rower w gorach

Jak wybrać rower na miarę swoich potrzeb? Poradnik dla początkujących

Zakup roweru jest często nie lada wyzwaniem. Warto to dobrze przemyśleć, ponieważ pojazd docelowo powinien nam służyć przez kilka, długich lat. Dzięki niemu możemy sprawniej poruszać się po mieście, a nawet zbawiennie wpływać na ekologię. Jak więc wybrać rower na miarę swoich potrzeb? Prezentujemy poradnik dla początkujących.

Jaki typ roweru wybrać?

Zanim zdecydujemy się na poszukiwania wymarzonego jednośladu, musimy zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od roweru i w jaki sposób najczęściej będziemy go użytkować. Jeżeli ma on służyć wyłącznie jako środek transportu po mieście, do pracy czy na spontaniczne wyjazdy to najlepszym rozwiązaniem będzie wariant miejski bądź elektryczny. Jeśli jednak często wyprawiamy się poza miasto, jeździmy po lesie czy innych, bardziej wymagających trasach, lepiej sprawdzi się rower crossowy bądź trekkingowy.

Z kolei dla miłośników kolarstwa szosowego idealnym rozwiązaniem będzie rower szosowy. Nie sprawdzi się jednak na leśnych dróżkach, a nawet miejskich chodnikach. Amatorzy jazdy po wzniesieniach dobrze będą czuć się na rowerach górskich, które są pojazdami dosyć uniwersalnymi, które potrafią poradzić sobie nawet w trudnych i wymagających warunkach. Nie straszne mu są korzenie, sypki piach czy błoto.

Zakup roweru a cena

Kolejną kwestią będzie określenie budżetu, który przewidujemy na zakup wymarzonego roweru. Można je już zakupić od 200 zł w hipermarkecie, lecz zdarzają się modele, które przekraczają nawet 20 tysięcy złotych. Przedział ceny potrafi lekko zaskoczyć, dlatego tak bardzo ważne jest, abyśmy wiedzieli, czego naprawdę szukamy. Rower w cenie używanego samochodu może zakupić wielki pasjonat kolarstwa, który traktuje jazdę praktycznie zawodowo. Miejskiemu rowerzyście taki jednoślad nie będzie potrzebny, gdyż nie skorzysta z jego wszystkich funkcji czy udogodnień.

  Rower górski - jak wybrać odpowiedni model?

Z kolei zakup najtańszego roweru z gazetki w hipermarkecie nie jest najlepszym pomysłem. Jego jakość zwykle pozostawia wiele do życzenia, a naprawa usterki może przekroczyć wartość samego jednośladu. Jeżeli myślimy o pojeździe, który będzie nam służył na lata to marketowe promocje nie są tym, czym powinniśmy się sugerować. Funkcjonalne rowery miejskie, trekkingowe czy górskie znajdziemy w przedziale cenowym od 1000 złotych do 2-3 tysięcy, które mogą posłużyć nam na wiele lat. Jeżeli chcemy nieco zaoszczędzić, a nie tracić na jakości jednośladu to warto zastanowić się nad zakupem pod koniec sezonu rowerowego, gdy sklepy oferują liczne zniżki i promocje.

Zanim kupimy rower – sprawdźmy go

Najlepszym rozwiązaniem, aby kupić rower, który będzie spełniał wszelkie nasze wymagania, będzie bezpośrednia wizyta w sklepie rowerowym w tym m.in. Decathlon. Tamtejszy Team tworzą specjaliści, sportowi pasjonaci, którzy dzielą się swoją wiedzą zdobytą na kanwie doświadczeń. Wyczerpująco odpowiedzą na każde pytanie i pomogą w wyborze odpowiedniego modelu. Mowa zarówno o doborze rozmiaru ramy, która określana jest w calach bądź centymetrach, jak również ubrań. Pamiętajmy o tym, że rozmiar rozmiarowi nierówny, dlatego tak ważne jest, aby na własne oczy zobaczyć produkt, który chcemy wybrać. Nawet jeśli chcemy zakupić rower online to lepiej najpierw odwiedzić sklep, przymierzyć wybrane modele i w domu dokonać ostatecznej decyzji. 

Wybór nieprzemyślany może skutkować nieprawidłową postawą kolarza, większym ryzykiem urazów czy utrudnionym sterowaniem. Komfort jazdy również się obniża, jeżeli wysokość siodełka nie będzie dostosowana do naszych potrzeb, podobnie jak z kierownicą. Testując rower warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów. Bardzo ważne jest, gdy pedał roweru umieszczony jest w najniższym położeniu, noga osoby siedzącej na siodełku powinna być nieznacznie ugięta. Z kolei, gdy staniemy obiema nogami na ziemi, od krocza do górnej rury ramy powinno być co najmniej kilka centymetrów luzu. Bardzo istotna jest także masa roweru. Powinien on ważyć tyle, by w miarę swobodnie móc go unieść.

  Jak zadbać o narty po sezonie?

Przydatne akcesoria rowerowe

Uniwersalne wyposażenie to podstawa każdego jednośladu, który ma nam służyć przez wiele lat. Zalicza się do niego przednie oraz tylne oświetlenie czy dobre hamulce, dzięki którym będziemy mogli zawsze odpowiednio widoczni czy móc zareagować na zbliżające się niebezpieczeństwo. W przypadku amortyzatora sprawa jest bardziej złożona. 

Jeżeli w drodze do pracy czy na zakupy mijamy wiele krawężników i tylko sporadycznie przemieszczamy się po kostce brukowej, wówczas amortyzator przez większą ilość czas na niewiele się przyda. Dołoży tylko masy rowerowi, która w przypadku wariantu miejskiego i tak jest już zwykle spora. Dodatkowe kilogramy to waga odczuwalna podczas wjazdu pod górkę, nie wspominając już o noszeniu roweru na kolejne piętra w bloku.

W mieście z kolei przydatne są błotniki, dzwonek, bagażnik czy koszyk. Miłośnikom jazdy po szosie będą one kompletnie zbędne, jednak oni z pewnością docenią obecność sakiew rowerowych, miejsca na bidon oraz pompkę dołączoną do zestawu. Z tego powodu warto jest wybierać rowery pod swoje indywidualne preferencje. Dzięki temu będą nam one służyły przez wiele lat.

Dodaj komentarz