Jak wybrać buty do piłki nożnej?

Jak wybrać buty do piłki nożnej?


Buty do piłki nożnej jak do każdej innej dyscypliny muszą być dopasowane do naszych stóp. Buty niedopasowane mogą spowodować ryzyko kontuzji  lub otarcia i odciski.


Jak dobrać odpowiednie obuwie?

Dysponujemy czterema rodzajami obuwia stosowanego w piłce nożnej:

  • Lanki są bardzo popularne i najbardziej odpowiednie dla osoby początkującej. Jest to obuwie lekkie, ułatwi nam to wykonywanie ćwiczeń z piłką. Zazwyczaj używamy ich na twarde i suche powierzchnie na boiskach sztucznych. Niestety ich żywotność jest niewielka. Wystarczy, że ułamie się jeden korek i możemy stracić stabilność.
  • Model butów typu “wkręty”, posiadają wymienne korki. Korki mogą być metalowe, aluminiowe lub z tworzywa sztucznego. Te buty są zdecydowanie cięższe od “lanek” co sprawia, że sprawdzają się podczas rozgrywek na mokrej i miękkiej nawierzchni.Zazwyczaj stosuje się na powierzchniach trawiastych.
  • Halówki to buty z płaską podeszwą, najlepiej wyposażyć się w kauczukową. Taki rodzaj obuwia sprawdza się na parkietach, tartanie, betonie lub asfalcie. Nie stosuje się ich w grze na murawie.
  • Do gry na twardych i nierównych powierzchniach stosuje się turfy. Ich podeszwa jest wyposażona w małe korki, które zwiększają przyczepność w trudnych warunkach. Stosuje się je również do gry w zimie.

Podczas zakupów możemy wybrać buty stworzone z tworzywa sztucznego lub ze skóry. Te pierwsze są zdecydowanie lżejsze i są wyposażone w najnowsze rozwiązania producentów. Z kolei buty skórzane dostosowują się do kształtu stopy i zwiększają komfort gry.

Dodaj komentarz

Close Menu