Odblaski – dlaczego warto ich używać?


Pojęcie 'gadżety’ kojarzy nam się z zabawkami, czymś co ułatwia i umila życie albo też z drogimi nowinkami technologicznymi. Zazwyczaj są to jednak przedmioty, bez których z łatwością moglibyśmy się obejść. Może jednak okazać się, że gadżety uratują nam życie lub zdrowie. Tak często bywa w przypadku odblasków.


Co to są odblaski?

Żadne materiały odblaskowe nie emitują samodzielnie światła, ani też nie pochłaniają go jak inne, standardowe materiały. W bardzo dużym stopniu odbijają jednak światło, które dociera w granice odblasku. Weźmy standardowy przykład kierowcy oraz pieszego – kierowca, jadąc po zmroku z włączonymi światłami, zobaczy świecące elementy przed sobą. Będzie to jednak wyłącznie światło pochodzące z jego samochodu – odbijane przez odblaskowe elementy pieszego.


Co dają odblaski?

Wiemy już, jak działają odblaski, przypomnijmy zatem jeszcze, do czego służą.

Zastosowań odblasków jest wbrew pozorom całkiem sporo – mówi specjalista odblaski24.com.pl. – Technologia ta była wdrażana już w latach ’40. Początkowo wykorzystywano ją na drogach, aby linie oraz znaki były lepiej widoczne. Dopiero w drugiej kolejności zaczęto ją stosować na potrzeby pieszych. Powstały pierwsze odblaskowe wstawki w odzieży, plecakach, elementy przypinane na rowery. Noszenie odblasków daje przede wszystkim lepszą widoczność, skupia uwagę kierowcy na obiekcie, tak aby ten go nie przeoczył.


Jakie odblaski dla pieszych?

Odblaski dla pieszych, tak samo jak odblaski na rower, mogą być zarówno elementami stałymi, jak i ruchomymi. Większość sprzedawanych obecnie plecaków wyposażona jest w odblaskowe elementy. Można także zaopatrzyć się dodatkowo w takie gadżety jak odblaskowa smycz, breloczki, naszywki czy opaski na nadgarstek lub kostkę. Im więcej, tym lepiej. Do grona pieszych możemy zaliczyć także biegaczy, odblaski do biegania będą wyglądały więc podobnie – mogą dodatkowo występować w pokrowcach na telefon i odzieży biegowej.

  Rękawiczki rowerowe na zimę – po jakie warto sięgnąć?

Skąd brać odblaski?

Jeśli nasza odzież nie jest wystarczająco wyposażona w elementy odblaskowe, zadbajmy o to, aby zawsze mieć przy sobie dodatkowe gadżety. Istnieje całe mnóstwo akcji społecznych, które promują tego typu elementy – można je wówczas dostać za darmo. Ponadto gadżety odblaskowe znajdziemy w niemal każdym większym sklepie. Odblaski reklamowe to także świetny sposób na tanią reklamę dla firmy. Stworzenie tego typu gadżetów nie będzie kosztowało dużo, a umieszczone na nich logo będzie często o sobie przypominać.


Noś odblaski!

Pamiętajmy, że odblaski poza terenem zabudowanym to obowiązek! Warto się w nie zaopatrzyć nie tylko po to, aby uniknąć mandatu, ale przede wszystkim żeby chronić zdrowie i życie. Odblaski dostępne są w wielu formach – jako kamizelki, odblaski na szprychy, opaski na nadgarstek, chusty czy breloczki. Z łatwością znajdziemy więc gadżet, który przypadnie nam do gustu – a jednocześnie ochroni nasze życie.


 

7 thoughts on “Odblaski – dlaczego warto ich używać?

  1. Mieszkam na obrzeżach miasta, mniej świateł, większa brawura kierowców – odblaski ratują nam życie.

  2. Przydatny artykuł zwłaszcza dla ludzi którzy idą po słabo oświetlonych drogach 🙂

  3. mnie nie trzeba przekonywać! jestem wielkim zwolennikiem i mam świra na punkcie bezpieczeństwa 😉

  4. Bardzo dobry temat. Tym bardziej że nadciąga jesień, szarość i ograniczona widoczność na drogach.

  5. Świetny temat! Ja jestem kierowcą i niejednokrotnie widuję np. rowerzystów po zmroku bez odblasków. O zgrozo! Najgorsze co może być!

  6. W mieście, szczerze mówiąc, nie zawsze widzę sens. Pamiętam jednak, jak przejeżdżałam przez teren bardziej wiejski i w ostatniej chwili dostrzegliśmy cień odrywający się od asfaltu. Warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *