki sposób ćwiczyć, jaka dawka ruchu jest odpowiednia, jakie ćwiczenia będą najbardziej efektywne. Na te i wiele innych pytań odpowie trener personalny. Z jego pomocą można nauczyć się zdrowo żyć, ćwiczyć i jeść.

Specjalista pomoże wyeliminować złe nawyki, które mogą zmniejszyć efektywność treningu, a także spowodować kontuzję. Praca z trenerem zmusza do regularności, systematyczności oraz większego wysiłku.

Ćwicząc w domu lub samodzielnie w klubie fitness można znaleźć setki wymówek, unikać zbyt intensywnych ćwiczeń, robić ćwiczenia, które nie przynoszą żadnego rezultatu. Przy trenerze trzeba zacisnąć zęby i ćwiczyć razem z nim. Druga osoba motywuje i trening staje się łatwiejszy i przyjemniejszy. Trenerzy zarażają swoją pasją i pozytywnym nastawaniem, dzięki nim sport i zdrowa dieta staje się codziennością.

  Smartband od Garmin - czy jest wart uwagi?

Kim jest trener personalny?

Trener personalny to osoba, która można spotkać na siłowniach, w klubach fitness czy w parkach, gdzie ćwiczą razem ze swoimi klientami. Jest to osoba o odpowiednich kwalifikacjach, która kocha sport i zdrowy styl życia. Zajmuje się trenowaniem osób, które chcą poprawić swoją sylwetkę, wzmocnić mięśnie czy poprawić wytrzymałość i wydolność.

Zadaniem trenera personalnego jest dobór odpowiednich ćwiczeń, układanie planów treningowych, dopasowanych do potrzeb konkretnej osoby. Jego rolą jest również nauka prawidłowej techniki, przekazywanie wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia. Trener musi motywować podopiecznych do aktywności, dlatego preferowana jest znajomość psychologii, pedagogii i dietetyki. Specjalista musi wiedzieć, jak wzmocnić ciało, zwiększyć masę czy zgubić nadmiar kilogramów.

Czym powinien cechować się dobry trener personalny?

Wybór odpowiedniego trenera personalnego nie jest łatwy. Mimo, że w siłowniach i klubach fitness można spotkać wiele osób, które tytułuję się mianem trenera, to nie wszyscy są specjalistami w tym, co robią. Niektóre z tych osób mają jedynie ukończony kilkugodzinny kurs, który oprócz papierka, nie daje żadnych umiejętności.

Najlepiej znaleźć osobę, która ma odpowiednie wykształcenie, np. studia wyższe na Akademii Wychowania Fizycznego oraz ukończone certyfikowane kursy, podnoszące kwalifikacje. Pomoce są uprawnienia trenera personalnego, instruktora fitness, trenera ćwiczeń siłowych czy specjalisty od masażu, dietetyki lub suplementacji.

Ważna jest nieustanna chęć nauki, ponieważ w branży fitness nieustannie coś się zmienia, pojawiają się nowe badania i innowacyjne ćwiczenia. Trener osobisty musi lubić prace z ludźmi, empatia w tym zawodzie jest niezbędna. Powinien być osoba pozytywną, z dużą dawką energii, którą umie zarażać swoich podopiecznych. Ważne jest też poczucie humoru, które pomoże przełamać lody i nawiązać dobry kontakt.

Przydatna jest podstawowa wiedza psychologiczna, trener musi wyczuć daną osobę, pomóc je pokonać pojawiające się kryzysy. Niektórzy podopieczni potrzebują pochwał, inni stanowczości. Trenerzy muszą dużo wymagać, bo bez tego nie będzie efektów wspólnej pracy. Powinni wspierać klientów w gorszych momentach, przekonywać im, że zdrowy styl życia szybko przyniesie efekty. Ćwiczenia z trenerem początkowo mogą wydawać się intensywne i mordercze, ale z czasem  zaczną sprawiać przyjemność, a trener stanie się osobą, która zmieniała życie na lepsze.

  Jaki rower elektryczny wybrać?

Dowiedz się ile kosztuje trener personalny w Warszawie.

Korzyści ćwiczeń z trenerem personalnym

Korzyści ćwiczeń z trenerem personalnym są niezaprzeczalne. Oczywiście można ćwiczyć samemu w domu, korzystać z dostępnych w sieci treningów, ale to nie to samo. Osoba na ekranie nie zmotywuje, nie pokaże, co źle zrobimy, nie rozbawi żartem.

Trener to nie tylko nauczyciel, to również osoba, która wie, jak zachęcić do ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Z jego pomocy mogą korzystać osoby o różnym stopniu zaawansowania. Wspólny trening najczęściej wybierają amatorzy, które dopiero wkraczają do świata sportu, a także zawodowcy, którzy pod okiem trenera chcą doskonalić technikę, poprawić kondycję, wydolność, wzmocnić mięśnie. Trener dobiera ćwiczenia indywidualnie, tak aby przyniosły najlepszy efekt, a jednocześnie sprawiały przyjemność i dodawały energii.

Dużą zaletą ćwiczeń ze specjalistą jest brak monotonii. Trening w domu najczęściej jest nudny, wiele razy wykonuje się te samy zestawy ćwiczeń. Ćwiczenia z trenerem personalnym są ciekawe, pozbawione monotonii, odbywają się nie tylko na siłowni, ale również w lesie czy w parku.

Jeszcze przed rozpoczęciem pracy z klientem, trenerzy ustalają plan treningowy, w którym biorą pod uwagę oczekiwania klienta, jego stan zdrowia, kondycję, wiek, budowę ciała, występujące choroby. Dzięki temu trening personalny jest nie tylko efektywny i skuteczny, ale również bezpieczny.

Prawidłowo dobrane ćwiczenia poprawiają sylwetkę, budują mięśnie, poprawiają wydolność, pozwalają zgubić zbędne kilogramy. Są również pomocne w leczeniu dolegliwości bólowych. Zmniejszają bóle kolan, kręgosłupa czy stawów, poprawiają postawę ciała. Kolejną korzyścią pracy z trenerem jest ustalanie zdrowej diety. Dobrze wykształceni trenerzy personalni znają podstawy dietetyki, dlatego są w stanie przekazać wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania oraz komponowania zdrowych posiłków.

Pomoc trenera personalnego jest bardzo potrzebna, zwłaszcza na początku przygody ze sportem. Warto korzystać z jego pomocy, ponieważ samemu trudno dobrać odpowiednie ćwiczenia i nauczyć się prawidłowo je wykonywać. Trener zmotywuje, w razie potrzeby zdyscyplinuje, zarazi energią, pokaże,  że ćwiczenia i zdrowa dieta nie muszą być nudne. Z jego pomocą zmiana stylu życia będzie łatwiejsza i bardziej efektywna.

  Bezpieczna depilacja pach – wosk kontra laser

Artykuł napisany we współpracy z Amadeuszem Majcherem. Trenerem personalnym z Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *