kobieta trenuje brzuch podczas treningu BPU

BPU – na czym polega ten trening?


Brzuch, pośladki, uda to kryje się za tajemniczym skrótem BPU. Co to za rodzaj treningu? Na czym dokładnie polega? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, ponieważ znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje oraz wskazówki!


Trening BPU – czym jest?

Trening BPU dla wielu pozostaje zagadką. To skrót od pierwszych liter części ciała, na których skupia się ta konkretna aktywność, czyli na brzuchu, pośladkach, a także na udach. Ćwiczenia mają na celu wzmocnić i ukształtować właśnie te partie. Pracujesz wobec tego tylko nad dolnym fragmentem sylwetki.

Cechą charakterystyczną tego typu treningu jest to, że robimy wielokrotne powtórzenia, zarówno z obciążeniem, jak i z własnym ciężarem ciała. Poprzez to zyskujemy aż kilkanaście możliwości na wykonywanie konkretnej pozycji.

Na czym polegają ćwiczenia BPU?

Do ćwiczeń BPU należą, między innymi pozycje stojące i leżące. Takie jak rowerek, brzuszki, przysiady, deska, wymachy nóg w bok, czy skłony. Możesz robić je bez obciążenia (ciężar ciała w zupełności na początku wystarcza), albo z wykorzystaniem sprzętu sportowego – taśm, ciężarków, piłek różnej wielkości i specjalnych obciążników na nogi, ewentualnie korzystasz z platformy do step aerobiku. Jednego dnia wykonuje się 6, albo więcej pozycji w zależności od stopnia zaawansowania. Poleca się robić 20-30 powtórzeń w 2-3 seriach.

W przypadku ćwiczeń BPU mowa o:

  • średniej intensywności ćwiczeń
  • wielokrotnych powtórzeniach.

Przed treningiem robimy krótką rozgrzewkę, ale o niskiej intensywności. 15 minut to maksymalny czas poświęcony na tę fazę. Potem przechodzimy do właściwych ćwiczeń – statyczne oraz dynamiczne. Na końcu jest klasycznie rozciąganie. Co kluczowe elementy, tak zwanego stretchingu pojawiają się również na początku, a więc we wstępie.

  TBC (Total Body Conditioning) - na czym polega? Ćwiczenia i efekty

Efekty treningu BPU

Trening BPU są to głównie ćwiczenia siłowe. Koncentrują się one na brzuchu, pośladkach oraz na udach. To gimnastyka odchudzająca, a więc redukująca mocno tkankę tłuszczową. Co jeszcze zyskujemy? Przede wszystkim:

  • uelastycznienie i wzmocnienie mięśni
  • poprawę siły
  • wymodelowanie ciała
  • ujędrnienie brzucha, ud oraz pośladków
  • pozytywne endorfiny.

Gwarantujemy, że rezultaty Cię pozytywnie zaskoczą. Zobaczysz, że pupa będzie uniesiona i ujędrniona, brzuch natomiast stanie się płaski, u wielu osób pojawią się również mocno zarysowane mięśnie. Do tego zmniejszysz obwód bioder oraz podkreślisz talię. Jeśli masz problem z cellulitem ten typ treningu pomoże Ci go zmniejszyć, dodatkowo wpłyniesz także na rozstępy.

Dla kogo trening BPU sprawdzi się najlepiej?

BPU fitness staje się coraz bardziej popularną formą aktywności fizycznej. Ten rodzaj treningu jest skierowany do osób, które chcą wzmocnić, a jednocześnie wymodelować dolne partie ciała. Pamiętaj, że BPU skupia się tylko na brzuchu, pośladkach, a także udach. Nie masz wobec tego szansy pracować nad innymi elementami.

Trening „brzuch, pośladki, uda” to opcja dla kobiet, które lubią różnorodne ćwiczenia, ale bez skomplikowanych choreografii. Wobec tego to doskonała propozycja dla początkujących. Co kluczowe ten typ treningu nie obciąża stawów ani kręgosłupa! Nie ma tu właściwie szczególnych przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania BUP.

BPU to hit, dlatego znajdziemy go w wielu klubach fitness. Warto uczęszczać na zajęcia 3 razy w tygodniu, ale nigdy nie 2 dni pod rząd. Dlaczego? Ciało potrzebuje czasu na regenerację. Zachowaj odstęp co najmniej 24 godzin. Ważna jest regularność, tak jak przy każdej innej formie aktywności fizycznej. Pierwsze efekty są widoczne już po około miesiącu ćwiczeń.

Dodaj komentarz