mezczyzna na rowerze

Akcesoria rowerowe, o których dobrze pamiętać przed sezonem


Rower to od dawna coś znacznie więcej niż jedynie atrakcyjna forma rekreacji. W dużych, zatłoczonych miastach coraz częściej to środek transportu stawiany na równi z komunikacją miejską, czy innymi środkami lokomocji. Aby jednak jednoślad był odpowiednio przygotowany na codzienne trasy, warto zadbać o jego stan i odpowiednie wyposażenie. Zobacz, jakie akcesoria dobrze jest mieć pod ręką, jeśli regularnie korzystasz z roweru.


Podstawowe wyposażenie roweru

Aby rower mógł uczestniczyć w ruchu drogowym, niezbędne jest jego odpowiednie przygotowanie. Pierwszy krok to dokładne sprawdzenie hamulców oraz weryfikacja stanu opon. Zdarty bieżnik to sygnał, że warto je wymienić, a przy okazji zweryfikować także dętki rowerowe, które należy dopasować do swojego jednośladu. Informację o tym, jakie dętki rowerowe wybrać powinny znaleźć się na oponie – dowiadujemy się z nich z jak dużym kołem mamy do czynienia, co zazwyczaj jest wyrażone w calach.

Nie bez znaczenia są także wentyle, które na rynku figurują w trzech odsłonach. Aby wybrać więc dętki rowerowe idealnie pasujące do naszego pojazdu, należy zweryfikować, czy w danym przypadku znajdzie zastosowanie typ samochodowy, uważany za najbardziej uniwersalny, rowerowy, czy tzw. Presta, którego zaletą jest lekkość. Aby być pewnym, że dana dętka będzie pasować do obręczy, najlepiej jest trzymać się pierwotnej propozycji i zwyczajnie kupić analogiczną.

Inne akcesoria dla rowerzysty

Oprócz kół i hamulców, gdy mamy zamiar poruszać się po ulicach lub ścieżkach rowerowych po zmroku, powinniśmy zadbać o montaż oświetlenia. Zgodnie z przepisami należy zainwestować więc w przednie oświetlenie o barwie białej lub żółtej, a do tyłu wybrać odblask oraz lampkę w kolorze czerwonym. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku można zdecydować się na te dające stałe światło lub pracujące w trybie pulsacyjnym. Oprócz modeli akumulatorowych, które wymagają zastosowania odpowiednich baterii, ciekawym pomysłem są produkty na dynamo, czyli świecące wskutek kręcenia pedałami podczas jazdy.

  Trening personalny - co warto wiedzieć?

Jeśli rower używany jest nie tylko w celach rekreacyjnych, dobrym pomysłem jest wyposażenie go w koszyk lub torbę. Model dla siebie można wybrać spośród tych montowanych do kierownicy, propozycji na bagażnik, czy tzw. sakw. Wśród najbardziej popularnych propozycji znaleźć można te wykonane z aluminium, tworzyw sztucznych, ale także mocnych tkanin, czy plecionej wikliny, która dodaje rowerowi uroku. Aby mówić o pełnym wyposażeniu, nie można zapomnieć również o sygnale dźwiękowym, który przydaje się do ostrzegania innych użytkowników drogi.

Dodaj komentarz