Dla niektórych sam strój sportowy i wygodne buty to za mało. W ich stylizacji na trening muszą się pojawić jeszcze akcesoria, na przykład rękawiczki. To nie tylko efektowny dodatek, ale wręcz niezbędny element przy wielu ćwiczeniach. Jak wybrać najlepsze rękawiczki? Czym się sugerować? Podpowiadamy!
Rękawiczki na trening – co warto o nich wiedzieć?
Sportowe rękawiczki na trening nie zawsze są zabudowane w całości. Zdecydowanie najwięcej modeli jest „bez palców”. Ten dodatek ma kilka rozmiarów. Kupujesz online?Zmierz obwód, a także długość od wysokości palca wskazującego aż do początku nadgarstka. Najbezpieczniej mierzyć każdy model w sklepie, ponieważ zastosowane materiały niekiedy mogą zmniejszać wymiar lub zwiększać. A należy pamiętać, że rękawiczki muszą idealnie leżeć na dłoni. Za luźne, jak i za ciasne utrudnią nam wykonywanie każdej aktywności fizycznej.
Dzięki rękawiczkom treningowym nasze ręce zachowują doskonałą przyczepność oraz pewny chwyt. Ponadto ochronisz skórę przed ewentualnymi otarciami, jak i odciskami. A to częste zjawisko na siłowni. W tym dodatku możesz robić wiele rzeczy. Trening funkcjonalny to doskonała okazja do ochrony dłoni i w nim sprawdzi się najlepiej. Nadaje się też na aerobik, crossfit, czy do ćwiczeń fitness. Możesz wykorzystać rękawiczki przy aktywności z hantlami, gumami, czy innymi sportowymi gadżetami.
Typ materiału ma znaczenie – które rękawice kupić?
Przy zakupie rękawiczek treningowych zwróć największą uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Musi być przewiewny, a zarazem wytrzymały. Nie powinien krępować ruchu ani tym bardziej uciskać.
Modele z miękkiej skóry naturalnej idealnie dopasowują się do dłoni. To jeden z droższych wariantów, za to niezwykle odporny na uszkodzenia oraz wycieranie, zwłaszcza gdy produkty są wzmocnione poprzez przeszycia. W takich rękawiczkach skóra się nie poci, ponieważ jest zapewniony swobodny przepływ powietrza. Mało tego dają świetną przyczepność, jak i wysoki komfort użytkowania. Będą Ci służyć przez dłuższy czas! Natomiast wersja ze skóry syntetycznej jest mniej wytrzymała. Widać też znacznie gorszą cyrkulację.
Tańszą alternatywą są rękawiczki tekstylne. Według wielu ten typ gwarantuje większą swobodę ruchu niż skóra. Niestety nie są zbyt trwałe i często trzeba będzie inwestować w nowy model. Choć nowoczesne tkaniny są coraz lepsze, zarówno pod względem designu, jak i właściwości. Zdecydowanie na plus jest to, że tekstylny wariant jest niebywale lekki. Zdecydowanie polecamy go dla osób początkujących oraz trenujących sporadycznie.
Elementy z siatki są przewiewne i niezwykle efektowne, a te z pianki bądź gąbki odpowiadają za amortyzację wstrząsów. Mogą je zastąpić żelowe wkładki. Antypoślizgowe wstawki pomogą utrzymać ciężar w dłoni. Bardzo często widać łączenie kilku rodzajów tkanin, na przykład skóry z nylonem.
Rękawiczki na trening – zoom na detale
Zdecydowana większość rękawiczek na trening ma wzmocniony nadgarstek. To szczególnie ważne w przypadku podnoszenia ciężarów lub innych ćwiczeń siłowych. W ten sposób unikamy poważnych kontuzji, a także zapewniamy lepsze wsparcie dla stawów. Dostępne są również produkty bez tego elementu.
Kolejnym istotnym aspektem jest forma zapięcia. Zazwyczaj pojawia się praktyczny krótki rzep. On zawsze musi dobrze trzymać! Ten detal zabezpiecza zarówno przed zsunięciem się rękawiczek, jak i nieco reguluje też obwód wokół nadgarstka.
Po treningu ciężko jest zdjąć rękawiczki, dlatego znaczna część producentów montuje specjalne troczki lub paski. One ułatwiają ściąganie, mało tego zdobią ten dodatek.
Na rynku znajdziemy jednobarwne rękawiczki treningowe, jak i fasony wielokolorowe. Kontrastowe panele sprawią, że ten dodatek będzie nie tylko funkcjonalny, ale i piękny. Często strona zewnętrzna różni się od wewnętrznej nie tylko wyglądem. W środku dłoni pojawiają się, przede wszystkim wzmocnienia, poduszeczki lub inne detale, które bardzo podnoszą przyczepność.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.