Orbitrek, czy rowerek? – to pytanie zadają sobie wielokrotnie fani aktywności fizycznej. Czasami trudno podjąć im decyzję, które urządzenie jest lepsze. Ty też się wahasz? Poznaj wszystkie za i przeciw oraz efekty ćwiczeń na konkretnym sprzęcie sportowym!
Orbitrek, czy rowerek – który z nich jest lepszy do trenowania?
Orbitrek, czy rowerek? Tak naprawdę oba to popularne sprzęty sportowe, które znajdują się na siłowniach. Wiele osób decyduje się na zakup tych urządzeń również do domu. Te dwa modele, czyli orbitrek oraz rowerek zalicza się do urządzeń strefy cardio. Można na nich wykonywać rozgrzewkę, jak i klasyczny trening wytrzymałościowy. Będą świetnie spisywać się przy treningu aerobowym oraz anaerobowym. Różnią się między sobą głównie konstrukcją, poza tym wielkością.
Warto korzystać zarówno z orbitreka, jak i z rowerka. To pozwoli nam urozmaicić trening, poza tym zapewnić mięśniom różne formy pobudzenia. Oba sprzęty umożliwiają nam spalenie kalorii, poprawę kondycji, wysmuklenie sylwetki oraz aktywizację stawów. Wybór urządzenia w dużym stopniu uwarunkowany jest naszym stanem zdrowia, czy celami, czyli co chcemy poprzez ćwiczenia osiągnąć. Kolejnym aspektem jest cena i warunki lokalowe.
Orbitrek najlepiej sprawdzi się u osób, które:
- chcą prowadzić ogólnorozwojowy trening
- chcą rozgrzać się dobrze przed przystąpieniem, na przykład do treningu siłowego z obciążeniem
- dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem
- miały kontuzję
- mają wysoką masę ciała.
Za to rowerek to idealna opcja dla osób, które:
- stawiają na intensywny trening
- chcą rozbudować dolną część ciała
- potrzebują solidnej rozgrzewki dolnej części ciała
- budują masę mięśniową lub boją się jej utraty.
Orbitrek – wszystko co musisz o nim wiedzieć
Orbitrek jest gabarytowo większy niż rowerek. Znajdziemy aż kilka wariantów tego sprzętu, różnią się one pomiędzy sobą mechanizmem oporu. Do wyboru mamy orbitrek – mechaniczny, elektromagnetyczny oraz magnetyczny. Ceny wahają się w granicach 400 złotych wzwyż. Komputer pokładowy pozwala nam na bieżąco dokonywać podstawowych pomiarów i parametrów treningu.
Do głównych zalet orbitreka można zaliczyć to, że:
- odciąża stawy
- wymusza zachowanie wyprostowanej sylwetki
- gwarantuje umiarkowany wysiłek ogólnorozwojowy
- pozwala pracować nad koordynacją ruchową oraz nad utrzymaniem równowagi
- umożliwia nam trening z różnym obciążeniem i intensywnością
- zwiększa wydolność organizmu
- usprawnia pracę układu oddechowego oraz układu krążenia
- umożliwia trening całego ciała
- sprawdzi się u osób w różnym wieku
- przyspiesza metabolizm
- wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej
- wzmacnia kości
- poprawia kondycję
- jest stabilny
- ten sprzęt gwarantuje nam płynną pracę.
Niestety, ale orbitrek ma również pewne wady. Mowa tutaj głównie o fakcie, iż niektóre modele nie pozwalają nam na regulację oporu. Co więcej koło zamachowe napędza nasze ruchy. Tego typu sprzęt nadaje się raczej do mniej intensywnych, aczkolwiek dłuższych treningów.
Rowerek treningowy – wszystko co musisz o nim wiedzieć
Rowerek podobnie, jak orbitrek ma aż kilka odmian. Znajdziemy tu wariant:
- Pionowy – to klasyczne rowery z możliwością regulacji siodełka, dzięki temu pozycja jest zbliżona do jazdy na klasycznym modelu roweru. Ten rodzaj nie obciąża stawów, ale u wielu osób powoduje bóle kręgosłupa. Za to pozwala nam poprawić wydolność organizmu i usprawnić pracę układu oddechowego, i układu krążenia.
- Poziomy – tu pojawia się bardzo duże siodełko wraz z oparciem, natomiast pedały są umieszczone w przedniej części sprzętu, dlatego ruch nóg odbywa się w płaszczyźnie poziomej, stąd nazwa urządzenia. Podczas jazdy mocno angażujemy do pracy mięśnie brzucha, dzięki temu stają się mocniejsze i bardziej widoczne. Co więcej przyspieszamy metabolizm, redukujemy tkankę tłuszczową, a także unikamy obciążenia kręgosłupa.
- Spinningowy – nazywany, tak zwanym rowerkiem cyklotrenażerem. On służy głównie do treningów kolarskich, a więc to opcja dla osób na wyższym poziomie zaawansowania.
Sprzęt sportowy w postaci rowerka ma wiele wcieleń, ponieważ różni się nie tylko samą budową, ale i mechanizmem oporu. Występują zatem aż 3 warianty do wyboru – mechaniczny, magnetyczny oraz elektromagnetyczny. Dowolnie możesz regulować poszczególne parametry i dopasowywać je do swoich potrzeb. Ceny tego typu sprzętu zaczynają się już od 200 złotych wzwyż. To dużo mniejsze urządzenie niż orbitrek, a więc sprawdzi się nawet w niewielkich pomieszczeniach. On również gwarantuje dobrą stabilizację oraz płynny ruch.
Rowerek sprawia, że skupiamy się głównie na dolnej części ciała, dlatego nie daje nam aż takiej dużej szansy na trening ogólnorozwojowy, jak orbitrek. Za to pozwala nam przeprowadzić trening interwałowy, mało tego zapewnia wysoki stopień intensywności. Główną wadą tego sprzętu jest to, że może dojść do przeciążenia kolan, do tego łatwo przybrać nieprawidłową postawę, gdy nieprecyzyjnie wyregulujemy wszystkie parametry urządzenia. Należy pamiętać, że ze względów zdrowotnych wiele osób nie może korzystać z rowerka pionowego bądź poziomego.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.