ewa chodakowska

Skalpel Wyzwanie – na czym polega i jakie są efekty?


Ewa Chodakowska od kilku już lat jest jedną z najpopularniejszych trenerek w Polsce. „Skalpel Wyzwanie” to jej kolejny hit – bardziej rozbudowana wersja znanego i uwielbianego Skalpela. Na czym polega Skalpel Wyzwanie? Jakie efekty przynosi? Koniecznie sprawdź!


Na czym polega Skalpel Wyzwanie?

Skalpel Wyzwanie to kontynuacja klasycznej wersji Skalpel Widać niewielkie  modyfikacje oraz rozbudowę planu. Cel ćwiczeń pozostaje ten sam, czyli chodzi o wzmocnienie i wymodelowanie mięśni. Różnica polega na tym, że to dużo trudniejsza odmiana, która trwa aż 45 minut. Skalpel Wyzwanie składa się z kilku bloków, a każdy z nich skupia się na konkretnej części ciała. Zaczynamy oczywiście od rozgrzewki – przez ten okres robisz przysiady, wspięcia na palcach, wymachy nogami i rękami. Po tym czasie przechodzimy do właściwego treningu z Ewą Chodakowską. Kolejności partii, które pobudzamy wygląda następująco:

  • ćwiczenia na nogi – to będą przysiady, wypady, wykroki, trzymanie kończyn dolnych w górze. Jest dość duże tempo, które potrafi porządnie zmęczyć.
  • ćwiczenia na ramiona – pojawia się kilka wersji, tak zwanej „deski”, czyli pozycji pank.
  • ćwiczenia na brzuch – są brzuszki, rowerek, sięganie kostek i inne pozycje angażujące mięśnie brzucha.
  • ćwiczenia na pośladki – ta część skupia się na pośladkach, przede wszystkim na ich modelowaniu oraz ujędrnieniu.
  • ćwiczenia na plecy – praca ramion, unoszenie klatki piersiowej itp.
  • Klasycznie kończymy kilkuminutowym rozciąganiem ciała, które pozwala uśmierzyć ból mięśni. 

Za każdym razem należy wykonać cały blok bez pomijania jakichkolwiek etapów. To jest bardzo ważne jeśli chcemy wpłynąć na całą sylwetkę. Pierwsze efekty ćwiczeń Skalpel Wyzwanie zauważysz już po miesiącu i tyle co najmniej powinien trwać program. W tygodniu mają to być maksymalnie 3 treningi ze względu na duży wysiłek. Prawidłowo jest zrobić sobie dzień na odpoczynek i regenerację. Właśnie dobę po ćwiczeniach da się odczuć bolesne zakwasy, które wiele osób zniechęcają do dalszego trzymania się planu. 

  Spinning - na czym polega ten trening? Efekty oraz plan treningu

Skalpel Wyzwanie znajdziesz na płycie DVD Ewy Chodakowskiej, a także w sieci. Program pozwala trenować w domu w dowolnej chwili. Przez cały czas instruktorka nas motywuje do działania. Na ekranie pod koniec ćwiczenia wyświetla się timer informujący nas o tym ile sekund zostało do końca danej pozycji. 

 

skalpel wyzwania na plycie

 

Jakie efekty przynosi trening Skalpel Wyzwanie?

Fanki treningów Ewy Chodakowskiej uwielbiają jej propozycje ćwiczeń i pozytywną energię, którą przekazuje. Wbrew pozorom Skalpel Wyzwanie jest skierowany do bardziej zaawansowanej grupy, a nie do wszystkich, jak przekonuje trenerka. Dlaczego? Osoby, które mają słabą kondycję nie są w stanie nadążyć za instruktorką. Tylko intensywny rytm da pożądane efekty, czyli wzmocnienie i wyrzeźbienie sylwetki. Podstawowa wersja „Skalpel” to prostszy wariant, więc można zacząć od niego, a dopiero po pewnym czasie przejść do trudniejszej i bardziej wymagającej odsłony – Skalpel Wyzwanie. 

Nie da się ukryć, że Skalpel Wyzwanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Zdecydowanie na plus działa to, że ta forma aktywności wpływa na całe ciało, w tym na plecy, a należy pamiętać, że trening tej części sylwetki nie pojawił się we wcześniejszych planach Ewy Chodakowskiej. Mało tego wysiłek jest intensywny i w ciągu tych 45 minut można się solidnie zmęczyć, a jednocześnie dać mięśniom nowe bodźce. Natomiast na minus przemawia to, że mamy duże obciążenie, ale tylko jednej partii i to przez dłuższy czas. Wobec tego można sobie nadwyrężyć kolana. Dla wielu pań dużą wadą jest fakt, iż trenerka mało uwagi poświęciła na ćwiczenia brzucha oraz pracę nad nim. 

Pamiętaj, że Skalpel Wyzwanie daje kiepskie wyniki przy odchudzaniu i zbijaniu wagi, dlatego że głównie wzmacnia mięśnie, a nie redukuje tkankę tłuszczową. Jeśli chcesz schudnąć to postaw jeszcze na inne formy aktywności, na przykład na bieganie, czy jazdę na rowerze. Tylko w taki sposób uda Ci się przyspieszyć metabolizm!  Jedynie połączenie racjonalnego menu oraz ćwiczeń pozwoli polepszyć wygląd naszej figury. 

  Trening HIIT - na czym polega? Ćwiczenia i efekty

Poznaj również inne trening Ewy Chodakowskiej:

Dodatkowo: Wyzwanie Ewy Chodakowskiej na Youtube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *