kobieta na domowej silowni

Wyposażenie do domowej siłowni – co warto mieć?

Regularne uprawianie sportu staje się w naszym kraju coraz popularniejsze. Coraz większa grupa osób regularnie trenuje na siłowni kształtując swoją sylwetkę oraz poprawiając wydolność organizmu. Nie da się jednak ukryć, że częste wizyty na siłowni bywają kosztowne a dojazd do obiektu może zajmować sporo czasu. Nie dziwi więc fakt, że niektórzy poważnie zastanawiają się nad stworzeniem własnej, domowej siłowni. Jeśli ty również należysz do tego grona z pewnością zastanawiasz się jakie sprzęty powinny się w niej znaleźć. Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie.

Każdy kto myśli o stworzeniu własnej domowej siłowni musi wiedzieć, że wbrew pozorom wcale nie musi wiązać się to z ogromnymi nakładami finansowymi i zakupem profesjonalnych maszyn do ćwiczeń na kilka tysięcy złotych. Równie dobre efekty treningowe możemy bowiem osiągnąć korzystając z tańszych sprzętów, które nie tylko pozwolą nam sporo zaoszczędzić, ale również nie zajmą zbyt wiele miejsca. Poniżej znajdziesz najważniejsze elementy wyposażenia domowej siłowni, które warto posiadać.

Hantle i odważniki – absolutna podstawa domowej siłowni

Pierwszym elementem domowej siłowni powinny być akcesoria do wykonywania ćwiczeń z obciążeniem a więc hantle i ciężarki o różnej masie. Są niezbędne w ćwiczeniach mięśni rąk, ramion, pleców czy barków. Obecnie ich oferta jest niezwykle szeroka i różnorodna. Ciekawą propozycją, którą warto wziąć pod uwagę są z pewnością hantle regulowane, które pozwalają nam rozpocząć ćwiczenia z mniejszymi obciążeniami, które stopniowo będziemy zwiększać bez konieczności zakupu nowych akcesoriów. Kolejnym elementem wyposażenia, którego nie powinno zabraknąć w domowej siłowni jest kettlebell czyli kulisty odważnik, najczęściej wykonany z żeliwa, który doskonale sprawdza się w ćwiczeniach wysmuklających ciało oraz zwiększających odporność i wytrzymałość mięśni. Ćwiczenia z kettlami są dla ciebie stworzone jeśli zależy ci na tym by zwiększyć siłę mięśni grzbietu, wyprofilować pośladki czy mięśnie brzucha.

  Jak wybrać dobry worek bokserski?

Mata do ćwiczeń – czy warto ją mieć?

Posiadanie odpowiedniego wyposażenia nie ogranicza się do gadżetów do treningu ale również do stworzenia sobie bezpiecznej przestrzeni do ćwiczeń. Dlatego też kolejnym, niezwykle ważnym elementem, którego nie może zabraknąć w twojej domowej siłowni jest mata do ćwiczeń. Zapewni ci komfort i wygodę podczas aktywności wykonywanych w pozycji leżącej. Dodatkowo zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się podczas ćwiczeń w pozycji pionowej. Wybierając matę dla siebie stawiaj na produkty, które wykonane są z wysokiej jakości tworzywa takiego jak NBR. Maty te cechuje bardzo dobra amortyzacja, jednocześnie nie zajmują dużo miejsca po zwinięciu.

Gumy oporowe i obciążniki

Zależy ci na tym, by w domowej siłowni trenować nie tylko górne partie ciała ale również nogi? W takim razie zadbaj o to, by znalazły się w niej akcesoria, które ci w tym pomogą. Pierwszą propozycją są obciążniki, które możesz założyć na kostki by sprawić, że ćwiczenia związane z wymachami czy podnoszeniem nóg były znacznie bardziej efektywne. Podobne efekty osiągniesz ćwicząc z gumami oporowymi – dzięki nim twoje mięśnie będą musiały wykonać znacznie większy wysiłek. Zarówno gumy oporowe jak i obciążniki w postaci opasek na rzepy możesz znaleźć w wielu różnych wariantach, co pozwoli ci optymalnie dopasować obciążenie do swojego poziomu sportowego. Dodatkowo, zarówno jeden, jak i drugi gadżet możesz wykorzystać również podczas treningu górnych partii ciała.

Czy warto inwestować w maszyny do ćwiczeń?

Dla wielu osób trening cardio jest niezwykle ważnym elementem treningu na siłowni i zwyczajnie nie wyobrażają sobie ćwiczeń bez elementu biegu czy ogólnego rozruchu. Niestety, koszt bieżni jest bardzo wysoki a samo urządzenie zajmuje sporo miejsca. Czy więc jest konieczne? Jak się okazuje, z powodzeniem możemy zastąpić je tańszym a jednocześnie mniejszym rowerkiem stacjonarnym czy orbitrekiem. Co więcej, jeśli nie mamy miejsca na takie urządzenie wystarczy dobrze znana nam wszystkim skakanka. Koszt jej zakupu to zaledwie kilka-kilkanaście złotych a regularne ćwiczenie skoków z jej wykorzystaniem daje dokładnie takie same efekty co czas spędzony na bieżni

  Jak ubrać się na rower w zimie?

Podsumowując, stworzenie własnej, kompaktowej domowej siłowni nie musi być trudne ani związane z dużymi nakładami finansowymi. Co więcej, sprzęt ten możemy wykorzystać nawet jeśli nie dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem do ćwiczeń zaś efekty, jakie dzięki niemu osiągniemy z pewnością będą satysfakcjonujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *