Maska treningowa – czy rzeczywiście działa?


Maska treningowa jest jedną ze spornych nowości w świecie sportów wytrzymałościowych. Teoretycznie ma odwzorowywać warunki treningu wysokogórskiego, przy ograniczonej zawartości tlenu w powietrzu. Czy maska faktycznie wpływa na zwiększenie wydolności? Czy warto z niej korzystać?


Jak działa maska treningowa?

Specyfika działania maski treningowej polega na ograniczeniu dostępu do tlenu. Konstrukcja maski zakrywa nos i jamę ustną pozwalając na oddychanie przez specjalne otwory, które umożliwiają oddychanie. Dodatkowo, maska jest wyposażona w regulowane zasłony, które dają możliwość regulacji poziomu wentylacji i tym samym zmieniać obciążenie treningowe.

Wielu producentów zapewnia, że stosowanie maski imituje trening wysokogórski. Częściowa blokada dostępu do tlenu ma wpływać na zmiany chemiczne we krwi, podnosząc poziom czerwonych krwinek i stymulować rozwój naczyń włosowatych, które usprawniają ich transport. Zapewnienia niestety nie odzwierciedlają żadne badania naukowe, a udowodniony został jedynie wpływ stosowania maski na rozwój mięśni oddechowych. Dodatkowo stwierdzono, że jej stosowanie nie wpływa na parametry wysiłkowe i rozwój wytrzymałości.


Jakie ma główne zadanie?

Stosowanie maski ma adaptować organizm, układ krwionośny i mięśniowy do pracy przy ograniczonym dostępie do tlenu. Najprostszym przykładem są sztuki walki, gdzie podczas ciężkich zmagań w parterze zaczynamy tracić siły. Stosowanie maski ma wydłużyć czas w jakim nasz organizm może pracować na pełnych obrotach.

Stosowanie maski jest katalizatorem specyficznych procesów fizjologicznych, które mają na celu zwiększenie dopływu powietrza do płuc:

  • zwiększenie częstotliwości skurczów serca
  • zwiększenie częstotliwości skurczów przepony
  • zwiększenie pojemności wyrzutowej płuc

Poprzez zmniejszony dopływ tlenu i tym samym mniejsze nasycenie nim krwi, organizm usiłuje zwiększyć wentylację w celu wyrównania poziomu tlenu. Oddech staje się cięższy, a trening bardziej wymagający.

  Wycieczka w góry? Długie legginsy damskie to świetny pomysł

Kto może korzystać?

Gdy nasze ciało, podczas wysiłku zacznie rejestrować zmniejszone nasycenie krwi tlenem, uruchamia wyżej wymienione mechanizmy, a my czujemy, że zaczynamy ciężko oddychać i trening staje się dużo bardziej wymagający.

Właściwie każda osoba uprawiająca wytrzymałościowe dyscypliny może korzystać z maski treningowej. Imituje ona warunki fizjologiczne występujące po dłuższym wysiłku fizycznym, na samym jego początku. Piłkarze, biegacze czy osoby uprawiające sporty walki mogą spróbować wykorzystać maskę w swoim treningu.

Należy ją jednak potraktować jako swoistą ciekawostkę i podejść do jej zastosowania bardzo sceptycznie.


 

Dodaj komentarz