rekawice bokserskie na ringu

Rękawice bokserskie do treningów. Czym kierować się przy zakupie? [Poradnik]


Zadaniem rękawic bokserskich jest zapewnienie ćwiczącym maksymalnego bezpieczeństwa podczas treningów i na zawodach. Sporty walki to wyjątkowo kontuzjogenne dyscypliny i nietrudno o uraz – nie zawsze z winy przeciwnika. Dlatego prawidłowy wybór rękawic jest kluczowy dla jakości naszych treningów. Na co jednak warto zwrócić uwagę, kiedy na rynku możemy znaleźć setki modeli rękawic do kickboxingu czy rękawic do Muay thai? Czym poszczególne egzemplarze różnią się od siebie?


Rękawice bokserskie w boksie amatorskim, kickboxingu i nie tylko

Rękawice do sportów walki uprawianych amatorsko i profesjonalnie różnią się. Mało kto decyduje się także na ekskluzywne marki, jak Twins czy Rival Boxing ze względu na wysoką cenę. To nie znaczy jednak, że możemy zdecydować się na najtańszy sprzęt.

Rękawice do kickboxingu są bardzo podobne do tradycyjnych rękawic bokserskich. Ich wyprofilowanie może się nieco różnić, ale zasadniczo, elementem charakterystycznym jest krótki mankiet, kciuk połączony z resztą rękawicy i obły kształt.

Z kolei rękawice do Muay thai charakteryzują się szerszym pasem chroniącym nadgarstek. Wynika to z metodologii nauki techniki, gdzie większość wysokich kopnięć przyjmujemy właśnie na rejon nadgarstka.

Najbardziej charakterystyczne są rękawice do MMA, które najczęściej posiadają wolny kciuk oraz odsłonięte palce. Ma to ułatwić łapanie przeciwnika i stosowanie w walce chwytów zapaśniczych.

Oczywiście rękawice bokserskie dla początkującego zawodnika nie muszą być wykonane ze skóry naturalnej, ale jeżeli już się na to decydujemy, ważne, by płaty skóry nie były szyte. Najlepiej, aby całość była wykonana z jednego kawałka surowca. To znacząco poprawia wytrzymałość sprzętu. Rękawice z tworzywa sztucznego są znacznie tańsze, ale z kolei mniej wytrzymałe.

Koniecznie przeczytaj  Mata do akupresury - jaką wybrać? Efekty dla zdrowia i przeciwwskazania

W boksie profesjonalnym używa się rękawic wiązanych. Na treningach lepiej jednak unikać tego rozwiązania i zdecydować się na zwykły rzep, który jest znacznie bardziej wygodny. Udział w zawodach wymusza także zaopatrzenie się w rękawice z certyfikatem AIBA (sprzęt marki Top Ten, Adidas i Everlast).

Ciężar rękawic powinien być dopasowany do ich przeznaczenia. Standardem jest sprzęt o wadze 8-12 uncji (OZ). Cięższe rękawice – 16 i 18 OZ są przeznaczone do sparingów.

Twarde rękawice bokserskie zapewniają bezpieczny trening

W praktyce wyróżnia się rękawice w modelu amerykańskim i europejskim. Te pierwsze mają mniej wyściółki, która amortyzuje ciosy. Uderzenia są więc bardziej odczuwalne dla przeciwnika. To lepszy wybór dla zawodnika o dużej sile fizycznej, który chce postawić w walce na ten atut.

Rękawice europejskie lepiej chronią dłoń, ale siła ciosów jest także mniej odczuwalna. Na treningach powinniśmy skupić się na maksymalizacji ochrony siebie oraz współćwiczących, dlatego lepiej jest wybierać rękawice o dużej strefie zgniotu. Nie ma wymagań co do marki i certyfikatów, możemy więc równie dobrze wykorzystać sprzęt sprawdzonych firm, jak Venum, Adidas czy Masters.

Z kolei rękawice do pracy na sprzęcie, tzw. piąstówki powinny być bardziej miękkie. Pozwala to na swobodne ćwiczenie siły i techniki.

Odpowiedni rozmiar to podstawa

Rękawice powinny przylegać do dłoni. Musimy jednak czuć w nich na tyle dużo luzu, aby dało się pod spód zawinąć bandaż bokserski. Zasadniczo kciuk powinien dochodzić niemal do końca. Ważne jednak jest to, aby dłoń podczas uderzeń pracowała. Dotyczy to zwłaszcza śródręcza. Jeżeli w rękawicy będzie brakowało przestrzeni, prosimy się o kontuzję, zwłaszcza przy mocniejszych uderzeniach. Waga rękawic niekoniecznie przekłada się na ich rozmiar.

Koniecznie przeczytaj  Gdzie kupić markową odzież sportową Under Armour?

Nie ma także znacznia, czy są to rękawice bokserskie ze skóry naturalnej czy z ekoskóry. Aby właściwie ocenić rozmiar rękawicy, należy przymierzyć kilka par. Pamiętajmy także o tym, że w miarę używania sprzęt bokserski nieco się rozbija, a rękawice zrobią się nieco luźniejsze.

Cena ma znaczenie

To, że nie trzeba od razu inwestować dużych pieniędzy w rękawice bokserskie nie oznacza, że możemy kupić najtańszy sprzęt z marketu. Jeżeli szukamy rękawic ze skóry ekologicznej, to spokojnie znajdziemy sporo dobrych modeli do 100 zł. Jeśli jednak zależy nam na rękawicach ze skóry naturalnej, musimy liczyć się z ceną do 200 zł, a nawet więcej. Decydujmy się zawsze na sprawdzone firmy. Dla przykładu, rękawice bokserskie Masters przy odpowiedniej konserwacji posłużą nam kilka dobrych lat.

Im poważniej taktujemy sporty walki, tym wybór staje się trudniejszy. W miarę postępów coraz większe zaufanie pokładamy w sprzęcie, dlatego warto wybierać go świadomie. Pozwoli to na uniknięcie kontuzji i używanie rękawic przez długi czas.

Artykuł został przygotowany we współpracy z internetowym sklepem sportowym sportemo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *