kobieta-cwiczaca-na-orbitreku-w-domu

Rodzaje orbitreków – jakie są i czym się różnią?

Orbitreki to świetne urządzenia, które umożliwiają przeprowadzenie skutecznego treningu obejmującego różne partie ciała, w zaciszu własnego domu. Ćwiczenia na nim to połączenie ćwiczeń na bieżni, rowerku treningowym oraz stepperze. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tego sprzętu oraz jego rodzajów.

Rodzaje orbitreków a mechanizm hamowania

Wybierając orbitrek do domu, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to jaki mechanizm hamowania posiada. Biorąc pod uwagę tę cechę można wyróżnić:

  • Orbitrek elektromagnetyczny – jego hamowanie opiera się o działanie specjalnych elektromagnesów, jest to najbardziej mechaniczny i najbardziej polecany rodzaj hamowania. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu orbitrek nie może działać, jeśli nie zostanie podłączony do prądu.
  • Orbitrek magnetyczny – w tym wypadku za hamowanie odpowiedzialne są magnesy znajdujące się na ruchomym ramieniu, działają one na zasadzie oddalania lub przybliżania specjalnego koła zamachowego, aby zmienić opór.
  • Orbitrek mechaniczny – jest to rodzaj urządzenia, który w dzisiejszych czasach spotyka się naprawdę rzadko, hamulec regulowało się manualnie, czyli przy pomocy specjalnego pokrętła, które wywoływało tarcie.

Biorąc pod uwagę rodzaj hamowania, do domowego użytku najlepiej sprawdzi się orbitrek magnetyczny.

kobieta-cwiczaca-na-orbitreku

Rodzaje orbitreków a miejsce, w którym znajduje się napęd

Kolejnym podziałem, który warto wziąć pod uwagę jest dokładne umiejscowienie napędu. Pierwszą możliwością są orbitreki z napędem przednim. Konstrukcje tego typu zazwyczaj są połączone z węższymi platformami, co wiąże się z większym komfortem użytkowania. Ruch na takich urządzeniach jest bardziej naturalny i stabilny.

Inną możliwością jest orbitrek z napędem tylnym. W takim modelu mechanizm napędowy znajduje się za użytkownikiem, przez co platformy muszą być o wiele szerzej rozłożone niż w poprzednim modelu. Znaczącą zaletą tych orbitreków jest jednak ich cisza praca i stosunkowo małe rozmiary.

  Odzież Trec Wear – dla wyjątkowej wygody podczas treningu

Ostatnią możliwością jeśli chodzi o lokalizację napędu są orbitreki z napędem centralnym. Jest to najbardziej nowoczesny rodzaj. Posiada on dwie osie napędowe po bokach. Jego zaawanasowana konstrukcja sprawia, że ciężar ciała jest idealnie wyśrodkowany, a co za tym idzie trening jest bardziej komfortowy, a stawy mniej obciążone.

Wiele osób decyduje się na napęd przedni. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które wiąże się z wieloma innymi udogodnieniami.

Rodzaje orbitreków a klasa sprzętu

Orbitreki można także podzielić ze względu na ich zastosowanie. W domowym użytku wykorzystuje się trochę inny sprzęt niż w profesjonalnych siłowniach, w których świetnie sprawdzą się orbitreki profesjonalne. Posiadają one przedni napęd, a także długi krok. Dużą wygodą jest także niewielkie rozstawienie platform i elektromagnetyczny system hamowania.

Kolejnym modelem jest orbitrek półprofesjoanlny. Jest on tańszy od wyżej omawianego modelu i ma mniej zaawansowane parametry. Idealnie sprawdza się do użytku domowego, a także w mniej renomowanych siłowniach czy klubach fitness.

Ostatnim rodzajem jest najtańszy orbitrek amatorski. Zapewnia on stosunkowo krótki krok, a także szeroką rozstawę platform. Trening na nim nie jest tak komfortowy i owocny jak na droższych modelach. Jednak w użytku domowym może wystarczyć.

Na rynku dostępne jest wiele różnych rodzajów orbitreków. Różnią się one różnymi parametrami, a także komfortem przeprowadzanego treningu. Więcej informacji na temat orbitreków, a także innych sprzętów do domu można znaleźć na portalu  https://magazyn.ceneo.pl/.

Dodaj komentarz