Rowery górskie są segmentem, po który Polacy sięgają najchętniej. Cenią je za swoją uniwersalność, niezawodność i prostotę. Wybór roweru nie jest nigdy prostą sprawą, składa się na to mnóstwo czynników jak płeć, waga, wzrost czy upodobania. W tym artykule przedstawimy wszystkie informacje o tym jak go wybrać.
Na początek, czym jest rower górski i jak się charakteryzuje?
Jedną z charakterystycznych cech roweru są amortyzatory znajdujące się w przednim i tylnym widelcu, centralnym punkcie ramy czy też między tylnym widelcem a rurą ramy górnej czy dolnej. Coraz częściej spotkamy się z amortyzowanymi elementami łączącymi ramę i widelec z kierownicą lub wspornik siodełka. Celem amortyzacji jest zwiększenie komfortu jazdy na trudnym terenie. Dzielą się na olejowe, powietrzne, elastomerowe oraz sprężynowe. W sprzedaży znajdują się również amortyzatory łączące w sobie kilka technologii. Koła roweru górskiego także pełnią funkcję amortyzatorów, dlatego należy pamiętać o dopasowanym wyborze koła wraz z rodzajem opony
Rowery MTB są zdecydowanie cięższymi modelami od szosowych czy trekkingowych. Ma to zagwarantować twardszą i wytrzymalszą konstrukcję. Samą ramę możemy spotkać w wielu kształtach. Jedną z najbardziej popularnych konstrukcji jest hardtail, czyli prosta rama bez żadnych amortyzatorów, która obniża ona masą całkowitą. Jest tańsza i prostsza w serwisowaniu. Często stosowanym materiałem do produkcji ram jest aluminium, coraz częściej stosuje się także włókno węglowe ze względu na swoją wytrzymałość oraz lekkość.
Do lamusa przechodzą już ciężkie ramy stalowe. Ze względu na zastosowanie i przeznaczenie tego modelu, opona w rowerze górskim jest dosyć szeroka. Pamiętać musimy, jednak po jakich terenach będziemy się poruszać najczęściej. Ponieważ opony z głębokim bieżnikiem nie będą nadawać się na drogi utwardzone jak asfalt, ze względu na większy opór. Średnice kół spotkamy w kilku wersjach 26,27.5 oraz 29.
Rower dla każdego?
Ze względu na masę, możliwości oraz rower jest popularny w każdej grupie wiekowej. Istnieje możliwość zamontowania kół o dowolnej średnicy czy ramy, która odpowie naszym indywidualnym potrzebom. Przeznaczenie modelu to głównie trudny teren jak lasy, górskie ścieżki czy specjalne tory. Nie będzie to, jednak dobry rower dla osób, które chcą nim jeździć po asfaltach czy ścieżkach rowerowych. Dla takich osób lepiej sprawdzi się typowy rower miejski.
Dla wszystkich fanów adrenaliny, którzy łączą aktywny wypoczynek nie tylko po asfalcie, ale także po bezdrożach, rower MTB nada się idealnie. Chęć podniesienia adrenaliny a przy tym doskonała przyczepność oraz twarda konstrukcja jest ceniona przez rzeszę wiernych fanów. To jeden z najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych typów rowerów. Cechy, możliwość dopasowania pod indywidualne potrzeby i często prosta konstrukcja sprawia, że ten model wykazuje się odpornością na złe warunki atmosferyczne. Jego olbrzymim plus to także długowieczność, która może dawać nam kilka lat bezproblemowej jazdy. Oczywiście musimy pamiętać o regularnych przeglądach oraz konserwacji.
Artykuł powstał we współpracy z DobreRowery.pl