narciarstwo sport

Jak wybrać odpowiednie buty narciarskie?


Kupując sprzęt narciarski, najczęściej koncentrujemy się na samych nartach i wiązaniach, a kwestię doboru obuwia narciarskiego traktujemy nieco po macoszemu. Tymczasem odpowiednio dobrane buty narciarskie nie tylko zapewnią nam wysoki komfort w czasie jazdy, ale również pomogą w poprawieniu techniki i zwiększeniu naszego bezpieczeństwa na stoku – z dobrymi butami zyskasz większą kontrolę nad kierunkiem jazdy.

Dlatego kupując nowe obuwie narciarskie, nie warto na nim przesadnie oszczędzać, tym bardziej że nawet markowe buty na narty, na przykład buty narciarskie Nordica, nie są przesadnie drogie i jeśli stać nas na zakup oryginalnych nart, spokojnie możemy pozwolić sobie również na kupno porządnych butów.


Wybierz właściwy rozmiar 

To kluczowa kwestia przesądzająca o naszym komforcie i technice jazdy. Buty narciarskie powinny mieć taki sam rozmiar, jak obuwie, które nosimy na co dzień. Wielu narciarzy popełnia błąd przy mierzeniu butów i kupuje modele o rozmiar lub nawet dwa rozmiary za duże. Z czego to wynika? Przede wszystkim z nieprawidłowego sposobu mierzenia takich butów. Buty narciarskie Nordica i inne markowe obuwie narciarskie ma standaryzowane rozmiary, ale zwykle źle je mierzymy.

Takie buty powinny być mierzone w ten sposób, że po ich włożeniu na nogę, buty zapinamy i ustawiamy się nie w pozycji wyprostowanej, a lekko zgiętej, na podkurczonych w kolanach nogach, tak jak byśmy właśnie zjeżdżali na nartach. Przy takiej postawie naciskamy goleniami na języki butów, a nasza stopa układa się w nich w optymalny, docelowy sposób. Gdy buta nie zapniemy i będziemy w nim stać na wyprostowanych nogach, ten może wydawać się nam zbyt ciasny i dlatego wiele osób kupuje buty w większym rozmiarze, a później męczy się z nimi na stoku.  

  Damskie buty sportowe - jakie "adidasy" dla kobiety wybrać?

Zwróć uwagę na twardość butów

Markowe buty narciarskie, w tym wspominane już wcześniej buty narciarskie Nordica, produkowane są w różnych poziomach twardości. W ten sposób różnicuje się obuwie dedykowane osobom, które dopiero uczyć się jeździć, osobom na średnim poziomie zaawansowania technicznego i prawdziwym zawodowcom. Najbardziej miękkie buty o twardości 70-80 to obuwie dla osób początkujących. Buty o twardości w granicach 80-100 to obuwie dla narciarzy średnio zaawansowanych. Profesjonaliści powinni szukać butów o poziomie twardości 120 i więcej. Wśród markowych butów narciarskich Nordica znajdziesz buty w każdym poziomie twardości, w wielu rozmiarach i kolorach.

Kupując buty narciarskie, nie zapomnij również o zakupie dobrej jakości wkładek, które będą stabilizowały stopę, gwarantując jej bezpieczny ruch do przodu i do tyłu wewnątrz buta.


 

Dodaj komentarz