Czy podział na „dobry” i „zły” cholesterol ma uzasadnienie naukowe? Okazuje się, że tak! Pierwszy to lipoproteiny wysokiej gęstości (HDL), a drugi lipoproteiny niskiej gęstości (LDL). To właśnie ten „zły” cholesterol może sporo namieszać w organizmie. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz inne choroby układu sercowo-naczyniowego, warto utrzymywać go na odpowiednim poziomie. Czym jest hipercholesterolemia? Jak zbadać poziom cholesterolu we krwi i zadbać o to, aby nie przekraczać dopuszczalnych norm? Podpowiadamy!
Co to jest cholesterol?
Cholesterol to związek chemiczny pochodzenia organicznego, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w ważnych procesach takich jak synteza witaminy D3, kwasów żółciowych, hormonów płciowych czy kortykosterydów. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt wysokie stężenie LDL (czyli cholesterolu niskiej gęstości) może prowadzić do rozwoju groźnych chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca, udar mózgu czy zawał. Problemu nie wolno bagatelizować! Choroby układu sercowo-naczyniowego rozwijają się latami i bardzo długo nie dają żadnych objawów.
O hipercholesterolemii możemy mówić, gdy stężenie TC > 5,0 mmol/l (190 mg/dl) oraz LDL > 3,0 mmol/l (115 mg/dl). Według niektórych szacunków problem ten tylko w Polsce może dotyczyć ponad połowy populacji. Dlatego tak istotne jest wykonywanie regularnych badań, szczególnie w przypadku osób po 40. roku życia, a także wszystkich zmagających się z innymi chorobami układu krążeniowo-naczyniowego, mających nadwagę lub otyłość.
Zbadanie poziomu cholesterolu całkowitego (TC), frakcji lipoprotein niskiej gęstości (LDL), wysokiej gęstości (HDL) oraz trójglicerydów, czyli wykonanie lipidogramu, wykonuje się w trakcie jednego badania krwi. Trzeba jednak pamiętać, aby do przychodni zgłosić się na czczo, czyli około 12 godzin od ostatniego posiłku.
Co obniża cholesterol?
Zbyt wysoki poziom „złego” cholesterolu można obniżyć na kilka sposobów.
1. Prawidłowa dieta
Jakie produkty mogą okazać się pomocne w walce ze „złym” cholesterolem? Ryby morskie zawierające kwasy omega-3 i omega-6 (np. śledź, dorsz, makrela, łosoś), orzechy, migdały, białe sery, owoce (cytrusy, jabłka, kiwi) i warzywa (kalafior, brokuł, rzodkiewka, kapusta, szpinak, dynia, jarmuż). Czerwone mięso zastąp chudym (takim jak drób, cielęcina). Unikaj produktów wysoko przetworzonych (np. fast foodów).
2. Regularna aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna jest w stanie nie tylko poprawić kondycję i sylwetkę, ale także zbić poziom „złego” cholesterolu. Szybki marsz, jogging, jazda na rowerze, pływanie, rolki, taniec, aerobik – wybierz taką formę ruchu, która sprawia Ci najwięcej przyjemności.
3. Leczenie farmakologiczne
W przypadku wysokiego poziomu LDL lekarz może zdecydować o wdrożeniu leczenia. Preparaty pomagające obniżyć poziom „złego” cholesterolu są dostępne m.in. w formie kapsułek, tabletek, olejów, płynów, proszków do rozpuszczania lub kropli. Pamiętaj, że do osiągnięcia zadowalających efektów konieczna jest trwała zmiana stylu życia.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.