kobieta uprawa joge

Joga dla początkujących – poznaj podstawowe pozycje w jodze


Gwiazdy kina i muzyki, sportowcy, pasjonaci aktywności fizycznej, emeryci – tak naprawdę fanem jogi może zostać każdy bez względu na formę i na wiek. Chcesz zacząć przygodę z tym popularnym rodzajem aktywności ruchowej? Nie wiesz od czego zacząć? Poznaj podstawowe pozycje w jodze!


Joga – co warto o niej wiedzieć?

O jodze krąży wiele mitów. Wbrew pozorom nie jest to łatwa aktywność jedynie relaksacyjna, ponieważ wymaga dobrej koordynacji ruchowej oraz skupienia. Poszczególne pozycje uzupełniają się nawzajem, a Ty za każdym razem zauważasz zdecydowaną zmianę w swoim ciele. Joga pozytywnie wpływa nie tylko na sylwetkę, ale i na umysł – relaksuje, wycisza i pozwala się odciąć od problemów. Mało tego, wykorzystuje się ten typ aktywności przy wielu wadach postawy.

Joga wymaga odpowiedniego stroju. Co wybrać? Ubranie musi być dopasowane do ciała, ale zapewniać 100% wygody i dużą swobodę ruchów. Doskonale sprawdzą się legginsy oraz obcisła koszulka. Zazwyczaj buty nie są potrzebne, bo pozycje wykonuje się na boso. Warto więc zamiast sportowych modeli zabrać ze sobą klapki, żeby bezpiecznie przejść z szatni do sali na zajęcia. Z pewnością przyda się również mata do ćwiczeń, zwłaszcza gdy trenujesz w domu, albo na świeżym powietrzu.

Co daje trening jogi?

Joga pozwala nam się wyciszyć i zadbać o swoje ciało. Z roku na rok przybywa fanów tej aktywności, nic w tym dziwnego, bo regularne ćwiczenia mają wiele zalet. Przede wszystkim, dzięki jodze:

  • niwelujesz zmęczenie psychiczne
  • wzmacniasz mięśnie
  • stabilizujesz kręgosłup oraz miednicę
  • zmniejszasz dolegliwości bólowe
  • nabierasz gibkości
  • dotleniasz ciało
  • poprawiasz jakość życia seksualnego
  • poprawiasz równowagę.

Systematyczny trening jogi sprawia, że możesz lepiej poznać swoje ciało. To dobre rozwiązanie dla wszystkich bez względu na wiek, czy formę. Co ważne dopuszcza się uprawianie tej aktywności również w czasie niektórych urazów oraz kontuzji. Warto to jednak skonsultować z lekarzem lub z rehabilitantem!

  Ćwiczenia na nadgarstki - 10 najlepszych ćwiczeń na wzmocnienie nadgarstków

Podstawowe pozycje w jodze

Najlepiej zacząć od zapisania się na zajęcia jogi, dzięki temu dobrze opanujesz technikę i podstawy. Można też dokładnie przeanalizować darmowe filmiki instruktażowe dostępne w sieci. Sposobów na rozpoczęcie przygody z tym sportem jest wiele. Polecamy debiutantom korzystać z fachowej wiedzy, to pozwoli uniknąć kontuzji.

Poniżej znajdziesz podstawowe pozycje w jodze, tak zwane asany:

1. Pozycja dziecko

Klękasz na podłodze, kolana są razem, siadasz pośladkami na piętach. Wyciągasz się do góry i prostujesz plecy, na wdechu zginasz się do przodu. Ramiona znajdują się wzdłuż nóg, dłonie są zwrócone wnętrzami do sufitu. Wytrzymaj tak przez 30-60 sekund. Na koniec unieść tułów, wyprostuj plecy. Ta pozycja pomaga w dolegliwościach menstruacyjnych oraz niweluje ból górnej części ciała.

2. Pozycja koci grzbiet

Stajesz na czworaka, wypychasz plecy do dołu i unosisz głowę. Potem wciągasz je, a głową starasz się dotknąć klatki piersiowej. Ten asan działa wręcz zbawiennie na plecy!

3. Pozycja psa z głową w dół

Ręce opierają się na macie, wykonujesz pewny krok do tyłu. Przy wydechu podwijasz palce stóp i unosisz biodra. Ważne jest, aby plecy były proste! Ten asan nie tylko relaksuje, ale i wzmacnia kończyny.

4. Pozycja psa z głową w górę

Kładziesz się na brzuchu, opierasz się na prostych rękach. Wypychasz klatkę piersiową do przodu i wyciągasz głowę ku górze. Dzięki temu ćwiczeniu dotleniasz ciało oraz rozciągasz mięśnie.

5. Pozycja rozciąganie się szczeniaka

Klatka jest blisko ziemi, unosisz pośladki i kolana, które są na ziemi pod biodrami. Rozluźnia oraz odpręża ciało.

Znajdziesz bardzo dużo asanów, wiele z nich jest na zaawansowanym poziomie. Wymagają wobec tego lepszego przygotowania zarówno pod względem kondycji, jak i rozciągnięcia. Staraj się na początku wykonywać proste pozycje, z czasem dopiero przejdź do tych trudniejszych. Skup się na technice oraz oddechu – to w jodze najważniejsze kwestie!

Dodaj komentarz