kobieta trenuje na orbitreku

Orbitrek – jak na nim ćwiczyć? Efekty ćwiczeń na orbitreku


Coraz więcej osób trenuje, zarówno na siłowni, jak i w domu. Aktywność fizyczna przede wszystkim pozwala zgubić zbędne kilogramy, a także wyrzeźbić sylwetkę. Niektórzy do ćwiczeń wykorzystują profesjonalny sprzęt. Ulubieńcem zdecydowanej większości jest wielofunkcyjne urządzenie, czyli tak zwany orbitrek. Jak na nim ćwiczyć? Podpowiadamy!


Co to jest orbitrek?

Cross-trainer, rower eliptyczny, trenażer eliptyczny – orbitrek ma wiele nazw. To urządzenie do ćwiczeń angażuje zarówno dolne, jak i górne partie ciała. Ruchy przypominają nieco te do jazdy na nartach, czy na rowerze. Ten sprzęt jest dostępny na każdej siłowni, ponadto możesz umieścić go w swoim domu. Koszt to około 500-700 złotych, w zależności od modelu oraz opcji, jakie posiada. Tętno, spalone kalorie, dystans – dodatkowych funkcji jest całkiem sporo.

Orbitrek – do jakiego treningu się sprawdzi?

To wszechstronne urządzenie pozwala wykonać kilka typów treningu. Trening cardio gwarantuje poprawę kondycji, a ćwiczenia interwałowe pozwolą przyspieszyć metabolizm. Zmiana prędkości uruchamia rozmaite mięśnie, dzięki temu gubimy kilogramy, a jednocześnie rzeźbimy sylwetkę. W podobny sposób działa trening anaerobowy. Jak wygląda? Jest bardzo intensywny, ale i krótki. Maszyna cross-trainer jest też idealna do spokojnych ćwiczeń, między innymi aerobowych. 

Jak ćwiczyć na orbitreku?

Rozgrzewka przed treningiem to podstawa a orbitrek jest do tego doskonały. Wystarczy minimalne obciążenie i aktywność przez 10 minut. Później można wykonać już inne elementy ćwiczeń lub kontynuować również na sprzęcie. W kolejne fazie należy zwiększyć obciążenie, na takie aby dało radę utrzymać stałą prędkość. Robimy tę fazę, czyli trening właściwy przez kolejne 10-15 minut. Stopniowo zwiększasz czas, nawet do 40 minut. Ponieważ ciało się przyzwyczaja i krótka seria w późniejszym okresie nie jest już tak produktywna.

  Ćwiczenia na sześciopak - jak go uwidocznić? 7 najlepszych ćwiczeń

Jak ćwiczyć na orbitreku? Ważna jest postawa, dzięki niej zaangażujesz wszystkie mięśnie, a co za tym idzie trening będzie efektywny. Nieodpowiednia sylwetka nie da pożądanych rezultatów.  Musisz być zawsze wyprostowana, nie wolno chwiać się na boki. Patrz przed siebie i ruszaj!

Proste plecy i napięty brzuch gwarantują spektakularne wyniki na orbitreku. Podobnie, jak ruch w tył. To wyśmienite rozwiązanie, gdy marzysz o pięknej pupie oraz udach. Wzmacniasz, wysmuklasz, a jednocześnie rzeźbisz. Choć ten typ treningu wymaga trochę siły, a także zachowania równowagi. Wysiłek z pewnością się opłaci!

Jeśli chodzi o ręce, jest kilka opcji do wyboru. Tradycyjne łapanie ruchomej części pobudza mięśnie rąk, jak i górnego fragmentu pleców. Za to pchanie tylko jedną dłonią rączki i ciągnięcie drugą sprawia, że angażuje się już całe ciało. Bywa, że orbitrek posiada opcję pracy rąk w różnych kierunkach. Taki trening jest ogólnorozwojowy, czyli bardzo efektywny. Co więcej można w ogóle podczas ćwiczeń nie używać tej części maszyny. To powoduje, że wysiłek skupia się tylko i wyłącznie na nogach.

Urozmaicaj ćwiczenia, zmieniaj tępo lub obciążenie, zwłaszcza gdy jest to trening interwałowy. W ten sposób sylwetka będzie się równomiernie kształtować. 

Efekty ćwiczenia na orbitreku

Nie da się ukryć, że orbitrek jest niezwykle pomocny. Ten sprzęt pozwala nam spalić dużo więcej kalorii niż, gdyby trening odbywał się na rowerku stacjonarnym bądź bieżni. Dlaczego? Ponieważ angażujemy podczas wysiłku znacznie więcej mięśni, właściwie całe ciało. Do tego mamy kilka wariantów prędkości, więc każdy dobierze odpowiedni typ do swojej kondycji oraz możliwości. Dzięki temu poprawimy znacząco wydolność organizmu.

Orbitrek jest świetnym wyborem dla osób, które nie chcą przeciążać stawów oraz ścięgien. Efekty orbitreka są widoczne od razu na ciele, wyśmienicie sprawdzi się u ludzi z nadwagą, pozwala też „chudzinkom” powiększyć masę swojego ciała. To urządzenie daje zatem możliwość zbudowania mięśni, między innymi ud, podudzia, pupy, brzucha oraz bicepsa. Ten sprzęt działa wszechstronnie, do tego pozwana wykonywać kilka rodzajów treningu. 

  Podciąganie na drążku - kompletny przewodnik dla początkujących i zaawansowanych

Jakie efekty daje orbitrek? W skrócie:

  • pomaga spalić tkankę tłuszczową;
  • doskonale modeluje sylwetkę;
  • poprawia kondycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *