rekawice bokserskie na ringu

Rękawice bokserskie do treningów – jak dobrać odpowiednie? [PORADNIK]


Zadaniem rękawic bokserskich jest zapewnienie ćwiczącym maksymalnego bezpieczeństwa podczas treningów i na zawodach. Sporty walki to wyjątkowo kontuzjogenne dyscypliny i nietrudno o uraz – nie zawsze z winy przeciwnika. Dlatego prawidłowy wybór rękawic jest kluczowy dla jakości naszych treningów. Na co jednak warto zwrócić uwagę, kiedy na rynku możemy znaleźć setki modeli rękawic do kickboxingu czy rękawic do Muay thai? Czym poszczególne egzemplarze różnią się od siebie?


Jak wybrać rękawice bokserskie?

Podstawowe rozróżnienie rękawic to dobranie ich do płci czy wieku. Rękawice damskie są przygotowane dla drobniejszych dłoni, a te dla dzieci idealnie nadają się dla juniorów. Męskie są oczywiście odpowiednio większe.

Kolejny krok to wybór materiału, z którego wykonane będą nasze akcesoria. Jak dobrać rękawice bokserskie? Modele dostępne na rynku są zwykle wykonane ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Te z cielęcej czy bydlęcej skóry wytrzymują więcej: są trwałe i odporne na uszkodzenia. Przepuszczają także powietrze i wilgoć, co jest bardziej higieniczne i gwarantuje komfort treningu. Jednocześnie są niestety droższe.

Ich syntetyczne odpowiedniki mają niższą cenę, ale nie przepuszczają powietrza tak skutecznie jak skórzane. Sprawdzą się jednak w zupełności dla osób, które dopiero zaczynają trenować sporty walki. Droższe, skórzane modele warto wybrać, gdy już wiemy, że boks to nasza pasja.

rekawice bokserskie

Rękawice bokserskie w boksie amatorskim, kickboxingu i nie tylko

Rękawice do sportów walki uprawianych amatorsko i profesjonalnie różnią się. Mało kto decyduje się także na ekskluzywne marki, jak Twins czy Rival Boxing ze względu na wysoką cenę. To nie znaczy jednak, że możemy zdecydować się na najtańszy sprzęt.

Rękawice do kickboxingu są bardzo podobne do tradycyjnych rękawic bokserskich. Ich wyprofilowanie może się nieco różnić, ale zasadniczo, elementem charakterystycznym jest krótki mankiet, kciuk połączony z resztą rękawicy i obły kształt.

  Tkaniny na stroje sportowe - jakie mają właściwości?

Z kolei rękawice do Muay thai charakteryzują się szerszym pasem chroniącym nadgarstek. Wynika to z metodologii nauki techniki, gdzie większość wysokich kopnięć przyjmujemy właśnie na rejon nadgarstka.

Najbardziej charakterystyczne są rękawice do MMA, które najczęściej posiadają wolny kciuk oraz odsłonięte palce. Ma to ułatwić łapanie przeciwnika i stosowanie w walce chwytów zapaśniczych.

Oczywiście rękawice bokserskie dla początkującego zawodnika nie muszą być wykonane ze skóry naturalnej, ale jeżeli już się na to decydujemy, ważne, by płaty skóry nie były szyte. Najlepiej, aby całość była wykonana z jednego kawałka surowca. To znacząco poprawia wytrzymałość sprzętu. Rękawice z tworzywa sztucznego są znacznie tańsze, ale z kolei mniej wytrzymałe.

W boksie profesjonalnym używa się rękawic wiązanych. Na treningach lepiej jednak unikać tego rozwiązania i zdecydować się na zwykły rzep, który jest znacznie bardziej wygodny. Udział w zawodach wymusza także zaopatrzenie się w rękawice z certyfikatem AIBA (sprzęt marki Top Ten, Adidas i Everlast).

Ciężar rękawic powinien być dopasowany do ich przeznaczenia. Standardem jest sprzęt o wadze 8-12 uncji (OZ). Cięższe rękawice – 16 i 18 OZ są przeznaczone do sparingów.

Twarde rękawice bokserskie zapewniają bezpieczny trening

W praktyce wyróżnia się rękawice w modelu amerykańskim i europejskim. Te pierwsze mają mniej wyściółki, która amortyzuje ciosy. Uderzenia są więc bardziej odczuwalne dla przeciwnika. To lepszy wybór dla zawodnika o dużej sile fizycznej, który chce postawić w walce na ten atut.

Rękawice europejskie lepiej chronią dłoń, ale siła ciosów jest także mniej odczuwalna. Na treningach powinniśmy skupić się na maksymalizacji ochrony siebie oraz współćwiczących, dlatego lepiej jest wybierać rękawice o dużej strefie zgniotu. Nie ma wymagań co do marki i certyfikatów, możemy więc równie dobrze wykorzystać sprzęt sprawdzonych firm, jak Venum, Adidas czy Masters.

Z kolei rękawice do pracy na sprzęcie, tzw. piąstówki powinny być bardziej miękkie. Pozwala to na swobodne ćwiczenie siły i techniki.

mezczyzna w rekawicach bokserskich

Odpowiedni rozmiar to podstawa

Rękawice powinny przylegać do dłoni. Musimy jednak czuć w nich na tyle dużo luzu, aby dało się pod spód zawinąć bandaż bokserski. Zasadniczo kciuk powinien dochodzić niemal do końca. Ważne jednak jest to, aby dłoń podczas uderzeń pracowała. Dotyczy to zwłaszcza śródręcza. Jeżeli w rękawicy będzie brakowało przestrzeni, prosimy się o kontuzję, zwłaszcza przy mocniejszych uderzeniach. Waga rękawic niekoniecznie przekłada się na ich rozmiar.

  Jak wybrać odpowiednie buty narciarskie?

Nie ma także znacznia, czy są to rękawice bokserskie ze skóry naturalnej czy z ekoskóry. Aby właściwie ocenić rozmiar rękawicy, należy przymierzyć kilka par. Pamiętajmy także o tym, że w miarę używania sprzęt bokserski nieco się rozbija, a rękawice zrobią się nieco luźniejsze.

Rozmiar rękawic określany jest na podstawie wagi – uncji ( OZ ) – 1 OZ = 28,4 grama

Poszczególne rozmiary rękawic są dostosowane do wieku i płci trenującego.

  • rękawice 6 OZ do 8 OZ, są przeznaczone dla dzieci i drobnych kobiet
  • rękawice 10 OZ do 12 OZ, standardowe rękawice treningowe do codziennych treningów
  • rękawice 14 OZ do 18 OZ, rękawice sparingowe najczęściej stosowane do walk sparingowych, dzięki wysokiej amortyzacji uderzeń nie powodują poważnych urazów.

Z jakiego materiału wybrać rękawice?

Jeżeli cenimy jakość i trwałość to warto zdecydować się na rękawice skórzane. W tym wypadku musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Jednak na początek przygody z boksowaniem wystarczy kupić rękawice z materiałów syntetycznych lub skaju. Rękawice syntetyczne wysokiej jakości można kupić w granicach 100 złotych.

czerwona i niebieska rekawica bokserska

Rękawice bokserskie – wiązane czy na rzep?

Jest wielu zwolenników rękawic wiązanych twierdzą oni, że dzięki wiązaniu mocniej trzymają się dłoni. Poważnym mankamentem rękawic wiązanych jest długi czas potrzebny na ich założenie i często nie obędzie się bez pomocy ze strony drugiej osoby. Rękawice wiązane są najczęściej stosowane podczas walk na ringu.

Rękawice z rzepami należą do tych najczęściej użytkowanych – można je szybko założyć i są dużo wygodniejsze podczas treningu. Jeżeli zdecydujemy się na rękawice z rzepami to powinniśmy szukać modelu z rzepem o szerokości minimum 7 centymetrów, odpowiednio usztywni nasz nadgarstek i zminimalizuje ryzyko kontuzji.

Czy warto używać bandaży bokserskich pod rękawice?

Wraz z rozpoczęciem treningów powinniśmy używać bandaży nakładanych pod rękawice. Zabieg taki dodatkowo zabezpieczy dłoń i ograniczy wchłanianie potu w rękawice i jednocześnie pomoże utrzymać rękawice w należytej czystości. Zamiennikiem dla bandaży są wewnętrzne rękawice bokserskie.

Jakie rękawice bokserskie w końcu kupić?

Zaczynając przygodę ze sportami walki, nie musimy wydawać na swoje rękawice fortuny. Kluczowe jest jednak to, by wybrać model wygodny, dopasowany do sportu, który uprawiamy oraz taki, który będzie odpowiednio chronił nasze dłonie. W sportach walki używa się trzech typów rękawic: rękawic bokserskich, rękawic przyrządowych oraz rękawic MMA. Jakie rękawice bokserskie kupić?

  Jak wyposażyć domową siłownię?

Rękawice bokserskie, przeznaczone do walk i sparingów, mają za zadanie zapewnić maksymalny komfort i maksymalne bezpieczeństwo użytkownika. Zazwyczaj charakteryzują się anatomicznym profilem, dzięki któremu dłoń jest ułożona prawidłowo. Rękawice przyrządowe są lżejsze, stosuje się je do ćwiczeń na worku czy gruszce. Z kolei rękawice MMA umożliwiają chwytanie – z tego powodu stosuje się je do treningów mieszanych, ale niekiedy również do ćwiczeń z zastosowaniem worka treningowego.

Bez względu na wybrany materiał, model czy kolor rękawic, najważniejsze przy ich zakupie jest to, by zapewniły one bezpieczeństwo i komfort treningu. Trzeba zwrócić uwagę na zapięcie rękawic – zwykle do wyboru mamy sznurowanie lub szeroki rzep. Bardziej praktyczne są zdecydowanie rzepy – są wygodniejsze w zakładaniu i praktyczne, a także dokładniej przylegają do dłoni. Sznurowanie wymaga wprawy, której początkującym zwykle brakuje.

Dla osób, które już zaprzyjaźniły się ze sztukami walki konieczne będzie zwrócenie uwagi na dodatkowe miejsce wewnątrz rękawic. Dzięki temu dłonie można owinąć bandażem. Skutecznie pochłania on z dłoni pot, chroni dłoń i nadgarstek oraz gwarantuje stabilność rękawicy, dzięki czemu trening przebiega bardziej komfortowo. I oczywiście bezpiecznie!

czerwone rekawice bokserskie

Cena ma znaczenie

To, że nie trzeba od razu inwestować dużych pieniędzy w rękawice bokserskie nie oznacza, że możemy kupić najtańszy sprzęt z marketu. Jeżeli szukamy rękawic ze skóry ekologicznej, to spokojnie znajdziemy sporo dobrych modeli do 100 zł. Jeśli jednak zależy nam na rękawicach ze skóry naturalnej, musimy liczyć się z ceną do 200 zł, a nawet więcej. Decydujmy się zawsze na sprawdzone firmy. Dla przykładu, rękawice bokserskie Masters przy odpowiedniej konserwacji posłużą nam kilka dobrych lat.

Im poważniej taktujemy sporty walki, tym wybór staje się trudniejszy. W miarę postępów coraz większe zaufanie pokładamy w sprzęcie, dlatego warto wybierać go świadomie. Pozwoli to na uniknięcie kontuzji i używanie rękawic przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *