kobieta wykonuje brzuszki na silowni

300 brzuszków – na czym polega program i jakie są jego efekty?


Płaski brzuch powoduje, że ubrania lepiej leżą, a my zyskujemy ponadto dobre samopoczucie. Zdrowa dieta może pomóc osiągnąć taki efekt, tak samo jak odpowiednie ćwiczenia. Program 300 brzuszków to częsty wybór. Jak działa? Na czym dokładnie polega? Sprawdź koniecznie!


Program 300 brzuszków – co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje program 300 brzuszków polega na wykonywaniu tylko jednego ćwiczenia – brzuszków. Plan trwa przez około 20 tygodni. W każdym dniu mamy wyznaczoną ilość powtórzeń, jaką trzeba spełnić. Jednej doby musimy zrobić aż 6 serii, w ostatniej z nich dajesz z siebie wszystko. Plan zakłada, że przez 6 dni w tygodniu trenujemy, a ostatniego przechodzimy test – wtedy robisz, jak najwięcej brzuszków się uda.

Wynik ma znaczenie, bo decyduje o tym, czy przechodzimy do następnego etapu, czy nie. Tylko kiedy jest progres, a więc wyższa suma możemy podnieść sobie poprzeczkę i iść w dalszą część programu. Co ważne wyraźny spadek formy powoduje, że trzeba powtórzyć cały cykl jeszcze raz! Więc możesz cofać się wielokrotnie, a co za tym idzie oddalać się od celu. Konsekwencją tego planu ma być umiejętność jednorazowego wykonania aż 300 brzuszków. Jesteś w stanie to zrobić!

Główną wadą programu 300 brzuszków jest to, że nie dajemy ciału szansy na regeneracje, bo nie ma ani dnia przerwy. To u wielu osób może doprowadzić do przetrenowania, poza tym do wyczerpania organizmu i utraty motywacji do dalszego działania. Niewykluczone są również dolegliwości bólowe.

Przy wykonywaniu brzuszków ważna jest dobra technika! Kładziesz się na plecach, najlepiej robić trening na macie do ćwiczeń lub na dywanie. Nogi uginasz w kolanach, a całe stopy ustawiasz na podłożu. Dłonie umieszczasz na głowie, nie splataj palców. Łokcie powinny być rozszerzone. Kluczem jest by odcinek lędźwiowy kręgosłupa „przykleić” do ziemi!

  Trening izometryczny - na czym polega? Efekty i zasady

300 brzuszków – propozycja dla każdego?

Co ważne program 300 brzuszków nie jest dobry dla każdego. Codzienny trening może obciążyć kręgosłup, zwłaszcza odcinek szyjny. Więc jeśli masz jakiekolwiek problemy z tą częścią ciała zrezygnuj z tej wersji treningu! Zawsze zanim przystąpimy do ćwiczeń warto skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć kontuzji lub innych niepożądanych zdarzeń.

Jakie efekty przynosi trening 300 brzuszków?

Trening 300 brzuszków uznawany jest za ćwiczenia dające wszechstronny efekt, a więc ta pozycja pozytywnie działa na różne sfery. Warto pamiętać, że to monotonna propozycja, która nie da nam aż tak wielkich osiągnięć, jak inne rodzaje aktywności angażujące całe ciało. Według autorów planu zyskasz przede wszystkim:

  • spalenie tkanki tłuszczowej, ale co ważne tylko gdy pojawia się zbilansowana dieta
  • wzmocnienie mięśni brzucha, choć rezultat będzie mniej spektakularny niż przy ćwiczeniach stosowanych na różne partie ciała
  • wyrzeźbienie mięśni brzucha – jedynie chodzi o mięśnie proste
  • ujędrnienie brzucha – tylko delikatny efekt, aczkolwiek zapomnisz, o tak zwanej trzęsącej się galarecie.

Program ten jest skierowany głównie do osób, które chcą wysmuklić brzuch i wzmocnić jedynie pojedyncze partie mięśni. Wobec tego to rozwiązanie nie jest korzystne dla każdego. Mimo wszystko to będzie dobry sposób na poprawienie kondycji, czy techniki wykonywania brzuszków. Systematyczność oraz precyzja jest niebywale ważna. Z pewnością program 300 brzuszków pomoże Ci się sprawdzić i odkryć swoje wytrzymałościowe możliwości.

Niestety, ale sam trening 300 brzuszków nie da spektakularnych rezultatów, konieczne jest dorzucenie bardziej urozmaiconych ćwiczeń oraz trzymanie się zdrowej diety. Tylko tak zaangażujesz do pracy wszystkie mięśnie brzucha i stworzysz piękną rzeźbę. Dla uzyskania lepszych rezultatów warto łączyć trening 300 brzuszków, na przykład z ćwiczeniami cardio lub aerobowymi. Pół godziny intensywnego wysiłku w zupełności Ci wystarczy. Pamiętaj, że puls ma się znajdować w granicach 60-70% maksymalnego tętna!

Dodaj komentarz