outhorn dresy

Odzież sportowa – obcisła czy luźna?


Podczas uprawiania sportu ważny jest komfort i wygoda, jakie daje odzież sportowa. Ubranie powinno być tak dopasowane, żeby nie krępowało ruchów, a jednocześnie nie powodowało otarć czy podrażnień. Dlatego pojawia się pytanie: jakie ubrania do ćwiczeń są lepsze – luźne czy obcisłe? Poszukamy odpowiedzi na to pytanie w poniższym tekście.


Materiał na koszulki sportowe

Zanim zdecydujemy jak wybrać odzież do ćwiczeń, warto zastanowić się nad rodzajem materiału. Dotyczy to szczególnie koszulek sportowych, ponieważ to one w największym stopniu mają kontakt ze skórą. Jeszcze przed kilkunastoma laty koszulki i spodenki bawełniane nie miały żadnej konkurencji. Rzeczywiście, bawełna jest przyjemna dla skóry i nie podrażnia jej. Dodatkowo odzież z niej wykonana jest przewiewna, dlatego temperatura wygenerowana przy intensywnym wysiłku jest oddawana do otoczenia. Wadą koszulek bawełnianych jest jednak gromadzenie wilgoci. Może to zaburzać komfort termiczny szczególnie przy intensywnym treningu outdoorowym w chłodniejsze dni.

Od kilku lat intensywny rozwój branży fitness sprawia, że wymagane są inne właściwości ubrań sportowych. Oczekuje się od nich odprowadzania nie tylko temperatury, ale także wilgoci. Powoduje to, że materiał na koszulki sportowe to najczęściej tkaniny termoaktywne. Włókna z tworzyw sztucznych nie gromadzą wilgoci, jak bawełna, ale oddają ją do otoczenia. Dzięki temu komfort termiczny osoby ćwiczącej pozostaje na wysokim poziomie nawet podczas zimowych aktywności na świeżym powietrzu.

Z założenia ubrania bawełniane wykonywane są w luźniejszych krojach. Dzięki temu nie przylegają tak ściśle do ciała, co zapobiega wchłanianiu wilgoci. Tymczasem tkaniny termoaktywne służą do wykonywania odzieży sportowej o bardziej obcisłych krojach. Dotyczy to zarówno koszulek, jak i dolnych części stroju sportowca.

  Nike Metcon - buty idealne do treningu

Jakie ubrania do ćwiczeń na siłowni?

Niezależnie od tego, z jakiego materiału będą uszyte sportowe ubrania, odzież do uprawiania sportu powinna być wygodna. Dlaczego to takie ważne? Podczas aktywności fizycznej wykonujemy wielokrotnie więcej ruchów niż w czasie standardowych czynności w domu czy pracy. Generuje to nie tylko więcej temperatury i wilgoć, ale także powoduje tarcie tkaniny o skórę. Przy dużej intensywności nawet bawełna może okazać się zbyt szorstka. Wybierając ubrania sportowe, należy wziąć pod uwagę także komfort wykonywania ruchów. W związku z tym szczególnie na początkowym etapie przygody ze sportem ubrania muszą mieć taki krój, w jakim czujemy się najlepiej.

Warto zwrócić uwagę także na estetykę ubrań sportowych. Choć nie każdego interesuje tak zwana moda sportowa, warto sięgnąć po strój w dobrym stylu. Oczywiście nie pomoże on w lepszym wykonywaniu ćwiczeń i nie poprawi kondycji. Da za to poczucie komfortu i pewność siebie, która będzie potrzebna szczególnie na początku wykonywania danych aktywności.

odziez sportowa outhorn

Szeroka odzież sportowa – znakomita na początek

Przygoda ze sportem nie zawsze trwa od dzieciństwa i część osób decyduje się na rozpoczęcie aktywności fizycznej w późniejszym wieku. We wcześniejszych tekstach odpowiadaliśmy, jak ubrać się do biegania po górach, jednak mało kto wybiera ten sport na początek. Najczęściej pierwsze kroki kierujemy do klubów fitness lub na siłownie. Przed pierwszą wizytą w klubie z pewnością pojawi się pytanie, w czym ćwiczyć na siłowni? Wybrać luźniejsze stroje, czy obcisłą odzież termoaktywną?

 

Na pierwsze treningi lepiej zabrać odzież luźną. Pierwszym powodem są mniejsze obciążenia treningowe, które z reguły będziemy sobie narzucać. W związku z tym ruchy nie będą tak intensywne i ryzyko obtarcia się zmniejszy. Druga kwestia to wygląd. Wcześniej wspominaliśmy, że jaki strój na siłownię byśmy nie wybrali, powinniśmy czuć się w nim pewnie i komfortowo. Obcisłe ubrania uwidaczniają wszystkie mankamenty sylwetki, dlatego przed poprawą formy zaleca się jednak lepiej maskujące luźne ubrania, takie jak koszulki typu top. Podpowiedzi dotyczące tego, jak nosić top ułatwią zestawienie całego stroju.

  Jakie niezbędne rzeczy zabrać na wyprawę w góry?

Kiedy przychodzi pora na obcisłą odzież sportową?

Wraz ze wzrostem intensywności treningów i wydłużeniem ich czasu, ryzyko obtarć wzrasta. Ciało zaczyna nabierać też nieco innych kształtów, a także poprawia się nasza świadomość potrzeb w stosunku do stroju sportowca. To dobry moment na to, żeby spróbować przejść z odzieży luźnej na obcisłą. Nowoczesne tkaniny termoaktywne w przylegających ubraniach znakomicie dopasowują się do sylwetki i odprowadzają wilgoć. Ciekawym rozwiązaniem jest też odzież kompresyjna, która generuje dodatkowy ucisk mięśni. Dzięki temu pobudza je do działania.

W takim razie, w czym na fitness? W przypadku pań getry i obcisłe koszulki w zupełności wystarczą. Można dowolnie dobierać długości nogawek oraz rękawów, wybierając odpowiednie warianty stroju. Warto dodać, że po kilku miesiącach treningu, kiedy pojawi się potrzeba wyboru obcisłych ubrań, nasze ciała staną się już bardziej smukłe i wysportowane. W związku z tym obcisłe ubrania sportowe będą w stanie podkreślić sylwetkę i pomogą w chwaleniu się wypracowanymi rezultatami.

zalety ubran outhorn

Odzież sportowa obcisła dla mężczyzn – co wybrać?

W przypadku panów bardzo często założenie obcisłej koszulki nie sprawia większego kłopotu. Faceci chętnie je wybierają szczególnie jeśli mogą się pochwalić wysportowaną i zadbaną sylwetką. Problemem mogą być getry sportowe, ponieważ taka odzież sportowa niektórym panom wydaje się mało męska. Tymczasem przy większych obciążeniach treningowych obcisłe spodnie są wręcz wskazane, dlatego pojawia się problem.

Jego rozwiązaniem jest system warstwowy potocznie zwany ubieraniem na cebulkę. W każdej męskiej torbie sportowej powinny znaleźć się szorty, które będzie można nałożyć na obcisłe getry czy bieliznę termoaktywną. W ten sposób uda się połączyć pożyteczne cechy obcisłej odzieży z komfortem psychicznym panów. Takie zestawienie daje też wiele możliwości, jeśli chodzi o dobieranie kolorów poszczególnych elementów garderoby i zestawianie ich ze sobą.

One thought on “Odzież sportowa – obcisła czy luźna?

  1. Mężczyźni nie muszą zakładać tylko getrów sportowych przy cięższych ćwiczeniach, ale mogą również wykorzystać coś luźniejszego np. dresy sportowe, jeśli w getrach czują się nieswojo. Ważna jest przede wszystkim wygoda.

Dodaj komentarz