stopa biegacza

Paluch biegacza – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie


Fanom biegania przytrafia się sporo kontuzji. Jedne są mniej poważne, a inne bardziej. Co to jest paluch biegacza? Jak się go leczy? Jakie daje objawy? Co trzeba wiedzieć o tym typie kontuzji? W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące palucha biegacza!


Paluch biegacza – co to jest?

Paluch biegacza inaczej jest nazywany paluchem darniowym. Jest to kontuzja stopy o ostrym charakterze dotycząca śródstopno-paliczkowego palucha. Co ważne ta przypadłość dotyczy nie tylko osób, które biegają, ale również piłkarzy, czy rugbystów. Dotyka ona ludzi uprawiających dyscypliny, gdzie występuje nadmierne zgięcie podeszwowe lub grzbietowe pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego.

Mechanizm urazu palucha biegacza polega na zbyt dużym zgięciu stawu śródstopno-paliczkowego. Dzieje się to w chwili kontaktu stopy z podłożem. Krawędź grzbietowa najbliższego paliczka opiera się o powierzchnie stawową głowy kości śródstopia. To powoduje, że struktura więzadło-torebkowa jest ustawiona na maksymalne rozciągnięcie. To właśnie spowoduje wymuszenie nadmiernego grzbietowego zgięcia, tak powstaje uszkodzenie podeszwowej części torebki i więzadła pobocznego. Co ciekawe w niektórych przypadkach mamy do czynienia ze złamaniem grzbietowej części paliczka podstawowego palucha, tudzież głowy kości śródstopia.

Przyczyny powstania palca biegacza

Palec biegacza pojawia się z kilku powodów. Przede wszystkim może być spowodowany:

  • źle dopasowanym obuwiem
  • nadmiernym zginaniem stawu w kontakcie z twardą i sztuczną nawierzchnią nazywaną darnią
  • uwarunkowaniami genetycznymi
  • urazami
  • zwyrodnieniem stawu dużego palucha
  • patologią w obrębie stawu, na przykład jałowej martwicy
  • nadmierną długością palucha
  • mikrourazami stawu.

Palec biegacza ma sporo przyczyn, niektóre z nich da się wyeliminować, inne już nie. To kontuzja typowa dla sportowców zarówno amatorów, jak i zawodowców.

  Efekty biegania - czego się spodziewać po tygodniu, dwóch i miesiącu?

Objawy palucha biegacza

Nie da się ukryć, że paluch biegacza da o sobie znać prędzej, czy później. To schorzenie dotyka wiele osób. Należy wiedzieć, iż objawy palucha biegacza są liczne. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • obrzęku
  • zaczerwienieniu
  • ograniczonej możliwości poruszania palcami

A ponadto:

  • pojawia się ból, który nasila się podczas przenoszenia ciężaru ciała na chorą kończynę
  • zdarza się możliwe złamanie paliczka, albo kości śródstopia.

Co kluczowe uszkodzenie może przyjmować aż 3 stopnie w zależności od poziomu nasilenia objawów, a także od ich ilości. Pojawia się tu zatem :

  • I stopień skręcenia charakteryzuje się minimalnym obrzękiem, niedużym bólem oraz nieznacznym ograniczeniem ruchu stopy
  • II stopień to już silniejsze stadium, które wyróżnia krwiak z większym obrzękiem, do tego rozległy ból powodujący utykanie
  • III stopień to najbardziej zaawansowany, bowiem mamy tu duży obrzęk oraz krwiak, trudności z chodzeniem, do tego dużą bolesność i rozległą tkliwość wokół całego uszkodzonego stawu.

Paluch biegacza – jak przebiega leczenie?

Im szybciej zaczniemy leczyć palce biegacza tym lepiej. Czas odgrywa tu kluczową rolę. Na początku zaleca się metodę PRICE, czyli protection, rest, ice, compression, elevation. To rozwiązanie jest to hit w czasie leczenia początkowej fazy, a zatem gdy występuje tego rodzaju kontuzja. Protokół postępowania zapobiega rozwojowi, do tego zabezpiecza.

Paluch biegacza w zależności od stopnia zaawansowania posiada inną terapię, którą dobiera lekarz indywidualnie. Zleca się przede wszystkim zdjęcie RTG, albo rezonans, aby określić uszkodzenie i podjąć decyzje co do leczenia. Zaleca się przede wszystkim odpoczynek, jak i nie nadwyrężanie palca. Pomocna okazuje się rehabilitacja, taping oraz separowanie palców. Bywa konieczne niekiedy usztywnianie stawu.

Leczenie palucha darniowego bazuje na wielu elementach, uwzględnia się niekiedy:

  • stosowanie leków przeciwzapalnych
  • zabiegi fizykalne
  • masaże
  • terapię manualną
  • noszone specjalnego obuwia o twardej podeszwie
  • stosowanie specjalnych wkładek.
  Bieganie na czczo czy po śniadaniu - co jest lepsze? Fakty i mity

W najbardziej zaawansowanych stadiach paluch biegacza leczy się operacyjnie. To  najbardziej inwazyjna metoda, która wiąże się z długim okresem rekonwalescencji. Chodzenie na kulach nie dopuszcza do obciążenia chorej kończyny. Tu powrót do sprawności zajmuje około 8 tygodni od zabiegu, choć zdarza się i tak, że sportowiec nie jest w stanie wrócić do szczytowej formy sprzed choroby.

Jak zapobiegać powstaniu palucha biegacza?

Paluch biegacza zdarza się bardzo często. Można jemu zapobiec pamiętając o kilku ważnych rzeczach. Na co zwrócić uwagę? Zadbaj o zakup dobrze dopasowanego obuwia, które jest dobrane do dyscypliny, którą uprawiasz. To musi być wygodny model we właściwym rozmiarze gwarantujący prawidłową stabilizację stopy. Nie można też zapomnieć, że przed każdym treningiem niezbędne jest przeprowadzenie chociażby krótkiej rozgrzewki. Dzięki niej ryzyko wystąpienia urazu jest dużo mniejsze.

Popularną metodą zapobiegania tworzenia się palucha biegacza jest częściowe usztywnienie zgięcia grzbietowego, poza tym podeszwowego stawu śródstopno-paliczkowego za pomocą ortezu lub tapingu. Niekiedy sięga się też po wkładki ze sprężystej stali o grubości 0,51 mm. Rozwiązań jest całkiem sporo, a wszystko dobiera się indywidualnie do konkretnego przypadku.

Paluch biegacza a taping

Taping sportowy jest to znana metoda wspomagająca pracę stawów i mięśni. Korzysta się tu ze sztywnych taśm wykonanych z bawełny. To odporne na rozciąganie, ale łatwe w zakładaniu produkty pokryte klejem od spodu. Taping wykorzystuje się głównie w celu ochrony przed urazami sportowców dyscyplin dynamicznych, a więc tam gdzie wymagane są dobre stabilizacje stawu. Kiedy mowa o tapingu sztywnym mamy większą stabilność, do tego wzmocnienie zaopatrzonej części stawu. Dodatkowo dolegliwości bólowe są mniej odczuwalne, a ryzyko ich nawrotu spada.

Taping, czyli inaczej plastrowanie jest stosowane w celu ochrony palca przed urazem. Powoduje on ograniczenie grzbietowego oraz podeszwowego zgięcia stawu śródstopno-paliczkowego. To wobec tego idealna opcja w walce z palcem biegacza.

Dodaj komentarz