jak-dbac-o-buty-sportowe

Jak dbać o buty sportowe?


Dobre buty to jeden z najważniejszych elementów sportowego wyposażenia. Nie łatwo znaleźć idealny model dla siebie, a jeszcze trudniej zatrzymać go na dłużej! Buty co prawda same nie odejdą, ale dbanie o nie wymaga uwagi, a intensywna eksploatacja sprawia, że szybko się zużywają i tracą swoje zalety. Co robić, aby tego uniknąć?


Codzienne użytkowanie butów sportowych

Jednozadaniowość obuwia sportowego

Obuwie sportowe powinno być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Brzmi to jak truizm, jednak stanowi jedną z kardynalnych zasad – współczesny człowiek szuka bowiem przedmiotów i sprzętów wielozadaniowych. Tymczasem sprawa z butami sportowymi nie jest taka prosta. Za wyjątkiem amatorskich modeli multidyscyplinarnych, jeden typ obuwia służy do uprawiania jednego rodzaju aktywności. Podeszwa obuwia do koszykówki jest produkowana z miękkiej gumy, która ma za zadanie nie rysować parkietu, dlatego siłą rzeczy szybko ściera się na asfalcie. Buty do biegania w terenie zniszczą się, jeśli będziesz chodził w nich po biurze, a te przeznaczone na bieżnię są zbyt delikatne, by skutecznie ochronić Twoją stopę przed naturalnymi niebezpieczeństwami, kryjącymi się w górach czy w lesie.

Na co dzień sprawdza się za to obuwie lifestyle’owe, czyli inspirowane sportowym stylem, ale stworzone z myślą o przemierzaniu miejskiej dżungli. Warto o tym pamiętać, bo to właśnie sposób użytkowania jest w dużej mierze odpowiedzialny za tempo, w jakim zużywają się buty.

Zdejmowanie i zakładanie

Dbanie o buty sportowe zaczyna się od pierwszego dotyku. To, jak je zakładasz i ściągasz, ma ogromne znaczenie dla ich trwałości, a także dla późniejszego komfortu użytkowania. Zakładanie bez dokładnego rozsznurowania prowadzi do załamania zapiętka, a ściąganie przy pomocy drugiego buta – do wycierania wewnętrznej wyściółki. Zniszczone obuwie staje się niewygodne, a przy tym niekorzystnie wpływa na cały układ kostno-stawowy, dlatego wszelkie deformacje i uszkodzenia sprawią, że buty szybko zawędrują do śmieci.


Konserwacja sportowych butów

Regularne czyszczenie

Zabrudzenie butów podczas ich używania jest nieuniknione. Jednak piasek, kurz czy błoto wnikają w strukturę materiału, niszcząc ją od wewnątrz, regularne czyszczenie obuwia to zatem podstawowa zasada jego konserwacji. Do czyszczenia butów sprawdza się stara szczoteczka do zębów – jest wystarczająco miękka, by nie uszkodzić delikatnych materiałów, a dzięki niewielkiej powierzchni precyzyjnie wyczyści nawet najbardziej niedostępne elementy.

Pamiętaj również, by dobrze wysuszyć buty po każdym użyciu – dotyczy to nie tylko przemoknięcia na deszczu czy śniegu, ale również nasiąknięcia wilgocią od wewnątrz podczas intensywnego treningu. Jednak nie zapomnij, że buty sportowe potrzebują czasu: suszenie ich w bezpośredniej bliskości źródła ciepła – na grzejniku, suszarką albo przy kominku – może je zniszczyć.

Impregnaty i środki czystości

Podczas normalnego użytkowania buty są narażone nie tylko na brud, ale również na działanie wilgoci, wysokiej lub niskiej temperatury czy sił mechanicznych. Wszystko to sprawia, że pewne strefy na powierzchni obuwia szybciej ulegają zniszczeniu. Dlatego warto je impregnować przy pomocy specjalnych środków ochronnych. Przed ich nałożeniem obuwie powinno być dokładnie wyczyszczone i wysuszone.

Najbezpieczniejszym środkiem do czyszczenia delikatnych powierzchni jest woda z mydłem. Jeśli jednak planujesz kurację regenerującą dla swoich butów, upewnij się, jakich kosmetyków możesz użyć, ponieważ niektórym materiałom nie służą pewne detergenty. Nubuku nie należy pastować, a buty z membraną nie powinny mieć kontaktu z proszkiem do prania. O takie informacje możesz poprosić sprzedawcę w sklepie sportowym lub poszukać w sieci zaleceń producenta. Jeśli decydujesz się na pranie butów w pralce, pamiętaj, żeby wkładkę prać i suszyć osobno.

Z pewnością codziennie bierzesz prysznic, rozczesujesz włosy, aplikujesz kremy i wykonujesz wiele innych zabiegów pielęgnacyjnych. Twój sprzęt sportowy potrzebuje tego samego, aby zregenerować się po intensywnym treningu. Dbaj o swoje buty każdego dnia, aby mogły służyć Ci na dłużej!


Szukasz inspiracji ze świata mody i sportu? Zajrzyj na blog Fitanu i przeczytaj nasze wpisy:

Sneakersy – dlaczego muszą się znaleźć w Twojej szafie

5 modnych akcesoriów dla aktywnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *