motywacja do treningu

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 12 wskazówek


Masa osób traktuje sport, jak nierozerwalną część swojego życia. Inni natomiast mają duży kłopot, żeby wybrać się na siłownie, czy pobiegać. Jak zmobilizować się do ćwiczeń? Poznaj 10 skutecznych sposobów na motywację do treningów!


Dlaczego warto uprawiać sport?

Aktywność fizyczna dobrze wpływa na całe ciało. Regularne ćwiczenia pozwalają zachować smukłą sylwetkę, wytworzyć pozytywne endorfiny, jak i zadbać o nasze zdrowie. Co ciekawe, w ten sposób możemy zapobiec wielu schorzeniom, a także zminimalizować ryzyko zachorowania na pewne choroby. Właśnie dlatego bez względu na wiek, czy typ figury warto się od czasu do czasu poruszać. Niestety, niekiedy brakuje nam chęci, albo mamy poważny kryzys. Na szczęście istnieją proste triki, dzięki którym zmotywujesz się do ćwiczeń!

Motywacja na początek życiowej zmiany

Wiele osób odkłada w czasie rozpoczęcie ćwiczeń, czy diety. Często słyszy się sformułowanie typu – „zacznę od jutra”, albo „przyjdzie nowy rok nowa ja”. I tak codziennie przekładamy początek powtarzając błędy żywieniowe oraz zaniedbując aktywność fizyczną. Jak się zmotywować do działania? Przede wszystkim zastanów się dlaczego chcesz coś zmienić w swoim życiu. To może być chęć zaprezentowania się podczas wakacji w bikini, czy w wyjątkowym dniu w sukni ślubnej.

Musisz mieć powód do działania oraz wytrzymania w postanowieniu. Będą się zdarzały gorsze dni, czyli nie będziesz trenować, albo zjesz coś niezdrowego. Nie przejmuj się to normalne zjawisko. Następnej doby wstań i zacznij od początku, nie dręcz się ani nie załamuj. Głowa do góry – działaj dalej!

12 sposobów na motywację do ćwiczeń

Jeśli masz ciężkie dni, albo brakuje Ci najzwyczajniej w świecie motywacji spróbuj prostych, ale skutecznych patentów, które zmobilizują Cię do ćwiczeń.

1. Zacznij od dziś!

Odkładanie pewnych spraw na jutro, albo na dalszy termin zdecydowanie zmniejsza szansę na podjęcie jakichkolwiek działań. Wobec tego zacznij ćwiczyć od dziś, a najlepiej od zaraz. Wystarczy chwila wolnego czasu, aby rozpocząć przygodę ze sportem.

  Jak szybko poprawić kondycję? Plan treningowy

2. Muzyka w tle

Na płytach z ćwiczeniami wielu popularnych trenerów pojawia się podkład muzyczny, czyli czysta motywacja do treningu. To nie jest przypadek, ponieważ odpowiednio dobrana muzyka motywuje nas do wykonywania aktywności fizycznej, do tego nadaje tempo, w jakim powinniśmy ćwiczyć. W sieci znajdziesz gotowe playlisty, albo możesz samodzielnie stworzyć je łącząc wszystkie ulubione utwory. Do rozciągania najlepiej sprawdza się spokojna linia melodyczna, a do cardio lub innych mocnych ćwiczeń zdecydowanie szybsza.

3. Kontroluj swoje postępy

Plan treningu pomaga nam lepiej zaplanować i kontrolować nasze postępy. Do tego będzie nam łatwiej pilnować systematyczności, gdy każdą aktywność rozpiszemy na poszczególne dni, czy tygodnie. Możesz również zapisywać zmiany, jakie zachodzą w ciele. Notuj wagę, ale przede wszystkim wymiary (taśma krawiecka jest tu niezbędna!), bo tak naprawdę one dają lepszy obraz metamorfozy.

4. Ćwicz w grupie

Trening z drugą osobą lub w większej grupie pozwala nam się lepiej zmobilizować, ponadto zyskujemy wsparcie i zaciskamy łączące nas więzi. Mało tego w trakcie ćwiczeń wzajemnie się nakręcacie do działania, a nutka rywalizacji jeszcze mocniej stymuluje. Wobec tego zapisz się na zajęcia grupowe bądź poszukaj kogoś do towarzystwa.

5. W chwili zwątpienia wróć do wspomnień

Kiedy pojawia się chwila zwątpienia przypomnij sobie, dlaczego trenujesz, a także co już osiągnęłaś. Kryzys ma każdy, więc się nie poddawaj tylko wróć wspomnieniami do chwil tuż po zakończonym treningu. Co czujesz? Satysfakcję, endorfiny, a także przypływ energii. To z pewnością przekona Cię, że warto pójść na siłownie, czy choćby pobiegać.

6. Postaw na aktywność, którą lubisz

Zdecydowanie łatwiej będzie Ci ćwiczyć sport, który lubisz. Nie zmuszaj się zatem na zajęcia, tudzież wysiłek, do którego nie jesteś przekonana. Dlaczego? Będziesz to robić raczej z przymusu niż z chęci, więc motywacja do treningu z pewnością się zmniejszy.

7. Podpisz dokument

Masa osób podpisuje dokument, na przykład z małżonkiem lub z trenerem, w którym zobowiązuje się do systematycznych ćwiczeń, czy ogólnie mówiąc prowadzenia zdrowego trybu życia. Oczywiście w umowie będzie przewidziana nagroda, albo wręcz przeciwnie, kara za niestosowanie się do obowiązujących nas warunków. Dla niektórych to co zapisane ma większą moc niż obietnice mówione.

  Kalistenika - plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych

8. Odważ się na coś szalonego

Regularne treningi poprawiają kondycję, a więc możesz spróbować swoich sił w lokalnych zawodach, czy podczas biegu w dużej grupie. Istnieje wiele opcji do wyboru. Nie chodzi o samą wygraną, a o poznanie ludzi, którzy kochają sport, a także o pozytywny zastrzyk energii. Samo przygotowywanie się do udziału również zmotywuje Cię, aby systematycznie ćwiczyć.

9. Współpraca z trenerem

Zajęcia pod czujnym okiem trenera to świetnie rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę ze sportem. Dlaczego? Otrzymujesz fachową wiedzę, jak również ogromną dawkę motywacji. Trener doskonale wie, jak wykorzystać Twój potencjał oraz pobudzić chęć do ćwiczeń.

10. Aplikacje treningowe

Dzięki rozwojowi technologii mamy łatwy dostęp do planów treningowych, a także do rozmaitych aplikacji. W zależności od wersji posiadają one więcej lub mniej opcji. Warto spróbować na początku kilku, aby dobrać najlepszą formę do naszych potrzeb. Aplikacje do biegania czy ćwiczeń pomagają kontrolować nasze postępy, przypominają o ćwiczeniach, czy o piciu wody. Masz je zawsze pod ręką, poza tym zdecydowana większość jest całkowicie darmowa.

11. Załóż się z kimś!

Jeżeli nie umiesz sam zmotywować się do pracy, to załóż się z kimś o swój cel! Jeżeli Ci się uda, to otrzymasz coś od osoby z którą założyłeś. Nie musi być to nic wielkiego, ale motywacja znacznie wzrośnie, aby udowodnić tej sobie, że umiesz znaleźć motywację do ćwiczeń.

12. Nagradzaj się!

Trzymasz dietę i założenia treningowe? Raz na jakiś czas pozwól sobie na coś dobrego do jedzenia, co nie jest wskazane na diecie. To znacznie poprawi Twoją motywację do ćwiczeń!

Jak wytrwać w swoich postanowieniach?

Masz już określone cele oraz chęć do działania, więc trenujesz oraz jesz zbilansowane posiłki. Po pewnym okresie jednak pojawi się brak motywacji i zniechęcenie co z tym zrobić? Jak wytrwać w swoich postanowieniach? Nie ma na to złotego środka, ale pomocne może okazać się:

  • Trzymanie deficytu kalorycznego
  • Różnorodne zdrowe menu – plan dietetyka, albo gotowy catering dla wielu będzie wybawieniem zwłaszcza jeśli to ich pierwsze podejście do diety
  • Robienie zakupów z głową – omijaj działy, które Cię kuszą do złego, poza tym dobrze planuj posiłki. Nie kupuj niczego co jest zbędne!
  • Próbuj różnych smaków – dzięki ziołom, czy przyprawom możesz zmienić smak potraw, a co więcej niektóre z nich działają, jak naturalne spalacze tłuszczu. Kawa, zielona herbata, ocet jabłkowy, cynamon, ostra papryczka… Jest naprawdę wiele takich dodatków!
  • Raz na miesiąc pozwól sobie na drobne odstępstwo, ale nie przesadzaj z ilością, niech to będzie symboliczna przyjemność
  • podejdź do diety, jako do zmiany nawyków żywieniowych, a nie jak do restrykcyjnej kuracji.
  Ćwiczenia z taśmą - 28 najlepszych ćwiczeń z gumą

Musisz mieć świadomość, że szybka utrata kilogramów to prosta droga do efektu jo-jo. 1-1,5 kilograma spadku w ciągu tygodnia to bezpieczna ilość. Zdrowe słodycze pomogą pohamować ochotę na kaloryczne przekąski, poza tym dostarczą ciału mnóstwo witamin i mikroskładników. Szukaj zamienników, na przykład zrób ciasto z buraka. To pozwoli zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii, do tego zaspokoi chęć na słodkie.

Wsparcie bliskich jest ważne. Mogą oni razem z Tobą trenować, czy jeść niskokaloryczne posiłki, albo pomagać w ich przygotowaniu. Sposobów na włączenie się jest cała masa. Jedno jest pewne, ich pomoc to najlepszy rodzaj motywacji do działania. Podobnie działają grupy wparcia, czy wirtualne zrzeszenia na forach, czy w kanałach social media. Równie dobrze możesz zapisać się na zajęcia grupowe w siłowni lub w klubie fitness. Nutka rywalizacji naprawdę motywuje do pokonywania swoich barier i dawania z siebie wszystkiego. Wsparcie osób w podobnej sytuacji bardzo się przyda.

Dodaj komentarz