przeziebione mezczyzna w szarym swetrze

Przeziębienie a trening – ćwiczyć czy przeczekać?


O przeziębienie nie trudno, zwłaszcza w okresie przejściowym kiedy pogoda zmienia się co chwilę. Choroba może dopaść każdego i to najczęściej w najmniej odpowiednim momencie. Przeziębienie, a trening – ćwiczyć, czy może poczekać? Nie wiesz co zrobić w takim przypadku? W naszym artykule znajdziesz podpowiedź!


Przeziębienie a trening – ćwiczyć, czy poczekać?

W czasie przeziębienia czujemy się źle i fizycznie, i psychicznie, bo nasze samopoczucie nie jest najlepsze, poza tym brak nam energii. Wobec tego nie każdy w tym okresie będzie w stanie podołać nawet prostemu treningowi. Niekoniecznie jednak musisz rezygnować ze swojej sportowej rutyny, tak naprawdę wszystko zależy od naszego stanu zdrowia oraz od chęci. Nigdy nie zmuszaj się do aktywności fizycznej tylko po to, aby wypełnić dzienniczek treningowy. Kilka dni wolnego nie sprawi, że stracisz formę ani zapał do dalszego działania, wręcz przeciwnie, da Ci szansę na powrót w pełni sił z jeszcze większą motywacją.

Jeśli mimo wszystko chcesz trenować w czasie przeziębienia pamiętaj o kilku istotnych kwestiach:

  • nie ćwicz na świeżym powietrzu, zwłaszcza jeśli pogoda temu nie sprzyja
  • w przypadku pogorszenia samopoczucia od razu przerwij ćwiczenia
  • najlepiej zostać w domu i tam trenować, by nie zarazić nikogo na siłowni.

Postaw tylko i wyłącznie na trening o niskiej intensywności z małą objętością. To dodatkowo pozytywnie stymuluje układ odpornościowy. W czasie ruchu podczas choroby możesz odczuwać pewne objawy, między innymi:

  • większe zmęczenie
  • wzmożoną potliwość
  • odczucie dyskomfortu
  • szybciej występującą zadyszkę.

Poprzez to dla wielu trening może stać się naprawdę nieprzyjemny i wyczerpujący. Czasami lepiej pokonać chorobę i zregenerować organizm, by w pełni sił wrócić na salę ćwiczeń. Przerwa nie będzie duża, a zyskasz pewność, że aktywność fizyczna nie wpłynie w żadnym stopniu na pogorszenie przeziębienia – wydłużenie czasu jego trwania, czy nasilenia objawów.

  Trening FBW (Full Body Workout) - 5 przykładowych planów treningowych

Nie da się „wypocić” przeziębienia na siłowni – to mit! Regeneracja w czasie choroby ma zbliżony przebieg do tej po zakończonej aktywności fizycznej, a więc przemęczenie nie jest dobrym wyborem w tym przypadku.

Przeziębienie a trening siłowy

Trening siłowy jest dość wymagający ze względu na to, że w dużej mierze bazuje na ciężkim sprzęcie, a także na obciążeniu. Podczas przeziębienia zastosuj zasadę zmniejszenia ciężarów aż o 30% od standardowej opcji, jakiej używałeś ostatnio. Również warto dopasować ilość powtórzeń do naszych możliwości, a zatem konieczne będzie ich zmniejszenie.

Ciężki trening plus przeziębienie równa się kłopoty. Dlaczego? Osłabiony organizm źle znosi taką aktywność fizyczną. Co ważne intensywny ruch w czasie choroby bywa przyczyną regresji postępów treningowych bądź osłabienia formy. Nie można zapominać, że to również może nas wyłączyć z ćwiczeń aż na kilkanaście tygodni. Lepiej sobie trening siłowy odpuścić i poświęcić ten czas na regeneracje to przyniesie więcej korzyści. Ciało w czasie przeziębienia wolniej się odbudowuje, mało tego nie jest w stanie poświęcić tyle uwagi na odnowienie tkanki mięśniowej ile potrzeba.

Trening biegowy a przeziębienie

W czasie przeziębienia mamy z reguły podwyższoną temperaturę, czujemy się osłabieni i męczy nas katar, a nawet kaszel. Tak naprawdę nie ma przeciwwskazań do wykonania treningu biegowego w tym czasie, ale najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem oraz znajomością swojego ciała. Jogging powoduje, że serce pompuje więcej krwi, czasem prowadzi to do zaburzeń rytmu serca. Co więcej choroba może nasilać ból mięśni, a to bywa niekiedy przyczyną kontuzji. Czasem kilka dni odpoczynku są lepszym wyborem niż pójście pobiegać.

Trening biegowy, a przeziębienie – to połączenie najlepiej sprawdza się, gdy nie masz stanów gorączkowych, a ogólna forma ciała jest dobra, poza tym gdy nie występuje kaszel oraz katar. Wtedy wystarczy ubrać się, na tak zwaną „cebulkę” w odzież z „oddychających” materiałów, by zapobiec przegrzaniu oraz zmarznięciu, do tego należy zadbać o dobre nawodnienie organizmu. Rozgrzewkę zrób na zewnątrz, bo w ciepłym pomieszczeniu spocisz się, a po wyjściu na dwór doznasz nagłego wyziębienia. Trasa joggingu nie może być jednak z byt długa, a tempo biegu powinno być umiarkowane. Obserwuj reakcje ciała w razie jakiś niepokojących symptomów od razu przerwij!

  Trening core - co to jest? Przykładowy plan treningowy

Nie warto na siłę biegać z przeziębieniem, ponieważ tak szybciej wyzdrowiejesz, dasz sobie czas na odpoczynek i fizyczny, i psychiczny. Kilka dni przerwy przecież nie wpłyną aż tak mocno na Twoją formę.

Po chorobie do biegania wracaj stopniowo, a więc małymi krokami. Zacznij od truchtu, potem przejść do prawdziwego joggingu i regularnie wydłużaj czas treningu poprzez to zwiększaj sobie poziom trudności. To niebywale ważna kwestia by od razu nie rzucać się na głęboką wodę. Dlaczego? Układ immunologiczny zmęczony przeziębieniem przy mocnym treningu od razu może zareagować źle, przede wszystkim osłabieniem. To pomoże również zapobiec niebezpiecznym kontuzjom.

Dodaj komentarz