trening ramion z guma

Ćwiczenia z taśmą – 28 najlepszych ćwiczeń z gumą


Taśmy można używać zarówno podczas domowego treningu, jak i na siłowni. Ćwiczenia z gumami oporowymi są bardzo popularne, uwielbiają je amatorzy oraz zawodowcy. Jakie  się tu sprawdzą? Mamy aż 28 najlepszych propozycji na całe ciało!


Ćwiczenia z taśmą – doskonałe do domu i na siłownię!

Trening z gumami oporowymi wykonasz w zaciszu domu, a także na siłowni – solo lub w duecie ze sprzętem sportowym. Zajmują niewiele miejsca, więc bez trudu je zabierzesz dosłownie wszędzie. Elastyczne taśmy to ciekawa alternatywa dla klasycznych ciężarów.

Pamiętaj, że na rynku jest wiele taśm. Dopasuj je indywidualnie! Ma się naciągać, poza tym stanowić odpowiedni opór. Gumy oporowe nazywane również fitness sprawdzą się podczas treningu różnych części ciała, także do rozgrzewki. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze typy tego sprzętu:

 • mini brands to wąskie taśmy oporowe idealne do treningu pośladków i ćwiczeń bez budowania masy mięśniowej
 • power brands tu do wyboru mamy kilka szerokości, do tego wyróżnia je dość duży opór. Potrafią być bardzo długie i mieć nawet 2 metry. Wielu sportowców wykorzystuje ten rodzaj podczas treningów.
 • Taśmy pilates będą dodatkiem do ćwiczeń fitness. Ich cechą charakterystyczną jest duża elastyczność oraz lekkość.
 • Expandery, czyli elastyczne taśmy połączone dwoma uchwytami bądź sprężynkami. Doskonałe do aktywacji pleców, jak i klatki piersiowej.
 • Taśmy TRX – bardzo wytrzymałe propozycje stworzone do treningu bazującego na własnej masie ciała. Co kluczowe ten rodzaj nie jest elastyczny!

Dlaczego warto robić ćwiczenia z taśmą?

Ćwiczenia na gumach oporowych są uwielbiane przez mężczyzn, jak i kobiety. Nic w tym dziwnego, dlatego że mają wiele zalet. Przede wszystkim:

 • zwiększają one intensywność treningu
 • w czasie treningu z takim sprzętem spada ryzyko pojawienia się kontuzji
 • zwiększają siłę
 • wzmacniają mięśnie
 • wysmuklają sylwetkę
 • zwiększają elastyczność mięśni oraz stawów
 • poprawiają kondycję, a także stabilizację
 • pozwalają zredukować tkankę tłuszczową
 • umożliwiają budowanie masy mięśniowej.

Nie da się ukryć, że trening z taśmami przynosi masę korzyści dla naszego ciała. Za sprawą tego prostego, a jakże skutecznego narzędzia możemy wykonywać wiele pozycji, a poprzez to wzmacniać oraz modelować sylwetkę.

Dla kogo polecane są ćwiczenia z taśmami?

Jak już wspominaliśmy ćwiczenia z gumami oporowymi dobrze wpływają na figurę, ale to nie wszystko, bo mogą z nich korzystać nie tylko sportowcy, ale i osoby:

 • starsze
 • po urazach, które wymagają rehabilitacji
 • kobiety w ciąży, które chcą wzmocnić mięśnie
 • które chcą zredukować tkankę tłuszczową
 • które pragną zmniejszyć widoczność „skórki pomarańczowej”
 • uprawiające sporty walki.

Podczas wyboru taśmy kierujemy się przede wszystkim rodzajem treningu, celami, a także naszymi możliwościami. To pokazuje, że zakup jest naprawdę kwestią indywidualną i każdy musi mieć własny sprzęt spełniający jego oczekiwania.

Ćwiczenia z taśmą na klatkę piersiową

W sytuacji kiedy marzysz o rozbudowaniu klatki piersiowej guma będzie niebywale pomocna. Wykonuj pompki, ale z oporem. Elastyczny pasek ma pojawić się na plecach w górnej części, a jego końce w dłoniach. Ramiona uginaj do chwili dotknięcia klatką piersiową podłoża. Potem szybko wróć do pozycji wyjściowej. W zależności o możliwości fizycznych zrób 8 bądź 12 powtórzeń.

  Jakie są ćwiczenia nóg dla seniorów?

Kiedy chcemy pracować nad klatką piersiową to trening z gumami oporowymi jest dobrym pomysłem. Poza wyżej wspomnianym ćwiczeniem, mamy do dyspozycji jeszcze wiele innych, takich jak:

 • Pompki

Pozycja wygląda zupełnie tak samo, jak przy klasycznych pompkach. Główną różnicą jest fakt iż elastyczną taśmę umieszczamy w poprzek w górnej części pleców, końce natomiast przytrzymujemy dłońmi. Wykonaj 15-20 powtórzeń.

 • Wychylanie klatki piersiowej

Stoisz przodem, gdzie kolana są zgięte, a środkowa część taśmy znajduje się pod stopami. Uchwyty trzymasz w dłoniach, tak by były na poziomie barków. W tym ćwiczeniu chodzi o naciskanie taśmy do góry oraz na boki. Wykonaj 10-12 powtórzeń.

 • Wyciskanie na stojąco

Mocujesz taśmę z uchwytami, tak aby znalazła się na wysokości klatki piersiowej. Stoisz do niej tyłem. W tej pozycji prostujesz i zginasz łokcie jednocześnie rozkładając ramiona. W serii jest 12-15 powtórzeń.

 • Wyciskanie w pozycji leżącej

Kładziesz się na plecach, a gumę oporową umieszczasz pod ławką. Chwytasz taśmę w dłonie i trzymasz na poziomie barków. Chodzi o wyciąganie ramion do przodu. Powtórzenia w tym ćwiczeniu wynoszą 10-12 razy. Ta pozycja to ciekawa alternatywa, gdy nie mamy sprzętu w postaci sztangi.

kobieta trenuje klatke piersiowa z tasma

Ćwiczenia z gumami na plecy

Jakie ćwiczenia z gumą są dobre na plecy? Zrób siad prosty, gdzie nogi są lekko ugięte, a powerband zaczepiony jest na stopach, a dokładnie mówiąc o środkową ich część. Ramiona są wyprostowane, a w dłoniach mamy koniec gumy. Zginasz je chcąc przyciągnąć sprzęt, jak najbliżej się da. Co ważne wysokość uniesienia ramion decyduje o tym, jakie jeszcze partie mięśni pobudzimy do działania!

Inne ćwiczenia z gumą na plecy, które naprawdę je wzmocnią. Wykonuj, na przykład:

 • Siadasz na ziemi, a nogi są wyprostowane. Następnie przekładasz gumę przez stopy i napinasz trzymając w dłoniach. Ręce znajdują się blisko talii, a plecy są wyprostowane. Przyciągasz, wytrzymujesz i następnie luzujesz taśmę oporową. Powtórz 10 razy.
 • Chwytasz taśmę w obie ręce, tak aby znajdowała się na wysokości klatki piersiowej. Rozszerzasz nogi na szerokość ramion, plecy trzymasz proste, a wzrok jest skierowany przed siebie. Rozciągasz gumy w obu kierunkach, jak najdalej się uda. Wykonaj 10 powtórzeń.
 • Stajesz na gumie, co ważne dwiema nogami. Rozstawiasz stopy na szerokość barków, a środek taśmy chwytasz dłońmi. Przyciągasz łokcie do góry, jednocześnie je wypychasz na zewnątrz. Plecy są proste, a brzuch napięty. Po powtórzeniu wracasz do pozycji wyjściowej, robisz tak aż 10 razy.
 • Stajesz przed taśmami TRX i robisz nachwyt. Pochylasz się lekko do tyłu, aby ciało miało pozycję skośną, gumy będą wtedy naprężone. Jedna noga jest wyprostowana, a druga delikatnie zgięta. Podczas ćwiczenia ramię wędruje w górę nad głowę, za to drugie przyciągasz do ciała. Następuje delikatny skręt tułowia. Po każdym powtórzeniu wróć do pozycji wyjściowej.

cwiczenie na plecy z guma

Ćwiczenia z taśmą na barki

Pięknie rozbudowane barki to marzenie wielu osób. Trening z taśmami oporowymi może nas przybliżyć do celu. Postaw wobec tego na pozycje:

 • Wyciskanie nad głową

Stajesz na środku taśmy, gdzie nosi są ustawione na szerokości barków. Chwytasz taśmę oburącz, unosisz w górę aż nad głowę, czyli zginasz i prostujesz łokcie. Wykonaj 8-10 powtórzeń.

 • Wznoszenie do przodu
  Ćwiczenia na szersze i zgrabne biodra - jak je poszerzyć? 15 najlepszych ćwiczeń

Ustawiasz się, jak do poprzedniego ćwiczenia, tyle że stopy są blisko siebie, ponadto bez zginania łokci unosisz gumę w górę na wysokość poziomu barków. Powtórz to 8-12 razy.

 • Wznoszenie boczne

Noga wysunięta do przodu trzyma gumę, obie jej końcówki chwytasz w dłonie. Unosisz ramiona w bok, ale dłonie są skierowane wzajemnie ku sobie. Na każdą stronę robisz 8-12 powtórzeń.

 • Wznoszenie boczne w pozycji siedzącej

Siadasz na podwyższeniu, pod stopami znajduje się taśma. Robisz identyczne ruchy, jak w opisanej wyżej pozycji, czyli unosisz ręce do boku na wysokość barków. Lekko pochylasz się do przodu.

kobieta cwiczy barki z guma

Ćwiczenia z gumami na brzuch

Guma będzie idealnie sprawdzać się podczas rzeźbienia mięśni brzucha. Długi model wykorzystaj w czasie skłonów. Gumę przyczep do klamki lub innego przedmiotu – musi być solidnie zaczepiona na wysokości około 2 metrów. Dłońmi chwytasz drugą stronę gumy i przysuwasz do klatki piersiowej. Wykonaj, tak zwany koci grzbiet, czyli ugnij odcinek lędźwiowo-krzyżowy i delikatnie się pochyl. Po kilku sekundach wracasz do pozycji wyjściowej. Wykonaj 15 powtórzeń. 

Trening z taśmami doskonale sprawdza się, gdy pracujemy nad brzuchem. Poniżej przedstawiamy jeszcze kilka innych ćwiczeń

 • Skręty w siadzie

Siadasz na ziemi. Taśma jest skrzyżowana pod stopami, a jej końce znajdują się w dłoniach. Unosisz wszystkie kończyny do góry, skręcaj tułów raz w jedną, a raz w drugą stronę. Powtórz 8-10 razy.

 • Scyzoryk z gumą

Siadasz na ziemi, a gumę zahaczasz o złączone stopy, gdzie krzyżujesz, jej końce są w dłoniach. Unosisz do góry zgięte kolana i lekko odchylasz tułów. Prostujesz ręce oraz nogi i mocno napinasz brzuch. Chwilę wytrzymujesz, wracasz do pozycji wyjściowej.

 • Kładziesz się na plecach, ramiona wyciągasz wzdłuż ciała, a nogi są zgięte pod kątem 90 stopni. Lekko unosisz stopy do góry. Gumy pojawiają się nieco wyżej od kolan. Przyciągasz kolana w stronę bioder, potem wracasz do pozycji wyjściowej.
 • Skłony – zaczepiasz gumę na wysokości około 2 m nad ziemią. Chwytasz jej końce obiema dłońmi, albo jedną, następnie przesuwasz je w stronę klatki piersiowej. Wykonujesz wtedy koci grzbiet. Zrób 15 powtórzeń.

trening brzucha z guma

Ćwiczenia z taśmą na ręce (bicepsy i tricepsy)

Guma doskonale działa na ramiona. Najlepiej sprawdza się tutaj długa wersja lub powerband. Jak wygląda ćwiczenie? Stajesz na lekko ugiętych kolanach, pod jedną stopą znajduje się taśma, a jej drugi koniec ląduje w dłoni. Napinasz brzuch! Ręka ze sprzętem jest wyprostowana, potem zgina się i wędruje ku górze. Wykonuj powolne, ale dokładne ruchy. Przy tej pozycji pracuje bardzo mocno biceps. 

kobieta robi cwiczenia z gumami na ramiona

Ćwiczenia z taśmami wykorzystaj do budowy bicepsa oraz tricepsa. Zdecyduj się na wykonywanie:

 • Uginanie ramion w podporze stojąc

Jedna noga jest ustawiona wyżej i to właśnie przez nią przekładasz gumę powyżej kolana. Drugi koniec wędruje do nadgarstka. Uginasz rękę, jak najwyżej. Pamiętaj, aby mocno napiąć brzuch!

 • Prostowanie ramion za głową stojąc

Stajesz prosto, nogi są złączone. Za plecami trzymasz taśmę. Jedna ręka jest zgięta przez cały czas, a druga robi wyprost.

 • Siadasz na ziemi, gumę mocujesz na stopach. Jedną ręką naprężasz ją robiąc wiosłowanie. Staraj się wykonać pełny zakres ruchu!
 • Siadasz na ławce, gumę umieszczasz pod pośladkami, a oburącz trzymasz ją za plecami. Rozciągasz taśmę prostując łokcie.

Ćwiczenia z taśmą na pośladki

Zdecydowanie najwięcej osób wykorzystuje trening z gumami oporowymi by zmienić  wygląd pośladków. W tym wypadku postaw na ćwiczenia, takie jak:

 • Wypychanie bioder
  Ćwiczenia na bryczesy - 10 najlepszych i skutecznych ćwiczeń

Kładziesz się na plecach, a gumy umieszczasz w okolicy powyżej wysokości kolan. Ręce leżą wzdłuż ciała, za to nogi są ugięte pod kątem 90 stopni. Unosisz do góry pośladki i biodra. Im wyżej się uda tym lepiej. Zaleca się 15-20 powtórzeń.

 • Rotacja zewnętrzna kończyn dolnych

Kładziesz się na boku, a gumę umieszczasz w tym samym miejscu co do poprzedniego ćwiczenia. Opierasz się na zgiętym łokciu trzyma on głowę. Nogi są ugięte, a ćwiczenie polega na ich odsuwaniu od siebie, poprzez to guma się napina. Wykonaj 10-15 powtórzeń, ale pamiętaj aby chwilę wytrzymać nim wrócisz do pozycji wyjściowej.

 • Obwodzenie nogi na stojąco

Stajesz prosto, a gumę umieszczasz w okolicy kostek. Podczas ćwiczenia podnosisz jedną kończynę dolną w bok, chwilę wytrzymujesz. Mocno napnij pośladki, a ręce połóż na biodrach. Jeśli brak Ci równowagi przytrzymaj się krzesła, albo innego stabilnego przedmiotu.

 • Obwodzenie na siedząco

To ćwiczenie przypomina pozostałe, ale tu taśma jest nad kolanami, a Ty siedzisz na podłodze przytrzymując się z tyłu na dłoniach. Kolana są ugięte, a stopy są szerzej niż barki. Przyciągasz na boki kończyny i wracasz do pozycji, gdy są złączone. Wykonaj aż 15-20 razy.

Ćwiczenia z taśmą na nogi

Jeśli chcesz wysmuklić uda i unieść pośladki guma jest idealna. Wypróbuj przysiad bądź półprzysiad z tym dodatkiem założonym powyżej wysokości kolan. Staraj się zejść, jak najniżej się uda. Z każdym kolejnym treningiem zwiększaj ilość powtórzeń. 

kobieta robi przysiady z guma

Trening z taśmami jest bardzo skuteczny na nogi, zwłaszcza na uda. W planie powinny pojawić się jeszcze inne ćwiczenia takie jak

 • Stajesz w lekkim rozkroku, stopy są ustawione na szerokości barków. Tutaj taśma znajduje się przełożona pod stopami, a końce trzymasz tyłem za ramionami. Tak robisz półprzysiady w liczbie 10 powtórzeń.
 • Taśmę oporową dodajesz do klasycznych przysiadów. Ma ona znajdować się tuż nad kolanami. Wykonaj 15-20 powtórzeń.
 • Unoszenie nóg z gumą jest dużo trudniejsze do wykonania niż myślisz. Zakładasz taśmę na stopy. W pozycji podporu podnosisz kończyny w górę, na każdą ze stron zrób 10 powtórzeń.
 • Podpór z przyciąganiem kolan uzupełnij o elastyczne taśmy, które zakładasz na stopę. W tym ćwiczeniu opierasz się na dłoniach i na placach stóp, naprzemiennie przyciągasz kolano do klatki piersiowej.

Efekty ćwiczenia z gumą – jakie są?

Gumy do ćwiczenia są dość tanie i łatwo dostępne. Poza tym zdecydowana większość pań woli trening z tym sprzętem niż z hantlami. Jakie efekty daje ćwiczenie z gumami? Przykładowe efekty tego rodzaju ćwiczeń:

 • są niewielkich rozmiarów, a więc możemy zabrać je ze sobą wszędzie, na przykład na wakacje
 • ryzyko kontuzji w zasadzie nie istnieje
 • skutecznie możemy, dzięki nim zmniejszyć obwód ud bądź talii
 • zmniejszają tkankę tłuszczową
 • zaokrąglają pośladki i unoszą je do góry
 • wzmacniają mięśnie
 • rozbudowują tkankę mięśniową. 

Najlepiej ćwiczyć z gumą 3 razy w tygodniu. Trening powinien trwać co najmniej godzinę, aby szybko zauważyć pozytywne zmiany w wyglądzie naszej figury. Kluczem do sukcesu jest wybór gumy o odpowiednim oporze! Musisz czuć trudność w trakcie wykonywania każdej pozycji. 

Filmiki z ćwiczeniami z gumą

3 thoughts on “Ćwiczenia z taśmą – 28 najlepszych ćwiczeń z gumą

Dodaj komentarz