W ostatnich latach podniosła się w społeczeństwie świadomość wpływu sportu na zdrowie ludzkie. Niektórzy zaczynają grać w siatkówkę, inni biegać, a jeszcze inni wybierają pływanie czy spacer. Podczas uprawiania sportu istotne jest zachowanie bezpieczeństwa, dlatego coraz więcej osób zaczyna chronić poszczególne części ciała: nie tylko kończyny czy głowę, ale także oczy.
Okulary sportowe – ale po co?
Okulary sportowe pełnią istotną rolę w ochronie naszych oczu. Po pierwsze, chronią przed wiatrem oraz przedostaniem się do oczu ciał obcych, np. owadów, pyłu czy kurzu. Po drugie, osoby z wadą wzroku tylko przy ich zakupie mogą bezpiecznej uprawiać różne dyscypliny sportowe. Ponadto, na przykład okulary sportowe przeciwsłoneczne chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Ochraniają też skórę wokół nich, zapobiegając tym samym pojawianiu się zmarszczek mimicznych.
Czym powinniśmy się kierować przy wyborze okularów?
Wybierając okulary sportowe, często kierujemy się względami estetycznymi. Czy to dobrze? Odpowiedź brzmi: to zależy. Oczywiście jest istotne, czy nam się podobają, czy też nie ze względu, chociażby na nasz komfortu. Jednakże nie może to być jedyne kryterium wyboru. Powinniśmy dokonać selekcji, biorąc pod uwagę także rodzaj okularów, uprawianą dyscyplinę sportową, wygodę, dopasowanie do kształtu twarzy, wytrzymałość, elastyczność, polaryzację, przepuszczalność światła, szkiełka, czy dodatkowe przymioty, np. otwory wentylacyjne, wymienne akcesoria, czy ochrona gwarancyjna.
Okulary a różnorodność dyscyplin sportowych
Podczas jazdy na rowerze warto zaopatrzyć się w okulary, które przylegają do twarzy. Wybrany przez nas model nie może zsuwać się z twarzy, a noski muszą być dopasowane do profilu nosa. Ze względu na ekspozycję promieni słonecznych, powinny mieć one odpowiednie soczewki zapewniające ochronę przed promieniowanie UV. Ponadto, muszą cechować się elastycznością oraz wytrzymałością. Podobne właściwości powinny mieć okulary do jazdy na rolkach, czy biegania.
Okulary na narty powinny przede wszystkim posiadać mocny filtr UV, przyciemniane szkła i powłokę ochraniającą przed refleksami świetlnymi. Wybierając się w góry, warto wybrać model z mocnym filtrem UV. Ze względu na częsty wiatr, powinny być one dobrze dopasowane, aby nam nie spadały.
A co z innymi dyscyplinami sportowymi?
W sportach dynamicznych (np. tenis, siatkówka) przydadzą się okulary, które mają gumkę przymocowaną do zauszników. Podczas sportów kontaktowych – koszykówka, piłka ręczna – należy zwrócić uwagę na wytrzymałość oprawek, ze względu na możliwe urazy. Natomiast przy pływaniu istotne jest, aby nie przeciekały oraz nie spadały z głowy.
Podsumowując, okulary sportowe odgrywają ważną rolę w ochronie oczu. Dzięki nim możemy zapewnić większe bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu. Przy ich zakupie należy wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale także rodzaj uprawianej przez nas dyscypliny sportowej oraz parametry techniczne danego modelu.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.