kobieta trenuje joge kundalini

Joga kundalini – co to jest i na czym polegają zajęcia?


Joga staje się coraz popularniejszą formą aktywności fizycznej. Ma ona aż kilkanaście odmian. Joga kundalini to prawdziwy hit! Na czym polega? Sprawdź nasz artykuł, tam znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje o tej formie aktywności fizycznej.


Joga kundalini – co to jest?

Zdecydowanie jogę kundalini można zaliczyć do najbardziej mistycznej odmiany ze wszystkich. Tu łączą się wszelkie techniki oddziaływania na umysł oraz na ciało, czyli ćwiczenia oddechowe, fizyczne, a także mantry i mudry.

Joga kundalini została spopularyzowana przez Yogi Bhajana. Co ważne jego nauki po dziś dzień są źródłem wiedzy i inspiracji. Nie ma wątpliwości, że ta odmiana stała się prawdziwym bestsellerem, zwłaszcza wśród gwiazd zagranicznych, one mają do niej ogromną słabość. Na samym początku joga kundalini to była propozycja dla „wybranych”, pewnie dlatego wzbudzała liczne kontrowersje.

Na czym polegają zajęcia joga kundalini?

Wcale nie dziwi fakt, iż joga kundalini jest tak popularna. To idealna opcja dla zabieganych i zestresowanych ludzi, a takich w obecnych czasach nie brakuje. Ten typ jogi praktykuje 5 technik pracy z ciałem, umysłem, a także z duchem. Pozycje jogi w komplecie z ruchami rąk, dźwiękiem, śpiewem oraz z medytacją i pracą oddechu pozwalają rozwijać się na wielu polach jednocześnie.

Joga kundalini daje nam narzędzia, dzięki którym udaje się przenieść energię z podstawy kręgosłupa dalej, a więc na pozostałe „piętra” czakr. Jest ich aż 7, co kluczowe każde odpowiada za inną funkcję psychiczną. Niestety, ale zaburzenia, w którymś z elementów bywają przyczyną wielu problemów ludzi, między innymi lęków, niezadowolenia z siebie, czy kłopotów sfery intymnej.

  Fitball - na czym polega ten trening? Poznaj ćwiczenia z piłką szwajcarską

Tak naprawdę joga kundalini niewiele różni się od klasycznej. Tu zajęcia trwają miej więcej godzinę. Zaczynamy od mantr początkowych, dopiero potem następuje rozgrzewka i następnie właściwe ćwiczenia – tak zwane krija. Tu pojawiają się, między innymi asany drzewa, psa z głową w dół, czy kwiatu lotosu. Na sam koniec jest rozluźnienie mięśni, medytacja.

Kolejność wykonywania każdej części jest niezmienna, tak samo jak czas ćwiczeń. Strój na zajęcia musi być wygodny, zapewniający swobodę ruchu. Preferuje się naturalne tkaniny, najlepiej w kolorze białym. 2-3 godziny przed treningiem nie powinno się jeść nic ciężkostrawnego, bo zamiast kumulować energię w ciele skupi się ona w układzie trawiennym. Dopuszcza się za to picie dużej ilości wody, zarówno przed, w trakcie, jak i po jodze. Należy pamiętać, że wiele ćwiczeń ma właściwości oczyszczające.

Czy joga kundalini to dobre rozwiązanie dla każdego?

Joga kundalini sprawdzi się w zasadzie u każdego, aczkolwiek wymagane nadzwyczajne rozciągnięcie ciała się przyda, czy też inne specjalne umiejętności fizyczne. Dlaczego? Nie brak tu dynamicznych akcentów. Na początku wystarczą zatem chęci oraz zgłębienie zasad jogi. Z czasem opanujesz całą resztę, trzeba czasu.

Niestety, ale joga kundalini może skutkować wieloma nieprzyjemnymi kontuzjami ze względu na intensywny wysiłek. Dlatego tak ważna jest rozgrzewka oraz dobre przygotowanie. Kolejnym zagrożeniem bywa negatywny skutek odbijający się na psychice. Dzieje się tak, gdy lekceważymy technikę, albo nie przykładamy odpowiedniej uwagi do poszczególnych części zajęć. Pomoc trenera jest zatem bardzo ważna, ponieważ ma spory wpływ na pojawienie się bądź nie niepożądanych efektów.

Zdecydowanie odradza się jogę kundalini dla kobiet w ciąży, poza tym dla ludzi z chorobami psychicznymi, a także dla osób, które mają mocno ograniczoną sprawność fizyczną. Również w czasie menstruacji musisz uważać przede wszystkim na pozycje odwrócone.

  Przerwy między seriami - jak dobrać ich długość?

Najważniejsze zalety trenowania jogi kundalini

Joga kundalini pomaga odprężyć ciało oraz umysł. Zyskujesz większą pewność siebie, spokój oraz równowagę wewnętrzną. Dzięki temu lepiej radzisz sobie z porażkami, negatywną energią, a także z innymi nieprzyjemnymi sytuacjami w życiu. Nie tylko dusza jest mocniejsza, ale również samo ciało. Krążenie jest lepsze i organizm bardziej dotleniony. Masz energie do działania na wielu polach!

Dodaj komentarz