mężczyzna-z-plecakiem-siedzi-na-skale-w-górach

Jakie niezbędne rzeczy zabrać na wyprawę w góry?


Wiosna i lato to idealny moment, aby zaplanować wypad w Tatry lub Bieszczady. Swoim urokiem pociąga również Beskid Żywiecki. Taka forma spędzenia długiego majowego weekendu lub letniego urlopu wcale nie musi się wiązać z wyjazdem na narty, ale po to, by podziwiać faunę i florę górskiego otoczenia w sezonie rozkwitu przyrody.

Niezależnie czy myśli o spacerach po górach, czy dłuższych wyprawach górskich latem, tak jak zimą musisz przygotować się na specyficzne warunki atmosferyczne i środowiskowe w obszarze górskim.


Obuwie na wyprawy górskie

Buty trekkingowe to obuwie nie tylko na jesienną aurę, ale głównie dedykowane jest na wyprawy wysokogórskie. Charakteryzuje się wysoką za kostkę cholewką oraz sztywną podeszwą. Sprawdzają się na wycieczkach górskich, ponieważ sztywno trzymają kostkę, a tym samym zabezpieczają ją przed skręceniem. Sztywna i gruba podeszwa zwiększa komfort marszu po nierównym i nieznanym podłożu. Przy wyborze butów trekkingowych zwróć uwagę na system wentylacji oraz grubość materiału, z jakiego są wykonane. Do spacerów latem warto wybrać nieco lżejsze obuwie, zaś te cięższe i grubsze zostawić na chłodniejsze dni lub trudniejsze wyprawy.


Skarpety w góry. Jakie wybrać?

Wydaje się ze skarpetki nie mają znaczenia. A jednak ! Skarpetki do wypraw w góry powinny odprowadzać wilgoć od stopy w kierunku buta, który pozbywa się jej na zewnątrz. Wtedy unikniemy otarć, odparzeń i pęcherzy na stopach. W tym wypadku na pewno sprowadzą się skarpetki górskie z materiałów naturalnych, takich jak włókna bambusowe czy wełna merino. Nie polecam skarpet bawełnianych, gdyż one zatrzymują wilgoć w sobie.

Jeżeli chodzi o fason, to skarpetki powinny pasować do buta, czyli nie mogą być za luźne i za ciasne. Grubość zależy od temperatury. W cieplejsze dni cieńsze skarpetki np. z włókien bambusowych. Natomiast zimą czy jesienią z wełny, która trzyma ciepło stóp. Skarpetki dedykowane wyprawom górskim mają na ogół dodatkowe wzmocnienia w okolicach pięty i palców, co pomaga chronić nasze stopy przed otarciami i pęcherzami.

  Mata do akupresury - jaką wybrać? Efekty dla zdrowia i przeciwwskazania

Bielizna termoaktywna na wycieczki w góry

Bielizna termoaktywna wykonana z włókien syntetycznych pozwala odprowadzać pot na zewnątrz. Tym samym mamy pełen komfort chodzenia po górach. Jeżeli jesteśmy początkującymi, to nie musimy zaraz inwestować w całość. Wystarczy, że mamy tylko koszulkę termoaktywną.


Ubranie wierzchnie w góry

Wybierając ubranie wierzchnie na wyprawę górską, kierujmy się zasadą, iż ta odzież ma nas ochronić przed czynnikami zewnętrznymi. Niezależnie jaką mamy pogodę za oknem, w górach klimat może być zupełnie inny. Dlatego przed wyprawą warto się zabezpieczyć przed deszczem, zimnem i wiatrem, a także przed ostrym słońcem. W tym wypadku ubieramy się na przysłowiową cebulkę.

Najbliżej ciała mamy warstwę bielizny odprowadzającej wilgoć, latem tylko sama koszulka tzw. turystyczna. Kolejna warstwa powinna izolować od zimna. W górach pogoda ulega zmianie bardzo szybko. Latem warto mieć w plecaku bluzę z cienkiego polara, a w porach przejściowych kurtkę polarową lub dwie bluzy. Trzecia warstwa to ochrona przed deszczem i wiatrem. Zatem należy wziąć ze sobą kurtkę membranową lub softshellową.

Spodnie warto dobrać do pogody. Tutaj warto wybrać spodnie trekkingowe, które są uszyte z materiału elastycznego i szybkoschnącego. Ewentualnie można pomyśleć o bojówkach latem, które umożliwiają wygodne poruszanie się oraz możliwość ich przerobienia z długich spodni na krótkie spodenki.

Spodnie na wycieczki po górach nie mogą być dopasowane i zbyt sztywne. Ponadto powinny być wykonane z materiałów, które nie nasiąkną wodą w czasie deszczu. Z tego tez względu jeansy odpadają, gdyż w trakcie opadów wchłaniają wilgoć, a tym samym wychładzają organizm.


 

Dodaj komentarz