kobieta-cwiczaca-na-orbitreku-w-domu

Rodzaje orbitreków – jakie są i czym się różnią?

Orbitreki to świetne urządzenia, które umożliwiają przeprowadzenie skutecznego treningu obejmującego różne partie ciała, w zaciszu własnego domu. Ćwiczenia na nim to połączenie ćwiczeń na bieżni, rowerku treningowym oraz stepperze. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tego sprzętu oraz jego rodzajów.

Rodzaje orbitreków a mechanizm hamowania

Wybierając orbitrek do domu, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to jaki mechanizm hamowania posiada. Biorąc pod uwagę tę cechę można wyróżnić:

  • Orbitrek elektromagnetyczny – jego hamowanie opiera się o działanie specjalnych elektromagnesów, jest to najbardziej mechaniczny i najbardziej polecany rodzaj hamowania. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu orbitrek nie może działać, jeśli nie zostanie podłączony do prądu.
  • Orbitrek magnetyczny – w tym wypadku za hamowanie odpowiedzialne są magnesy znajdujące się na ruchomym ramieniu, działają one na zasadzie oddalania lub przybliżania specjalnego koła zamachowego, aby zmienić opór.
  • Orbitrek mechaniczny – jest to rodzaj urządzenia, który w dzisiejszych czasach spotyka się naprawdę rzadko, hamulec regulowało się manualnie, czyli przy pomocy specjalnego pokrętła, które wywoływało tarcie.
  Okulary sportowe - jakie wybrać i czym kierować się przy wyborze?

Biorąc pod uwagę rodzaj hamowania, do domowego użytku najlepiej sprawdzi się orbitrek magnetyczny.

kobieta-cwiczaca-na-orbitreku

Rodzaje orbitreków a miejsce, w którym znajduje się napęd

Kolejnym podziałem, który warto wziąć pod uwagę jest dokładne umiejscowienie napędu. Pierwszą możliwością są orbitreki z napędem przednim. Konstrukcje tego typu zazwyczaj są połączone z węższymi platformami, co wiąże się z większym komfortem użytkowania. Ruch na takich urządzeniach jest bardziej naturalny i stabilny.

Inną możliwością jest orbitrek z napędem tylnym. W takim modelu mechanizm napędowy znajduje się za użytkownikiem, przez co platformy muszą być o wiele szerzej rozłożone niż w poprzednim modelu. Znaczącą zaletą tych orbitreków jest jednak ich cisza praca i stosunkowo małe rozmiary.

Ostatnią możliwością jeśli chodzi o lokalizację napędu są orbitreki z napędem centralnym. Jest to najbardziej nowoczesny rodzaj. Posiada on dwie osie napędowe po bokach. Jego zaawanasowana konstrukcja sprawia, że ciężar ciała jest idealnie wyśrodkowany, a co za tym idzie trening jest bardziej komfortowy, a stawy mniej obciążone.

  Jak wyposażyć domową siłownię?

Wiele osób decyduje się na napęd przedni. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które wiąże się z wieloma innymi udogodnieniami.

Rodzaje orbitreków a klasa sprzętu

Orbitreki można także podzielić ze względu na ich zastosowanie. W domowym użytku wykorzystuje się trochę inny sprzęt niż w profesjonalnych siłowniach, w których świetnie sprawdzą się orbitreki profesjonalne. Posiadają one przedni napęd, a także długi krok. Dużą wygodą jest także niewielkie rozstawienie platform i elektromagnetyczny system hamowania.

Kolejnym modelem jest orbitrek półprofesjoanlny. Jest on tańszy od wyżej omawianego modelu i ma mniej zaawansowane parametry. Idealnie sprawdza się do użytku domowego, a także w mniej renomowanych siłowniach czy klubach fitness.

Ostatnim rodzajem jest najtańszy orbitrek amatorski. Zapewnia on stosunkowo krótki krok, a także szeroką rozstawę platform. Trening na nim nie jest tak komfortowy i owocny jak na droższych modelach. Jednak w użytku domowym może wystarczyć.

  Jak wybrać legginsy na siłownię? 4 najważniejsze rzeczy

Na rynku dostępne jest wiele różnych rodzajów orbitreków. Różnią się one różnymi parametrami, a także komfortem przeprowadzanego treningu. Więcej informacji na temat orbitreków, a także innych sprzętów do domu można znaleźć na portalu  https://magazyn.ceneo.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.