Jak dobrać kask rowerowy?


Kask rowerowy to skorupa ze styropianu, połączona z górną częścią kasku oraz będącą punktem zaczepienia pasków umożliwiających zamocowanie kasku na głowie. Kask rowerowy powinien stanowić nieodłączną część wyposażenia rowerzysty.

Świadomość ewentualnych konsekwencji jazdy bez kasku rośnie i coraz więcej fanów jazdy rowerem wyposaża się w wysokiej jakości kask. Zalety posiadania kasku są niepodważalne, od razu przejdziemy do rzeczy.


Jaki kask rowerowy wybrać?

Po pierwsze, nie powinniśmy decydować się na zakup kasku z hipermarketów i bazarów, gdyż ich jakość jest wątpliwa. Kask rowerowy który zapewni nam bezpieczeństwo powinien spełniać europejskie normy bezpieczeństwa potwierdzone certyfikatem.

Podstawowym symbolem bezpieczeństwa kasku jest symbol CE – potwierdza on, że produkt spełnia podstawowe i konieczne europejskie normy bezpieczeństwa.
Kaski z Certifikat TÜV Rheinland są testowane w niemieckim ośrodku certyfikacji, który zajmuje się badaniem produktów przemysłowych i spożywczych. Certyfikaty wydane w tym ośrodku dla poszczególnych produktów gwarantują ich wysoką jakość i bezpieczeństwo użytkowania.

EN-1078 – jest to certyfikat europejskiej normy bezpieczeństwa przypisany kaskom rowerowym.

Te certyfikaty uzyskują produkty które spełniły następujące rygorystyczne normy:
– konstrukcji uwzględniającej pole widzenia
– odpowiednie właściwości amortyzujących uderzenie
– właściwości układu mocującego, paska podbródkowego i urządzenia do mocowania
– weryfikacji informacji dostarczonych przed producenta


Wygoda i budżet

Wyjątkowy komfort z jazdy w upalny dzień dają kaski wyposażone w 20 otworów lub więcej, czyni to kask lżejszym i bardziej przewiewnym. Taki kask wiąże się z kosztem od 200 zł wzwyż. W tańszych kaskach normą jest 8-12 otworów w kasku.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego w przypadku doboru kasku trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 200-300 zł. Taki kask rowerowy zapewni odpowiednie bezpieczeństwo i jednocześnie wygodę użytkowania.

  Damskie buty sportowe - jakie "adidasy" dla kobiety wybrać?

W kategorii do 300 zł zdecydowanie polecamy markę Alpina.
Kaski łączące w sobie bezpieczeństwo, wysoką wygodę użytkowania i niską wagę wiążą się z kosztem około 700 zł i warto wtedy brać pod uwagę docenione marki, takie jak: Giro, Uvex czy Specialized.


Dobór rozmiaru kasku

Kaski robione są w rozmiarach odzieżowych od S do XXL. Podstawowym wymiarem potrzebnym do dobrania kasku jest obwód głowy. Obwód głowy mierzymy przeciągając centymetr krawiecki w taki sposób żeby znajdował się nad uszami i brwiami. Rozmiary kasków zaczynają się od dziecięcych o obwodzie głowy 45 centymetrów a kończą na kaskach o obwodzie 65 centymetrów.

Podczas przymierzania powinniśmy mieć na uwadze żeby kask nie uciskał nas w żadnym punkcie głowy. Dyskomfort związany z uciskiem będzie się nasilał z każdym kilometrem, niestety w przypadku kasku nie obowiązuje dotycząca obuwia czy spodni zasada – „rozciągnie się”. Odpowiedni dla nas kask powinien być dopasowany od pierwszych minut na głowie.

Po założeniu i zapięciu kasku należy wykonać energiczne ruchy głową dla sprawdzenia czy kask stabilnie trzyma się głowy.
Warto wybrać kask, który pozwoli nam ubrać pod kask dodatkową osłonę na twarz i głowę, bardzo potrzebną w chłodne dni np. kominiarkę.


 

Dodaj komentarz