zbliżenie-nart-wbitych-w-śnieg-na-tle-alpejskiego-pejzażu

Jak zadbać o narty po sezonie?


Sezon narciarski dobiegł końca, a my już myślimy o letnich szaleństwach sportowych. Zanim jednak odstawimy nasze narty do przysłowiowej szafy, musi odpowiednio je zakonserwować i stworzyć im odpowiednie warunki przechowywania, tak aby za rok wyciągnąć je, w pełni sprawne i gotowe do kolejnego sezonu zimowego.


Konserwacja nart po sezonie

Samo przygotowanie nart do kilkumiesięcznego leżakowania nie jest czasochłonne. Wystarczy wykonać kilka zabiegów, aby zabezpieczyć sprzęt przed rdzą, wilgocią i brudem.

1. Nasmarowanie ślizgów

Aby nasze narty czy snowboard w kolejnym sezonie zachowały swoją moc działania, należy przed schowaniem nasmarować je smarem narciarskim. Dzięki temu zabezpieczymy je nie tylko przed brudem i kurzem, ale też zachowamy ich elastyczność i giętkość, a tym samym będziemy mogli cieszyć się pełnym komfortem jazdy na naszym zimowym sprzęcie w kolejnym sezonie.

Najpierw usuwamy wszelkiego rodzaju nieczystości, czyli brud, zeszłoroczny smar i sól. Na tak przygotowane spody nakładamy parafinę lub miękki smar za pomocą żelazka. Dzięki temu utworzy się specjalna warstwa ochronna, izolująca spodnie powierzchnie nart czy snowboardu.

2. Rdza naturalny wróg metalu

Metalowe krawędzie nart narażone są na działanie wilgoci, która może powodować powstawanie korozji. Aby zabezpieczyć przed nią nasz sprzęt należy metalowe krawędzie zabezpieczyć olejem wazelinowym.

3. Wiązania nart

Korozja i kurz również szkodliwe są dla naszych wiązań. Z tego też względu najpierw należy oczyścić je z soli i brudu. Dla wydłużenia żywotności sprężyn w wiązaniach warto je maksymalnie poluzować. Zatem najlepiej rozkręcić je do zera. Potem całość spryskać specjalnym olejem. Pamiętajmy o tym, aby w kolejnym sezonie zimowym, ponownie wyregulować wiązania i dostosować je do swojej wagi.

4. Buty narciarskie

Przy konserwacji sprzętu narciarskiego nie możemy zapomnieć o butach. Należy również je zakonserwować po sezonie, aby nie straciły na jakości. W tym celu dokładnie je suszymy. Wilgotne buty stanowią idealne miejsce dla rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii. Buty rozkładamy na części pierwsze, a tym samym wyciągamy wkładki i wewnętrzny but. Pozostawiamy do wysuszenia w ciepłym i suchym miejscu. Po wyschnięciu możemy ponownie złożyć całość, przy czym należy uważać, aby w trakcie składania buty nie pozaginać wkładek, ponieważ potem możemy mieć problemy z założeniem buta.

  Trendy buty sportowe w 2021 roku

W ten sposób zabezpieczony sprzęt sportowy może przetrwać sezon letni, o ile będziemy przechowywać je w odpowiednim miejscu.


Jak przechowywać sprzęt narciarski?

Odpowiednie warunki do przechowywania sprzętu narciarskiego gwarantują to, że nasza troska o niego nie pójdzie na marne. W tym wypadku warto włożyć je do pokrowca i ustawić je pionowo, tak, aby ślizgi nie naciskały na siebie. Najlepsze miejsce do przechowywania nart to suche i zaciemnione pomieszczenie, o w miarę stabilnym bilansie temperaturowym. W tym wypadku najlepsze będą Altanka w ogrodzie lub garaż, jako optymalne miejsca do przechowywania sprzęty narciarskiego.

Jeżeli nie posiadasz odpowiedniego pomieszczenia, to warto znaleźć je na Kartonado. Na portalu Kartonado znajdziesz odpowiednie miejsce do przechowywania nart w twojej okolicy.


 

Dodaj komentarz