Crossfit ma dość specyficzny plan treningowy, który bazuje na wielu ćwiczeniach oraz dyscyplinach. Czy można wykonać go w domu? Tak, ale musisz pamiętać o pewnych zasadach. Zobacz 10 prostych pozycji, które nie wymagają posiadania żadnego sprzętu!
Spis treści
Trening crossfit w domu – czy to możliwe?
Crossfit jest to trening krótki, ale bardzo intensywny. Bazuje on na wzroście 10 najważniejszych zdolności siłowych, takich jak:
- wytrzymałość
- siła
- moc
- gibkość
- szybkość
- zwinność
- równowaga
- koordynacja
- dokładność
- wydolność krążeniowo-oddechowa.
Twórcą crossfit jest Greg Glassman. Program jego autorstwa określany mianem WOD, czyli z języka angielskiego workout of day trwa 5-30 minut, do tego dochodzi 15 minut na rozgrzewkę i 10 na rozciąganie. To bardzo różnorodna propozycja, która łączy liczne dyscypliny sportowe co daje niezliczone możliwości przy tworzeniu planu. Nudzić się tu nie można!
W crossficie angażujemy dużo mięśni do pracy i to największy plus. Ten system treningowy nie wymaga sporo miejsca ani też zaawansowanego sprzętu, bo można wykorzystywać wszystko co ma się pod ręką i podstawowe urządzenia, takie jak na przykład skakanka, czy hantle. Ważna jest jednak technika, która odgrywa tu kluczową rolę!
Jest możliwe wykonywanie crossfit w domu, ale stawiamy przede wszystkim na proste pozycje, dzięki temu ryzyko kontuzji i urazów będzie minimalne. Niezbędna jest pewna podstawowa wiedza, aby zapobiec niebezpiecznym zjawiskom podczas ćwiczeń. Niestety, ale nieprawidłowe wykonanie pozycji może mieć poważne skutki zdrowotne.
Crossfit w domu – podstawowe zasady treningu
Kiedy decydujesz się trenować crossfit w domu to musisz wybrać twarde i stabilne podłoże i wolne kilkanaście metrów kwadratowych. Mata ułożona na ziemi podniesie komfort wykonywania ćwiczeń, ponadto unikniemy w ten sposób powstawania mokrych plam. Dobre buty to podstawa, tak samo jak odzież pochłaniająca wilgoć. Chęci i zaangażowanie wystarczą by trenować w domu.
Do podstawowych zasad crossfit w domu należy fakt iż:
- trening składa się z 10 ćwiczeń u zaawansowanych, a z 5 na poziomie podstawowym – poświęcamy na to 20 minut
- w pierwszej serii jest 10 powtórzeń, a w każdej kolejnej o jedno mniej
- zawsze zaczynamy od krótkiej rozgrzewki uwzględniającej wszystkie partie mięśni, a na końcu pojawia się rozciąganie oraz rozmasowywanie.
W 15 minutowej rozgrzewce powinny pojawić się takie elementy, jak:
- bieg w miejscu
- skip A
- skip C
- bieg bokserski
- pajacyki.
Z biegowej części rozgrzewki przechodzimy od razu do tej statycznej, a w niej znajdziemy , między innymi:
- wykroki
- skręty tułowia naprzemienne
- wymachy rąk.
Na samym końcu mocno skupiamy się na rozgrzaniu i zwiększeniu zakresu ruchów stawów skokowych, nadgarstków, a także szyi. To istotne dla przebiegu treningu!
Czy warto trenować crossfit w domu?
Zaczynanie przygody z crossfit w domu będzie trudne bez opanowania podstaw ćwiczeń. Na zajęciach trener kontroluje nas i w razie konieczności koryguje postawę. Mamy możliwość dobrze poznać technikę, do tego zgłębić lepiej tematykę sportu.
W domowym zaciszu bazujesz na własnym ciężarze ciała, więc nie musimy od razu inwestować w sprzęt. Aczkolwiek zaleca się posiadanie co najmniej sztangi olimpijskiej oraz kettbells, czyli odważników kulowych. To pokazuje, że istnieją plus i minusy treningu crossfit w domu.
Crossfit w domu bez sprzętu – 10 przykładowych ćwiczeń
W domowych warunkach crossfit może składać się z następujących pozycji:
1. Burpees
Pojawia się przysiad, deska, przysiad, a na końcu wyskok do góry. Zaawansowani mogą zrobić bardziej wymagający zestaw – przysiad, deska, pompka i wyskok w górę.
2. Russian twist
Zaczynasz od pozycji siedzącej, nogi są złączone, a obciążenie, na przykład dużą butelkę z wodą bądź kettbells chwytamy oburącz. Podczas skrętu tułowia przenosimy ciężar raz na jedną stronę, a raz na drugą. W zaawansowanej wersji można delikatnie oderwać stopy od ziemi i trzymać je w takiej pozycji przez całe ćwiczenie.
3. Bieg z unoszeniem kolan w górę
Biegamy przez 15 sekund w miejscu wysoko unosząc kolana.
4. Air Squat
Zaczynamy od pozycji stojącej w lekkim rozkroku, ręce unosimy do przodu podczas wykonywania przysiadu. Podczas wyprostu kończyn górnych przenosimy je w dół i wypychamy biodra do przodu. Ważna jest płynność i dynamika!
5. Push up
To klasyczne pompki, czyli chodzi o obniżanie i unoszenie tułowia opierając się na dłoniach, i na palcach stóp.
6. Deska w nieco odmienionej wersji
Robimy podpór przodem, przechodzimy z podporu na łokciach do podporu przodem i z powrotem.
7. Skoki przez przeszkodę
Na podłodze układamy przeszkodę, na przykład oponę, piłkę, albo inny podobny przedmiot. Chodzi o przeskakiwanie w równym rytmie przez około 15 sekund.
8. American swing
Stoimy w lekkim rozkroku, nogi są delikatnie ugięte. Chwytamy oburącz kettbells i unosimy kilka centymetrów nad ziemię. Przy prostych rękach jednocześnie wypychamy biodra i prostujemy nogi.
9. Jednoczesny wyrzut nóg w podporze przodem
Zaczynamy od pozycji podporu przodem. Chodzi o naprzemienne podciąganie kolan do klatki piersiowej i ich prostowanie, ale obu kończyn jednocześnie.
10. Wykroki chodzone
Zaczynasz od pozycji stojącej. Robisz daleki krok w przód, tylne kolano ma zatrzymać się nad podłożem. Wykonujesz mocny wyprost nogi wykrocznej, przenosisz nogę zakroczną w przód do kolejnego wykroku. Zaawansowani mogą dodać obciążenie, na przykład hantle.
Przykładowy plan treningowy crossfit w domu
Przykładowy plan treningowy crossfit w domu może wyglądać tak:
- 5 push up – 5 pompek
- 15 sit-ups – 15 brzuszków
- 30 squats – 30 przysiadów
- 60 single unders – 50 podskoków ze skakanką.
Zrób, jak najwięcej się uda przez 15 minut!
Bardzo prosty trening składa się z:
- 5 podciągnięć na drążku
- 5 pompek na poręczach
- 5 przysiadów
- 5 wykroków.
Zaczynasz od 4 powtórzeń, które stopniowo spadają w kolejnej serii. Po każdej jest 20-30 sekund przerwy. Musisz jednak zainwestować w sprzęt w postaci drążka, a poręcze uda się w domu zastąpić oparciami krzeseł, ale co ważne muszą być stabilne.

Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.