Wspinaczka zyskała reputację jako dyscyplina, która wymaga wyposażenia się w szeroką gamę profesjonalnego sprzętu. I rzeczywiście tak jest, ale dopiero wtedy, gdy dojdziemy w nim do pewnego etapu! Rozpoczęcie przygody ze wspinaczką wymaga zaopatrzenia się tylko w podstawowy sprzęt, zaś z czasem należy uzupełniać wyposażenie o coraz bardziej zaawansowane elementy.
W tym artykule wyjaśnimy, jaki sprzęt trzeba zaopatrzyć się na samym początku przy ćwiczeniach na ściance, a jaki później, gdy przejdziemy do ćwiczeń na skałce.
Jaki sprzęt do ćwiczeń na ściance?
Wspinaczka to sport dla ludzi cierpliwych, którzy wyznaczają sobie ambitne cele i konsekwentnie do nich dążą. Na początku więc lepiej jest nastawić się na „proste” zadania – „proste” bierzemy tutaj w cudzysłów, ponieważ nawet na początku wcale nie jest łatwo! Istnieje wiele dyscyplin wspinaczkowych i raczej nie zaczyna się od wspinaczki wysokogórskiej, lecz raczej ćwiczeń na ściance.
Podstawowym i niezbędnym elementem wspinaczkowego wyposażenia są w ich przypadku buty wspinaczkowe, na które na początku nie trzeba wydawać więcej niż 250 zł. Do ćwiczeń na ściance zdecydowanie wystarczą wygodne buty z zapięciem na rzepy, które łatwo będzie zakładać i zdejmować.
W trakcie wspinaczki po panelu jednym z problemów są pocące się dłonie, przez które możemy stracić uchwyt, stąd potrzebny będzie woreczek na wchłaniający pot proszek zwany magnezją. Woreczek oraz proszek to w sumie koszt około sześćdziesięciu złotych. Oprócz butów jest to właściwie jedyne wyposażenie niezbędne do uprawiania wspinaczki po panelu, a więc aby rozpocząć tego rodzaju ćwiczeń, wystarczy wydać około trzysta złotych. Ze składowaniem takiej ilości sprzętu też raczej nie będzie problemów!
Sprzęt do ćwiczenia na skałce – jaki wybrać?
Jeżeli po wypróbowaniu się na ściance chcemy przejść do ćwiczeń z liną na skałkach, będziemy musieli zaopatrzyć się w nieco większą ilość sprzętu. Nieodzowne wyposażenie to uprząż wspinaczkowa, karabinek HMS, przyrząd asekuracyjno-zjazdowy, lina wspinaczkowa, płachtna na linę oraz kask wspinaczkowy.
Jeżeli zaś mamy zamiar sprawdzić się we wspinaniu z dołem, dochodzi do tego konieczność zakupu co najmniej kilkunastu ekspresów wspinaczkowych, co w sumie będzie kosztowało kilkaset złotych. Można więc ogólnie stwierdzić, że ćwiczenia na skałkach to już nieco bardziej kosztowna zabawa niż ścianka.
A może wypożyczyć?
Jeżeli zależy nam na kupieniu sprzętu za maksymalnie niewielką cenę, wystarczy przejrzeć ofertę sklepów internetowych zajmujących się sprzedażą artykułów outdoorowych, które często oferują dużo atrakcyjnych promocji. Z drugiej strony jednak pamiętajmy o tym, że na ścianach i skałkach można również wypożyczać sprzęt i być może dla początkujących jest to lepsza opcja niż kupno własnego wyposażenia – w końcu najlepiej jest zawsze najpierw przekonać się, czy w ogóle odpowiada nam ta dyscyplina!
Jednak gdy już „wkręcimy” się we wspinaczkę, na pewno kupno własnego sprzętu będzie bardziej opłacalne, szczególnie jeżeli zaczniemy ćwiczyć bardzo często.
Poruszyłeś bardzo ważny problem – buty. Wspinaczka to super sprawa dla dobrze do tego przygotowanych osób. Pomijając wspinaczkę, zabójczo wyglądają osoby, które w klapeczkach ruszają w góry. Może powinny zacząć od przeczytania takich właśnie rad!