kobieta w trakcie zabiegu akupresury

Mata do akupresury – jaką wybrać? Efekty dla zdrowia i przeciwwskazania


Maty do akupresury to hit ostatniego czasu. To doskonałe narzędzie, które wspomaga leczenie bólu kręgosłupa, lędźwi, rwy kulszowej oraz doskonale sprzyja rozluźnieniu mięśni, które zbawiennie wpływa na organizm w trakcie wzmożonego stresu poprzez stymulacje układu krwionośnego. W tym artykule znajdziesz wszystko co chcesz wiedzieć o matach na akupresurę. 


Akupresura – co to jest i na czym polega?

Zanim rozpiszemy się o matach do akupresury to wypada wiedzieć, czym tak naprawdę jest ta akupresura? To metoda, która swoje korzenie ma w Azji. Pierwsze wzmianki o akupresurze sięgają aż 7 tysięcy lat wstecz! Akupresury posiada podobną nazwę do akupunktury, różnica jest taka, że w pierwszej używa się palców do leczenia a w drugiej igieł do uciskania określonych punktów na ciele. Dzięki uciskowi uzyskujemy leczniczy efekt akupresury, która wymaga stymulowania specjalnych miejsc na ciele za pomocą ruchów okrężnych.

Zgodnie z medycyną chińską, ta metoda pozwala na przywrócenie równowagi w przepływie dwóch przeciwstawnych energii, czyli znanych wszystkim Yin ora Yang. Dzięki uciskowi puszczają blokady energii oraz poprawia się jej przepływ. Dzięki akupresurze wykonywanej przez specjalistów możemy wspomagać leczenie wielu chorób przewlekłych, migren, astmy czy nawet różnorodnych alergii.

Mata do akupresury – jak stosować?

Pierwsze sesje są zazwyczaj kilkominutowe ze względu na dyskomfort, który im towarzyszy. Potem wydłużane są do kilkunastu a nawet kilkudziesięciu minut, kiedy pierwszy dyskomfort znika a pojawia się wyłącznie przyjemność ze stosowania maty do akupresury.

Stosowanie maty do akupresury

1. Kładziemy się na plecach na macie, zazwyczaj bez koszulki, gdyż materiał ogranicza odczucia związane z akupresurą.

2. Po położeniu się na macie staramy się zrelaksować, brać głębokie oddechy i możliwie jak najbardziej się zrelaksować.

3. Kiedy chcemy zakończyć sesję, to zalecamy wstawać powoli i partiami „odklejać” kręgosłup od maty.

  Jak wyposażyć domową siłownię?

Na macie możemy położyć się na plecach, brzuchu lub po prostu na niej stać w zależności od upodobań. Dzięki macie do akupresury poprawia się również jakość snu, którą można uargumentować usprawnionym krążeniem krwi i relaksem wywołanym przez matę do akupresury.

Jak wybrać matę do akupresury?

Obecnie na rynku znajduje się bardzo wiele różnych mat do akupresury i rzeczywiście mogą pojawiać się problemy z wyborem najlepszej możliwej maty. Na pewno trzeba mieć na uwadze, że jest to produkt, który będzie znajdował się blisko ciała, więc powinien posiadać odpowiednie atesty, które podkreślą, że zastosowane materiały nie są szkodliwe dla człowieka.

Przy wyborze maty powinniśmy zwrócić uwagę na ich rozmiar, ilość kolców oraz materiału z jakiego zostały wykonane. Im większa ilość kolców na macie, tym większy jest efekt akupresury na powierzchni ciała. Dzięki temu osiągamy większy wyrzut endorfin oraz ukrwienia poszczególnych części ciała. Trzeba jednak wiedzieć, że początkujący powinny wybrać mniejsze ilości kolców, gdyż będą one powodowały mniejszy dyskomfort i pozwolą przyzwyczaić się do akupresury. Użytkownicy bardziej zaawansowani mogą wybierać maty z duża ilością kolców, ponieważ mają już wyrobioną tolerancję na ból i dyskomfort związany z jej stosowaniem przez osoby początkujące.

Poniżej znajdziecie opisy kilku rodzajów najpopularniejszy mat do akupresury na rynku. Postaramy się Wam pomóc wybrać najbardziej odpowiednią opcję abyście mogli cieszyć się efektami akupresury każdego dnia .

Rodzaje mat akupresurowych

Poniżej przedstawiamy Wam dwa najczęściej wybierane rodzaje mat do akupresury wraz z ich krótką charakterystyką, która powinna pomóc dobrać odpowiednią matę.

1. Mata do akupresury Pranamat – cena od 320 do 1100 zł

Maty do akupresury od Pranamat stały się bardzo popularne i są szeroko reklamowane, między innymi w social media oraz na blogach influencerów. Trzeba przyznać, że jakość wykonania tej maty jest wysoka i całość jest naprawdę solidna w porównaniu do znacznie tańszych odpowiedników. W dodatku wykorzystane do produkcji mat materiały są hipoalergiczne, więc nie ma możliwości żeby w jakiekolwiek uczulały. To zdecydowanie najdroższa, ale wydaje się, że najlepsza obecnie dostępna opcja na rynku dla osób, które będą chciały regularnie korzystać z właściwości maty do akupresury.

  Jak dbać o buty sportowe?

mata i poduszka do akupresury pranamat

2. Mata do akupresury Qmed – cena od 95 do 150 zł

Maty do akupresury od Qmed również charakteryzuje bardzo wysoka jakość wykonania i zbiera ona doskonałe opinie pośród użytkowników. Jest również sporo tańsza od opisywanej wcześniej Pranamat i prawdopodobnie lepiej sprawdzi się w przypadku osób, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z akupresurą.

 

mata i poduszka do akupresury qmed

3. Mata do akupresury 4fizjo – cena od 60 do 137 zł

Zdecydowanie najtańsza propozycja z trzech dzisiaj zaprezentowanych. Nie oznacza to jednak, że jest niższej jakości niż pozostało, gdyż to nieprawda. Maty 4fizjo wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które są również antyalergiczne. Każda rozetka w macie posiada 42 kolce, co wyróżnia je na tle większości podwójną ilością kolców. W większości zestawów otrzymujemy również pokrowiec, który bardzo przydaje się przy transporcie maty.

mata i poduszka do akupresury 4fizjo

Wiele osób zastanawiało się czy mata do akupresury jest również dostępna w Decathlonie. Na pewno przydałoby się uzupełnić ofertę , gdyż to znacząco zwiększa dostępność tych mat i na pewno wiele osób skusiłoby się na zakup w sklepie stacjonarnym, ale na ten moment nie zostały jeszcze włączone do ich oferty.

Efekty stosowania maty do akupresury – jakie są?

Efekty stosowania maty do akupresury potwierdza coraz więcej użytkowników, którzy wyposażyli się w taki sprzęt. Wiele osób chwali sobie produkt ze względu na redukcję napięcia a tym samym powiązanych z nim przypadłości, takich jak bóle głowy czy bezsenność.

Mata do akupresury – efekty:

 • redukuje bóle pleców i kręgosłupa;
 • redukuje przewlekłe bóle głowy i migreny;
 • zmniejsza problemy z bezsennością;
 • poprawia krążenie krwi;
 • redukuje stres;
 • pomaga w leczeniu nerwicy i stanów depresyjnych;
 • wspomaga leczenie rwy kulszowej;
 • zmniejsza napięcie mięśniowej;
 • relaksuje, odpręża i poprawia samopoczucie.

Zdecydowanie warto podkreślić zbawienny wpływ mat do akupresury na redukcję stresu i stanów napięciowych. Wielu użytkowników chwali sobie relaksujący wpływ produktu, który pozwala im poprawić swoje samopoczucie.

Mata do akupresury czy warto?

Zdecydowanie warto zastosować matę do akupresury, jeżeli cierpicie na bóle kręgosłupa w różnych jego odcinkach, rwę kulszową, artretyzm czy nawet bezsenność. Przy regularnych sesjach na macie można spodziewać się redukcji nasilenie poszczególnych problemów, ale oczywiście nie powinny one zastępować wizyty i lekarskiej diagnozy. Mata do akupresury ma wyłącznie działanie wspomagające leczenie różnych schorzeń lub po prostu stosuje się je jako narzędzie do relaksacji. Oprócz samej maty warto się również wyposażyć w poduszkę, która doskonale sprawdza się przy redukowanie bólów okolic karku i szyi.

  Pas neoprenowy na brzuch - czy warto? Efekty i opinie o działaniu

Polecamy ten produkt osobom, które chcą poprawić swoje samopoczucie oraz zredukować stres. W takich przypadkach również sprawdzi się doskonale!

Jednym zdanie, czy warto kupić matę do akupresury? Naszym zdaniem to zdecydowanie TAK!

Maty do akupresury – opinie lekarzy i fizjoterapeutów

Opinie fizjoterapeutów można ocenić po tym, że w wielu gabinetach maty do akupresury są stosowane w trakcie terapii manualnej oraz różnych innych zabiegach. Stosuj się ją między innymi w terapii bólów kręgosłupa oraz stawów. Zazwyczaj stosuje się takie zabiegi jako leczenie wspomagające rehabilitację.

Zarówno lekarzy jak i fizjoterapeuci polecają dodatkowe ćwiczenia na macie akupresurowej jako wspomaganie do leczenie różnorodnych schorzeń. Coraz częściej stosują je również sportowcy amatorzy oraz profesjonaliści, jako doskonała forma relaksu czy poprawy ukrwienia.

Śmiało można stwierdzić, że maty do akupresury mają bardzo szerokie zastosowanie w fizjoterapii oraz leczeniu różnych schorzeń. Sam ten fakt potwierdza, że lekarzy i fizjoterapeuci mają dobrą opinie o tym produkcie i zdecydowanie warto się nad nim pochylić i przyjrzeć jego właściwościom.

Przeciwwskazania do stosowania maty do akupresury

Z maty do akupresury nie powinny korzystać osoby, które cierpią na choroby o podłożu dermatologicznym. Przede wszystkim mowa tutaj o grzybicy, chorobach skóry czy trwających jej infekcjach. Dodatkowo z maty powinny zrezygnować osoby zmagające nowotworami, chorobami powodującymi zaburzenie krzepliwości krwi oraz po zawale serca. Kobiety w ciąży również powinny znaleźć inną formę relaksu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem.

3 thoughts on “Mata do akupresury – jaką wybrać? Efekty dla zdrowia i przeciwwskazania

 1. Super wpis, ja akurat korzystałam z tej maty , którą znalazłam na Allegro ale szczerze jakość do ceny jest okej, czuje się po niej lepiej, najważniejsze, że rano czuje mniejszy ból pleców po całonocnym spaniu 🙂

 2. Ja się wogóle zastanawiam czy te maty inne niż pranamat pochodzą skąkolwiek niż aliexpress. No przeglądaam i zadnych różnic nie widzę. czy to lixada, czy 4fizjo czy qmed wyglądają identycznie. No ten sam profil poduszi, takie same zeby, takie same pokrowce. Czuję jakby ktoś mnie robił w bambuko z tym

  1. z tego co wyczytałam – jeśli chodzi o te ekologiczne maty do akupresury, to tylko akumata eco produkowana jest w Polsce, reszta w Chinach lub w innych krajach ;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *