Odpowiednia ruchomość naszego ciała czy piękna sylwetka zależą w dużej mierze od tego, jaki tryb życia prowadzimy. Chcąc zachować nasze ciało we właściwym zdrowiu, musimy pamiętać o częstej aktywności fizycznej. Nie zawsze musi to oznaczać wizytę na siłowni z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn – w wielu przypadkach wystarczy aerobik czy ćwiczenia wykonywane w domowym zaciszu. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku doskonale sprawdzi się piłka rehabilitacyjna. Czym dokładnie jest i jak ją wykorzystać w czasie ćwiczeń?
Piłka do ćwiczeń – co to jest?
Dzięki powszechnie znanym dziedzinom sportowym, takim jak siatkówka czy koszykówka, każdy z nas wie, jak wygląda piłka pojawiająca się w ich meczach. Czym jednak są piłki do ćwiczeń? Wyróżnia je przede wszystkim zastosowanie, które przekłada się na ich wygląd. Piłki rehabilitacyjne są bowiem dostępne w sprzedaży w różnych rozmiarach – od niewielkich, mieszczących się w dłoni piłeczek z kolcami, do bardzo dużych, gładkich piłek o wymiarach od 55 cm do nawet 85 cm. Małe piłki rehabilitacyjne najlepiej sprawdzają się w poradniach ortopedycznych, używane np. do przywracania możliwości funkcjonowania uszkodzonych części ciała. Duża piłka do ćwiczeń jest zaś wykorzystywana na zajęciach fitnessu, do rozciągana na siłowni czy w domowej aktywności fizycznej.
Jak wykorzystać dużą piłkę w czasie treningu?
Piłka do ćwiczeń jest idealnym przyrządem do ogólnorozwojowego treningu całego ciała. Z jej pomocą zadbasz o płaski brzuch, silne uda i zdrowy kręgosłup. Wystarczy, że wprowadzisz kilka ćwiczeń z jej udziałem do codziennego treningu. Jak dokładnie ją wykorzystać?
Ćwiczenia z piłką na kręgosłup możesz wykonywać zarówno w leżeniu przodem, jak i tyłem. Najprostsze są pozycje typu “koci grzbiet” czy “mostek”, w których piłka posłuży Ci za podparcie ciała – wystarczy, że się na niej położysz, zadbasz o ściągnięcie łopatek i zaczniesz delikatnie balansować przód-tył. Jeśli zależy Ci na pięknym brzuchu, postaw na wykonywanie brzuszków w podparciu o piłkę, plank ze stopami na piłce lub unoszenie jej umieszczonej między nogami w leżeniu bokiem. A szukając ćwiczeń z piłką na uda i pośladki, pamiętaj o możliwości wykonania planka z podpartymi na piłce przedramionami bądź o wykorzystaniu jej do podnoszenia między nogami do kąta 90 stopni z biodrami w leżeniu tyłem.
Ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną – czy warto?
Jeśli jeszcze nigdy nie korzystałaś w czasie ćwiczeń z tego typu produktu, zdecydowanie powinnaś spróbować! Piłka rehabilitacyjna, inaczej nazywana gimnastyczną, jest wszechstronnym przyrządem, sprawdzającym się w wielu różnych aspektach. Z jej pomocą możesz wykonać przeróżne ćwiczenia, ukierunkowane m.in. na:
- rozciąganie;
- rozluźnianie;
- koordynację stabilności;
- rehabilitację.
Piłka do ćwiczeń w czasie aktywności fizycznej wymaga od nas większego skupienia oraz aktywacji znacznie większej ilości mięśni, niż trening wykonywany na podłodze. Dzieje się tak dlatego, że trudniej jest utrzymać na niej równowagę, w związku z czym musimy zadbać o prawidłową koordynację każdego ruchu. W ten sposób szybciej pobudzisz mięśnie głębokie, zmuszając je do pracy. I co ważne – zwiększysz również ruchomość w stawach bez ich nadmiernego obciążania oraz zmniejszysz napięcie nerwowe w całym ciele.
Rozluźnij napięty przez siedzącą pracę kręgosłup, pobudź mięśnie głębokie brzucha i zadbaj o prostą sylwetkę – a to wszystko z jednym przyrządem, jakim jest duża piłka rehabilitacyjna. Wypróbuj i przekonaj się sama!