kobieta jedzie na rowerku stacjonarnym

Rowerek stacjonarny – jak dbać o kondycję w domu?


Jak wiadomo, aktywność fizyczna to zdrowie, ale często brakuje nam miejsca, jak i czasu, aby ćwiczyć na świeżym powietrzu. Rowerek stacjonarny jest wtedy świetną opcją do ćwiczeń aerobowych w domu. Jest jednak wiele rzeczy, o których trzeba pamiętać, zanim zaczniemy na dobre swoją przygodę z domowym kolarstwem. Jak dokładnie ćwiczyć, aby uzyskać wymarzone efekty? Przyjrzyjmy się temu bliżej.


Rowerek stacjonarny – jak zacząć?

Na początek trzeba zadbać o absolutne podstawy, a więc komfort i bezpieczeństwo ćwiczeń. Siodełko należy ustawić tak, aby nie ruch nóg nie przeszkadzał nam w żadnym stopniu w treningu. Warto też, aby kierownica była na podobnym poziomie, co siedzenie. Dobry sprzęt wszystko to powinien gwarantować – rowerek stacjonarny na Prosportowy.pl jest tego świetnym przykładem.

Jeśli chodzi o ubiór, polecane są przede wszystkim przewiewne ubrania, które nie sprawią, że spocimy się niemiłosiernie po kilku minutach. Ważne też, aby nie były zbyt luźne, gdyż mogą zahaczyć o mechanizm rowerka. Buty to też ważna sprawa – najlepiej, aby były to lekkie, pełne obuwie o twardej podeszwie. Oczywiście jest też opcja rękawiczek, aby zapobiegnąć otarciom, ale to kwestia, którą nie ma co się martwić na początku. Na starcie potrzebny jest przede wszystkim komfort treningu, abyśmy się szybko nie zniechęcili, gdyż efekty nie przyjdą po jednym dniu.

Jak można ćwiczyć na rowerku stacjonarnym?

Jest wiele metod ćwiczenia na stacjonarnym rowerze – tak naprawdę nie różnią się one zbytnio od innych aerobowych sposobów. Kluczowa jest tutaj intensywność. Ważne też jest jej odpowiednie rozłożenie w czasie. Wszystko to powinno być odpowiednio dobrane pod ćwiczącego. Rowerek stacjonarny – jak schudnąć, ćwicząc w domu?

  Codzienny trening - czy to dobry pomysł? Odpowiadamy!

Jeśli dawno już nie ćwiczyliśmy w żaden sposób intensywnie, warto zacząć od treningu, który będzie mało agresywny. Stabilne, lekkie tempo będzie idealne w tym przypadku, gdyż nie przemęczymy się szybko, a jednocześnie zbudujemy lepszą kondycję, która pozwoli kiedyś zwiększyć intensywność treningu.

Dla osób, które już jakiś czas jeżdżą na rowerku bądź uprawiają inne rodzaje ćwiczeń aerobowych, świetnym rozwiązaniem będzie trening średnio-intensywny, gdzie utrzymamy bicie serca na wysokim, ale wciąż dającym się utrzymać przez długi czas poziomie.

Ciekawą opcją jest trening interwałowy bądź HIIT. Ten rodzaj treningu przeplata bardzo ostry wysiłek z lekkim lub nawet przerwami. Jest to świetna metoda dla bardziej zaawansowanych domowych kolaży. Jest to również świetny sposób zrzucenia zbędnego tłuszczu, gdyż pozwala na spalanie jeszcze długo po zakończeniu treningu.

Oczywiście nie możemy też zapomnieć o odpowiednio ustawionym oporze rowerka, czyli tego, jak trudno poruszyć pedały. Im jesteśmy bardziej doświadczeni, tym opór ten powinien być większy. Jest to zależne też od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć.

Rowerek stacjonarny – dlaczego warto?

Jak każde ćwiczenia fizyczne, a szczególnie te aerobowe, jazda na rowerku stacjonarnym poprawi kondycję całego ciała – nawet i tę psychiczną. Warto wspomnieć o powiększeniu się pojemności płuc, jak i stopniowym obniżeniu się pulsu spoczynkowego. Lepsza wydolność serca i płuc będzie odczuwalna w codziennym życiu i zapewni zdrowie na długie lata.

Kondycja psychiczna również się poprawi – głównie ze względu na wydzielane endorfiny podczas treningów, jak i radość z nowego, lepszego wyglądu, który osiągniemy dzięki ćwiczeniom.

Dodaj komentarz