trampolina ogrodowa w domu

Full Body Workout na trampolinie ogrodowej – korzyści i przydatne wskazówki


Trampoliny ogrodowe biją rekordy popularności nie tylko wśród dzieci, ale również wśród dorosłych, którzy uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu. Odkryj korzyści z treningu Full Body Workout na trampolinie i dowiedz się, co robić, żeby był on efektywny i bezpieczny.


Czym jest Full Body Workout?

Full Body Workout (FBW) to trening siłowy angażujący wszystkie partie mięśniowe. Osobom początkującym pozwala przygotować ciało do bardziej zaawansowanych ćwiczeń i coraz większych obciążeń. Trening FBW rozpoczyna się od ćwiczeń na nogi, plecy i klatkę piersiową, a następnie przechodzi do brzucha, barków, bicepsa i tricepsu. W Internecie znajdziecie mnóstwo przykładowych treningów w stylu „full body”, które składają się z intensywnych ćwiczeń angażujących maksymalną ilość partii mięśniowych. Są wśród nich także specjalne programy na trampoliny ogrodowe. 

Korzyści z treningu na trampolinie ogrodowej

Podczas treningu na trampolinie ogrodowej można spalić niemal 2 razy więcej kalorii niż podczas biegania. Ćwiczenie na trampolinie usprawnia pracę układu krwionośnego, modeluje sylwetkę, poprawia koordynację ruchową i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Przeciwwskazań do treningu na trampolinach jest naprawdę niewiele. Są to przede wszystkim: ciąża i karmienie piersią, osteoporoza, świeże kontuzje, choroby stawu skokowego i kolanowego, choroby układu oddechowego i układu krążenia oraz zaburzenia równowagi. Jeśli będziecie przestrzegać zasad bezpiecznego skakania i dobierać ćwiczenia adekwatnie do stanu zdrowia, efekty powinny być tylko pozytywne. 

Trampolina ogrodowa – na co zwrócić uwagę, gdy ma służyć do treningu?

Wraz z rosnącą popularnością zajęć jumping fitness, coraz więcej osób pyta nas, czy mała trampolina ogrodowa umożliwi im równie efektywny trening – mówi doradca klienta w Dollo, firmie produkującej trampoliny ogrodowe.

  Trening obwodowy w domu - jak go wykonać? Przykładowe plany treningowe

W sklepach sportowych można obecnie kupić specjalne trampoliny przeznaczone do jumping fitnessu w domowych warunkach. Są one jednak stosunkowo drogie i nie sprawdzają się jako trampoliny ogrodowe dla dzieci – podkreśla.

Jeśli zależy nam, by skakać mogli wszyscy, starsi i najmłodsi członkowie rodziny, warto rozważyć zakup tradycyjnej trampoliny ogrodowej z siatką. Koniecznie musi to być trampolina ogrodowa z atestem, o odpowiednio dużym maksymalnym obciążeniu i z wysoką siatką ochronną. Pamiętajmy, że na trampolinach ogrodowych mata do skakania znajduje się znacznie wyżej niż w modelach fitness – dodaje. 

trampolina ogrodowa
Trampolina ogrodowa DOLLO SPORT z niemieckim certyfikatem bezpieczeństwa TUV GS

Trening na trampolinie ogrodowej – przydatne wskazówki

Na trampolinach ogrodowych można wykonywać wiele różnych ćwiczeń, angażujących niemal wszystkie partie mięśniowe. Ważne, by zarówno rodzaj ćwiczeń, jak i intensywność treningu zawsze dopasować do indywidualnej sprawności i kondycji. Przygodę z FBW na trampolinie zacznijcie od rytmicznych skoków, skoków do półprzysiadu i biegu w miejscu. Brzuch cały czas musi być napięty! Gdy już dobrze opanujecie podstawowe ćwiczenia i będziecie czuli się na siłach, możecie sięgnąć po bardziej zaawansowane programy treningowe. W Internecie znajdziecie wiele przykładowych treningów na trampolinach, dedykowanych osobom o różnym poziomie zaawansowania. Niektóre udostępniane są bezpłatnie np. w serwisie YouTube. Za inne trzeba zapłacić, np. wykupując subskrypcję u wybranego trenera lub zamawiając płytę z jego autorskim treningiem. 

Czy FBW na trampolinie ogrodowej to trening dla mnie?

Zanim zainwestujecie w trampolinę ogrodową, która ma służyć wyłącznie do treningu (nie do zabawy dla dzieci), przejedźcie się na zajęcia jumping fitness do dobrego klubu lub siłowni. Upewnicie się, czy taki rodzaj treningu Wam w pełni odpowiada i zobaczycie, jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia.

Dodaj komentarz