Ilość dostępnego sprzętu w sklepach sportowych jest imponująca i stale pojawiają się kolejne nowinki. Od pewnego czasu platforma wibracyjna zdobywa coraz więcej fanów. Jak to działa? Jakie efekty przynosi? Dowiedź się wszystkiego o platformie wibracyjnej!
Czym jest platforma wibracyjna?
Platforma wibracyjna to specjalny przyrząd sportowy przypominający nieco steper. Często stosuje się go przy ćwiczeniach fitness. Nawet przy mało intensywnym treningu, dzięki temu sprzętowi angażujemy do pracy większość mięśni, także ręce jeśli są do tego użyte odpowiednie akcesoria. Właściwości rehabilitacyjne platformy są dodatkowym atutem.
Na platformie wibracyjnej możemy stać dwiema lub jedną nogą, a nawet oprzeć łokcie, na przykład przy pozycji plank. Opcji jest wiele podobnie, jak funkcji intensywności ćwiczeń. Taki sprzęt sprawdzi się u amatorów sportu, jak i zagorzałych fanów aktywności fizycznej.
Platforma wibracyjna –czym kierować się przy wyborze?
Mata wibracyjna to specjalna platforma, która wprawia nasze ciało i mięśnie w ruch za pomocą wibracji. Na rynku jest kilka wersji tego sprzętu, między innymi:
- platforma wibracyjna osiowa – to najpopularniejszy model. Wyróżnia go to, że na środku mamy punkt centralny, który nie zmienia pozycji, za to boki już tak, ponieważ unoszą się w bok i w górę. Za sprawą szerokości rozstawienia stóp możemy zmieniać intensywność.
- platforma z kolumną – ten typ działa podobnie do wersji osiowej, ale sterujemy całością za pomocą przycisków zlokalizowanych na kolumnie.
- platforma z wibracją 3D – mamy wiele funkcji, na przykład połączenie 2 programów treningowych i korzystanie z 2 płaszczyzn wibracji jednocześnie (jest ich aż 3 – oscylacyjnie, linarnie oraz wertykularnie).
- platforma wibracyjna 7D – tutaj możliwość ruchów drgań jest aż na 7 płaszczyznach. Co ciekawe 3 z nich można ze sobą łączyć.
Niektóre platformy wibracyjne mają od razu w zestawie dodatkowe elementy, na przykład pilot, linki elastyczne, a nawet matę masującą stopy. Poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko dodatkami, ale przede wszystkim rodzajem drgań, nośnością maksymalną i możliwościami treningowymi. Bardziej rozbudowany sprzęt daje nam więcej opcji, ale to powoduje, że jego cena rośnie.
Zalety i efekty używania platformy wibracyjnej
Główną zaletą korzystania z platformy wibracyjnej jest fakt, że w trakcie treningu odczuwamy przyjemne uczucie odprężenia. To poprawia nasze zdrowie psychiczne, a także redukuje ból. Mało tego, ten typ sprzętu sportowego zwiększa metabolizm, wspomaga regeneracje organizmu, poprawia ogólną kondycję organizmu, jak i mięśni. Tracisz na wadze w przyjemny sposób! Mata wibracyjna zwiększa elastyczność stawów, wiązadeł oraz ścięgien, do tego zmniejsza cellulit i pozytywnie wpływa na wygląd skóry.
Platforma wibracyjna nazywana jest nie bez przyczyny masażerem, bo ma takie właściwości. To jest jeden z rodzajów treningu, jaki uda nam się wykonać na tym sprzęcie. Pozostałe działają wyszczuplająco, rozciągająco lub wzmacniająco.
Trenuj na platformie wibracyjnej 3 razy w tygodniu, a nawet więcej. Niezbędna jest przerwa na regeneracje organizmu, przy mocnym wysiłku będzie to nawet 48 godzin. Poświęć na ćwiczenia 10-15 minut, a w dość szybkim czasie zauważysz pozytywne zmiany w wyglądzie sylwetki.
Efekty stosowania platformy wibracyjnej w skrócie:
- wyszczuplenie ciała;
- wzmocnienie mięśni;
- poprawia ukrwienie mięśni;
- przyspieszenie metabolizmu;
- zwiększa elastyczność stawów.
Przeciwwskazania do używania platformy wibracyjnej
Korzystanie z platformy wibracyjnej jest bezpieczne, ale w niektórych przypadkach nie zaleca się ćwiczeń z tego rodzaju sprzętem ze względów zdrowotnych. Głównym przeciwwskazaniem jest:
- ciąża
- połóg
- okres karmienia piersią
- przepuklina
- choroby zapalne
- padaczka
- choroby serca
- kamienica nerkowa bądź żółciowa
- choroba wieńcowa
- zakrzepowe zapalenie żył.
Osoby poniżej 16 roku życia również nie powinny trenować na macie wibracyjnej!
Trening na platformie wibracyjnej – ważne wskazówki!
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z platformą wibracyjną to musisz wiedzieć, że najważniejsza jest postawa oraz odpowiednie buty. Przed przystąpieniem do treningu zrób krótką rozgrzewkę. Na samym początku wykonuj mniej intensywne ćwiczenia, aby ciało miało czas się przyzwyczaić, podobnie będzie, gdy wracasz do sportu po krótkiej przerwie. W sytuacji pojawienie się bólu niezwłocznie przerwij aktywność!
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.