Jak wybrać buty do piłki nożnej?


Buty do piłki nożnej jak do każdej innej dyscypliny muszą być dopasowane do naszych stóp. Buty niedopasowane mogą spowodować ryzyko kontuzji  lub otarcia i odciski.


Jak dobrać odpowiednie buty do piłki ręcznej?

Dysponujemy czterema rodzajami obuwia stosowanego w piłce nożnej:

  • Lanki są bardzo popularne i najbardziej odpowiednie dla osoby początkującej. Jest to obuwie lekkie, ułatwi nam to wykonywanie ćwiczeń z piłką. Zazwyczaj używamy ich na twarde i suche powierzchnie na boiskach sztucznych. Niestety ich żywotność jest niewielka. Wystarczy, że ułamie się jeden korek i możemy stracić stabilność.
  • Model butów typu „wkręty”, posiadają wymienne korki. Korki mogą być metalowe, aluminiowe lub z tworzywa sztucznego. Te buty są zdecydowanie cięższe od „lanek” co sprawia, że sprawdzają się podczas rozgrywek na mokrej i miękkiej nawierzchni.Zazwyczaj stosuje się na powierzchniach trawiastych.
  • Halówki to buty z płaską podeszwą, najlepiej wyposażyć się w kauczukową. Taki rodzaj obuwia sprawdza się na parkietach, tartanie, betonie lub asfalcie. Nie stosuje się ich w grze na murawie.
  • Do gry na twardych i nierównych powierzchniach stosuje się turfy. Ich podeszwa jest wyposażona w małe korki, które zwiększają przyczepność w trudnych warunkach. Stosuje się je również do gry w zimie.

Podczas zakupów możemy wybrać buty stworzone z tworzywa sztucznego lub ze skóry. Te pierwsze są zdecydowanie lżejsze i są wyposażone w najnowsze rozwiązania producentów. Z kolei buty skórzane dostosowują się do kształtu stopy i zwiększają komfort gry.


 

One thought on “Jak wybrać buty do piłki nożnej?

  1. Czy przy wybieraniu butów takich „na dłużej” lepiej jest zainwestować w buty droższe, profesjonalne, czy w takim przypadku wystarczą te rekreacyjne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *