azjatka brunetka

Jak dobrać odpowiednie kosmetyki do włosów?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że za kondycję i wygląd włosów odpowiadają najróżniejsze czynniki. Mowa tutaj nie tylko o przemyślanej diecie i rozważnej pielęgnacji, ale także odpowiednich kosmetykach. Stosowanie preparatów, które odpowiadają na potrzeby konkretnych włosów, to pierwszy krok do sukcesu. Na co zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki do włosów?

Określenie stopnia porowatości włosów to podstawa

Kobiety, które chcą postawić na świadomą i zrównoważoną pielęgnację swoich włosów, powinny rozważyć przeprowadzenie testu na porowatość włosów

Warto opowiedzieć, czym w ogóle jest porowatość. Otóż, jest to naturalna cecha włosów, która określa poziom odchylenia łusek okalających łodygę włosa. Według tego kryterium włosy można podzielić na:

  • wysokoporowate – to włosy, które już na pierwszy rzut oka wydają się matowe i suche. Ich łuski w znacznym stopniu odstają od łodygi, co sprawia, że ich kondycja pozostawia wiele do życzenia. Ten typ włosów wymaga specjalistycznej pielęgnacji i najwięcej uwagi, 
  • niskoporowate – w ich przypadku łuska włosa ściśle przylega do jego łodygi. Pasma są gładkie, lśniące i nawilżone, 
  • średnioporowate – są to włosy, które posiada największa liczba kobiet. Łączą w sobie cechy włosów wysoko- i niskoporowatych.

Przeprowadzenie testu określającego porowatość włosów pozwala zdefiniować ich indywidualne potrzeby i dobrać dopasowaną do nich pielęgnację.

Kosmetyki a rodzaj włosów

Przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji włosów warto zwrócić uwagę nie tylko na porowatość kosmyków, ale także ich inne cechy. Odpowiednie określenie typu włosów pomaga w wyborze przeznaczonych dla nich kosmetyków. Przykładowo, inne preparaty sprawdzają się do pielęgnacji włosów kręconych, inne zaś – do włosów prostych. Kobiety, które regularnie farbują włosy, mogą wybrać kosmetyki, które odżywiają pasma, a jednocześnie zapobiegną utracie koloru.

  Jak skutecznie chronić stawy przed urazami?

Przy wyborze kosmetyków warto zwrócić uwagę także na szczególne potrzeby swoich włosów. Jeśli zbyt szybko się przetłuszczają, są przerzedzone, cienkie bądź też nadmiernie suche, należy zwrócić uwagę na preparaty, które pozwolą poradzić sobie z tego typu problemami.

Skład kosmetyków jest bardzo istotny

Na rynku panuje bardzo szeroki wybór kosmetyków do pielęgnacji włosów. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość kobiet ma spory problem z wyborem odpowiedniego preparatu.

W kosmetykach przeznaczonych do świadomej pielęgnacji włosów nie powinno być miejsca dla sztucznych składników, takich jak SLS, parabeny, silikony czy też konserwanty. Niestety, bardzo często pojawiają się one w składzie drogeryjnych szamponów. A tymczasem, zwłaszcza u kobiet z wrażliwą skórą głowy, mogą doprowadzać do alergii, podrażnień i problemów skórnych.

W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się naturalne kosmetyki, których działanie opiera się o wyłącznie o naturalne składniki, takie jak ekstrakty ziołowe, olejki roślinne, witaminy i minerały. Ich działanie jest bardzo łagodne, ale jednocześnie – skuteczne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *