trening TBC

TBC (Total Body Conditioning) – na czym polega? Ćwiczenia i efekty


Total Body Conditioning, czyli w skrócie TBC to połączenie ćwiczeń aerobowych ze wzmacniającymi. Na czym dokładnie polegają zajęcia? Jakie efekty przynoszą? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł i zyskaj pełną wiedzę o TBC!


Co to jest TBC?

TBC, czyli Total Body Conditioning to aktywność, która modeluje całe ciało. To jedna z odmian aerobiku bazująca na podstawach aerobiku, do tego dochodzą jeszcze ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Taki miks dobroczynnie wpływa na nasz organizm, zarówno pod względem jego wyglądu, jak i innych parametrów, między innymi kondycji.

Podczas treningu TBC w drugiej jego części używa się akcesoriów, między innymi piłki, stepu oraz rozmaitych obciążeń, od hantli, po taśmy. Uczęszczasz na zajęcia grupowe, które za każdym razem składają się z zestawu zupełnie innych ćwiczeń, co gwarantuje, że dość trudno się znudzić. Muzyka, grupa, instruktor – to wszystko daje Ci porządną dawkę motywacji!

Równie dobrze możesz wykonywać TBC w domowym zaciszu, ale niezbędne są akcesoria sportowe oraz mata do ćwiczeń. Zainspiruj się filmikami instruktażowymi dostępnymi w sieci lub kup płytę DVD z treningiem. Wobec tego wystarczy tylko trochę wolnego miejsca i równa powierzchnia, a także strój sportowy, by zacząć przygodę z TBC.

Jak wygląda trening TBC?

Jak każda aktywność Total Body Conditioning rozpoczyna się od krótkiej rozgrzewki. Po 10-minutach wstępu przechodzisz do treningu właściwego. Zaczynasz od ćwiczeń aerobowych, następnie jest kolejna część wzmacniająca – pracują wtedy ramiona, brzuch, pośladki, a także nogi. Pozycje są na leżąco bądź na stojąco. To wszystko powoduje, że TBC jest niezwykle różnorodną propozycją angażującą całe ciało. Zajęcia trwają około 45-60 minut. 

  300 brzuszków - na czym polega program i jakie są jego efekty?

Trening Total Body Conditioning polega na wielokrotnym powtarzaniu tych samych sekwencji z wykorzystaniem odpowiednio dobranego obciążenia. Muzyka jest nieodzownym elementem zajęć. Dzięki niej nadawany jest rytm ćwiczeń, poza tym zyskujemy dodatkową motywację do działania.

Total Body Conditioning – dla kogo jest ten trening?

Co ciekawe TBC przypadnie do gustu zarówno początkującym, jak i zaawansowanym sportowcom. Ten typ ćwiczeń nie wymaga silnego ciała oraz doskonałej kondycji to daje mu przewagę nad wieloma innymi formami aktywności. Kiedy dopiero zaczynasz to trenujesz bez obciążenia, z czasem dochodzą ciężarki i stopniowo ich waga rośnie. Konieczne jest zwiększenie obciążenia, dlatego że organizm się do niego przyzwyczaja.

Zajęcia TBC nie są podzielone na grupy, wobec tego początkujący i zaawansowani – wszyscy ćwiczą razem. Kiedy masz jakieś dolegliwości to trener dobiera mniej forsujące pozycje, na przykład na siedząco z piłką rehabilitacyjną. Koniecznie poinformuj instruktora o ewentualnych dolegliwościach!

W przypadku tej formy aktywności nie ma tu szczególnych przeciwwskazań. Głównie to osoby z nadwagą nie powinny trenować Total Body Conditioning ze względu na pokaźną wagę, a co za tym idzie, potężną siłę obciążenia dla stawów. Ten powód dotyczy również kobiet w ciąży i ludzi, którzy mają zwyrodnienia kręgosłupa. 

Ćwiczenia TBC – jak wyglądają?

Ćwiczenia TBC mają dwa następujące cele. Mają wzmocnić mięśnie oraz stale poprawiać kondycję fizyczną organizmu. Dodatkowo możemy liczyć na takie efekty jak spalenie tkanki tłuszczowej. Wraz z postępami ćwiczenia TBC stają się coraz łatwiejsza i można zacząć zwiększać obciążenia. Ten trening jest doskonały dla wszystkich, zarówno młodszych jak i starszych osób. Aby osiągnąć sukces ćwiczenia należy wykonywać regularnie przed dłuższy okres czasu.

Jakie efekty przynosi TBC?

Total Body Conditioning to trening ogólnorozwojowy, który podczas jednych zajęć pozwala spalić około 450-600 kalorii. To opcja dla każdego, potrzebne są jedynie chęci oraz czas. Z tygodnia na tydzień będzie Ci dużo prościej, poza tym ciało zacznie się zmieniać – mięśnie staną się widoczne, skóra się wizualnie poprawi, a Ty zyskasz dodatkową siłę.W przypadku TBC kluczowa jest systematyczność. Tylko tak jesteśmy w stanie osiągnąć spektakularne rezultaty.

  Boczki Tiffany - jak wygląda trening? Efekty i przykładowe ćwiczenia

Trening TBC przynosi następujące efekty:

  • wzmocnisz mięśnie
  • rozciągniesz mięśnie
  • poprawisz wydolność organizmu
  • podkręcisz metabolizm
  • polepszysz kondycję
  • zgubisz tkankę tłuszczową
  • wysmuklisz sylwetkę
  • osiągniesz lepszą koordynację ruchową
  • polepszysz poczucie rytmu
  • zyskasz gibkość.

Jak widać ten trening ma wiele właściwości prozdrowotnych, ale to nie wszystko, ponieważ powoduje, że zwiększasz dotlenienie organizmu, poprzez to wzmacniasz serce oraz wydolność płuc. Dzięki temu skóra jest lepiej ukrwiona, a także napięta. TBC to doskonałe ćwiczenia na cellulit, gdyż niemal gwarantowany jest efekt zmniejszenie tego nieestetycznego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *