Jak wybrać buty na siłownie?


Praktycznie każdy rodzaj sportu wymaga od nas stosowania specjalistycznego obuwia, od joggingu aż po podnoszenie ciężarów. Dobór odpowiedniego obuwia jest kluczowy we wszystkich dyscyplinach sportowych, dla zachowania komfortu i maksymalnego zabezpieczenia układu ruchu przed grożącymi nam kontuzjami.


Buty na siłownie – jak je wybrać?

Na siłowni czy w fitness klubie możemy spotkać osoby w najróżniejszych rodzajach obuwia. Na pewno często zdarzało się Wam widywać osoby trenujące w klapkach czy w półbutach przystosowanych do wiosennych spacerów po okolicznym lesie. Takie obuwie stwarza zagrożenie kontuzją i uniemożliwia techniczne wykonanie większości ćwiczeń. Jednocześnie mogą powodować utrwalanie złych nawyków postawy podczas ćwiczeń.

Odpowiednie buty na siłownie czy do uprawiania fitnessu, powinny posiadać płaską podeszwę, niewielki bieżnik zapobiegający poślizgnięciu i dobrze przylegać do stopy. Wiele osób trenuje w butach przeznaczonych do biegania, jednak nie są one właściwe na siłownię.


Buty do treningu siłowego

Trening siłowy opiera się o ćwiczenia wielostawowe, takie jak martwy ciąg czy przysiady. Dobranie odpowiednich butów do rodzaju wysiłku wspiera układ mięśniowy podczas maksymalnej pracy, zapewniają stabilności i minimalizują ryzyko kontuzji.

W tej roli sprawdzają się tzw. liftery, są tu buty przeznaczone stricte do sportów siłowych. Tego rodzaju obuwie jest precyzyjnie dopasowane do stopy, sztywne i najczęściej skórzane. Dodatkowo są wyposażone w sprzączkę, która umożliwia regulację wiązania.  Korzystają z nich trójboiści i strongmani.


Czym kierować się przy wyborze butów?

 1. Rozmiar butów należy dobrać precyzyjnie – jak rękawiczki. Ważna jest również jakość wykonania i materiałów.

 2. Wysokość obcasa jest równie ważna co rozmiar buta. Podwyższenie zapewnia wsparcie pod pięta, istotne między innymi podczas wykonywania przysiadów.

  Czym kierować się przy wyborze spodenek treningowych?

 3. Podeszwa butów musi być obowiązkowo antypoślizgowa.

 4. Wysoka cholewka buta może ograniczać nasze ruchy. Należy wybrać buty z niższą cholewką.

Planując zakup butów do podnoszenia ciężarów musimy liczyć się z wydatkiem 600-1000 zł. W tej cenie otrzymamy wysokiej jakości, wytrzymały i odpowiednio skrojony produkt.

Buty do podnoszenia ciężarów to najczęściej wydatek rzędu 300-800zł. Przedział cenowy jest dość znaczny. Nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Często wiąże się nie tyle z jakością, co z popularnością danej marki. Niemniej jednak na jakości lifterów nie warto oszczędzać. Solidne buty do podnoszenia ciężarów będą nam służyły bowiem długi czas, a od ich jakości zależy komfort i bezpieczeństwo naszego treningu.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *