Sprzęt do wspinaczki – czy rzeczywiście trzeba wydawać na niego fortunę?


Wspinaczka zyskała reputację jako dyscyplina, która wymaga wyposażenia się w szeroką gamę profesjonalnego sprzętu. I rzeczywiście tak jest, ale dopiero wtedy, gdy dojdziemy w nim do pewnego etapu! Rozpoczęcie przygody ze wspinaczką wymaga zaopatrzenia się tylko w podstawowy sprzęt, zaś z czasem należy uzupełniać wyposażenie o coraz bardziej zaawansowane elementy.

W tym artykule wyjaśnimy, jaki sprzęt trzeba zaopatrzyć się na samym początku przy ćwiczeniach na ściance, a jaki później, gdy przejdziemy do ćwiczeń na skałce.


Jaki sprzęt do ćwiczeń na ściance?

Wspinaczka to sport dla ludzi cierpliwych, którzy wyznaczają sobie ambitne cele i konsekwentnie do nich dążą. Na początku więc lepiej jest nastawić się na „proste” zadania – „proste” bierzemy tutaj w cudzysłów, ponieważ nawet na początku wcale nie jest łatwo! Istnieje wiele dyscyplin wspinaczkowych i raczej nie zaczyna się od wspinaczki wysokogórskiej, lecz raczej ćwiczeń na ściance.

Podstawowym i niezbędnym elementem wspinaczkowego wyposażenia są w ich przypadku buty wspinaczkowe, na które na początku nie trzeba wydawać więcej niż 250 zł. Do ćwiczeń na ściance zdecydowanie wystarczą wygodne buty z zapięciem na rzepy, które łatwo będzie zakładać i zdejmować.

W trakcie wspinaczki po panelu jednym z problemów są pocące się dłonie, przez które możemy stracić uchwyt, stąd potrzebny będzie woreczek na wchłaniający pot proszek zwany magnezją. Woreczek oraz proszek to w sumie koszt około sześćdziesięciu złotych. Oprócz butów jest to właściwie jedyne wyposażenie niezbędne do uprawiania wspinaczki po panelu, a więc aby rozpocząć tego rodzaju ćwiczeń, wystarczy wydać około trzysta złotych. Ze składowaniem takiej ilości sprzętu też raczej nie będzie problemów!

  Paski do sztangi i martwego ciągu. Jak wybrać najlepsze?

Sprzęt do ćwiczenia na skałce – jaki wybrać?

Jeżeli po wypróbowaniu się na ściance chcemy przejść do ćwiczeń z liną na skałkach, będziemy musieli zaopatrzyć się w nieco większą ilość sprzętu. Nieodzowne wyposażenie to uprząż wspinaczkowa, karabinek HMS, przyrząd asekuracyjno-zjazdowy, lina wspinaczkowa, płachtna na linę oraz kask wspinaczkowy.

Jeżeli zaś mamy zamiar sprawdzić się we wspinaniu z dołem, dochodzi do tego konieczność zakupu co najmniej kilkunastu ekspresów wspinaczkowych, co w sumie będzie kosztowało kilkaset złotych. Można więc ogólnie stwierdzić, że ćwiczenia na skałkach to już nieco bardziej kosztowna zabawa niż ścianka.


A może wypożyczyć?

Jeżeli zależy nam na kupieniu sprzętu za maksymalnie niewielką cenę, wystarczy przejrzeć ofertę sklepów internetowych zajmujących się sprzedażą artykułów outdoorowych, które często oferują dużo atrakcyjnych promocji. Z drugiej strony jednak pamiętajmy o tym, że na ścianach i skałkach można również wypożyczać sprzęt i być może dla początkujących jest to lepsza opcja niż kupno własnego wyposażenia – w końcu najlepiej jest zawsze najpierw przekonać się, czy w ogóle odpowiada nam ta dyscyplina!

Jednak gdy już „wkręcimy” się we wspinaczkę, na pewno kupno własnego sprzętu będzie bardziej opłacalne, szczególnie jeżeli zaczniemy ćwiczyć bardzo często.


One thought on “Sprzęt do wspinaczki – czy rzeczywiście trzeba wydawać na niego fortunę?

  1. Poruszyłeś bardzo ważny problem – buty. Wspinaczka to super sprawa dla dobrze do tego przygotowanych osób. Pomijając wspinaczkę, zabójczo wyglądają osoby, które w klapeczkach ruszają w góry. Może powinny zacząć od przeczytania takich właśnie rad!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *