kobieta uprawia trening EMS z kettlebellem

Trening EMS – czy warto? Efekty, działanie i skutki uboczne


Ćwiczyć można nie tylko z klasycznym sprzętem sportowym dostępnym w każdej siłowni, ale również z użyciem nowoczesnych technologii. Trening EMS jest tego najlepszym przykładem. Jakie daje efekty? W jaki sposób działa? Czy ma skutki uboczne? Sprawdź!


Trening EMS – na czym polega?

Electrical Muscle Stimulation, czyli w skrócie EMS to trening pobudzający do pracy mięśnie poprzez ich elektrostymulację. Stosuje się tutaj nowoczesną technologię, dlatego trenujący ma na sobie strój wyposażony w elektrody. To właśnie dzięki nim do mózgu dostaje się impuls pobudzający mięśnie. Co ważne siła jest nadawana z inną częstotliwością w zależności od danej grupy mięśniowej.

Zanim przystąpimy do treningu EMS musimy wykonać oczywiście podstawowe badania, tylko z pozytywnym wynikiem można rozpocząć ćwiczenia. To nie wszystko, bo dopasowanie stroju do naszego ciała jest niezwykle ważne. Mamy opaski na uda i na ramiona, pas na biodra oraz kamizelkę. Po założeniu wszystkiego wykonujemy proste pozycje pod czujnym okiem trenera. Są one dobrane odpowiednio do naszych potrzeb, poza tym do możliwości osoby ćwiczącej.

Efekty treningu EMS

20 minut tego typu aktywności odpowiada 3 godzinnemu klasycznemu treningowi. Wobec tego zyskujemy szybsze efekty. Podczas sesji pobudzamy więcej skurczów, a co za tym idzie spalamy masę kalorii. Utrata wagi będzie widoczna po krótszym czasie, nawet 3 razy szybciej niż uprawiając sport w standardowy sposób bez wspomagania nowoczesnej technologii.

Przy tym rodzaju aktywności absolutnie nie ma mowy o kontuzjach i urazach, ponieważ trener dba o nasze bezpieczeństwo, i stale monitoruje postępy. Co więcej właśnie, dlatego wiele osób ma wręcz zalecenie korzystania z tej formy ćwiczeń.

Już po pierwszych zajęciach z zastosowaniem metody EMS dostrzeżesz niewielkie zmiany, ale większa metamorfoza będzie zauważalna już po 4-6 tygodniach systematycznych treningów. Będą to ogromne plusy w kwestii:

  • wyglądu sylwetki – utrata kilogramów oraz rzeźbienie mięśni
  • ujędrnienia skóry, przede wszystkim zmniejszy się nam cellulit
  • redukcji tkanki tłuszczowej.

Odczujesz ponadto zmniejszenie bólów stawowych, a także zwiększenie wytrzymałości mięśniowej i poprawę wydolności fizycznej. Więc ten trening działa kompleksowo na nasz organizm. To dobra opcja zarówno dla osób, które wyczynowo uprawiają sport, jak i dla początkujących. To również świetne rozwiązanie dla zapracowanych, bo wystarczy 20 minut, aby wykonać plan. Zdecydowanie tej aktywności nie powinny próbować kobiety w ciąży, a także ludzie posiadający rozrusznik serca bądź inne metalowe implanty. Choroby przewlekłe też są przeciwwskazaniem, między innymi cukrzyca, miażdżyca, czy nadciśnienie. Problemy z układem oddechowym, tudzież krążenia od razu wyłączają z treningów. Poza tym osoby z nowotworem nie mogą decydować się na ćwiczenia z urządzeniem EMS.

Skutki uboczne treningu EMS

Bardzo rzadko występują skutki uboczne po treningu z użyciem nowoczesnej technologii elektrostymulacji mięśni. Wywiad pozwala wyeliminować prawie wszystkie konsekwencje niepożądane. Dobrze jest również skonsultować rozpoczęcie ćwiczeń EMS ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą. Impulsy nie są niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ przypominają parametry generowane przez ludzki mózg. Niekiedy jednak pojawiają się bóle głowy, czy w miejscach elektrod. Sporadycznie też są podrażnienia na skórze.

Trzeba pamiętać, że nawet wykonywanie prostych ćwiczeń w specjalnym stroju do treningu EMS sprawia, że stężenie molowe kwasu mlekowego jest dużo wyższe niż przy tradycyjnej aktywności. To czasami powoduje, że mamy bolesne zakwasy.

Trening EMS może być uzupełnieniem innej formy aktywności, ale nigdy jedynym wyborem! Nie sprawi, że zyskamy rozrost masy mięśniowej i siły, tak jak w przypadku standardowych ćwiczeń. To także dość kosztowne rozwiązanie, które wciąż jest trudno dostępne w wielu siłowniach. W pakiecie zazwyczaj mamy konsultacje z trenerem oraz z dietetykiem.


 

Artykuł zaktualizowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *